Fotelik czy przyczepka? Cykliści na start!

Słoneczna pogoda sprzyja rowerowym wyprawom. Sprawdźcie, co się przyda, by bezpiecznie i wygodnie jeździć z małym dzieckiem.

Z rocznym maluchem można się już wybrać na całodzienną wycieczkę. Małe dzieci mogą podróżować w foteliku (montowanym z tyłu albo z przodu roweru) lub w przyczepce rowerowej. Starsze dzieci, które potrafią nie tylko samodzielnie jeździć, ale też wytrwale pedałować, mogą wyruszyć w drogę na własnym dwukołowcu. Trzeba jednak starannie wybrać trasę wycieczki, tak by była ona bezpieczna i przyjemna dla małego cyklisty.

Fotelik czy przyczepka

W dobrze amortyzowanej przyczepce rowerowej kręgosłup nie jest obciążony, a wstrząsy w czasie jazdy są dla małego dziecka znacznie mniej odczuwalne niż podczas podróży w foteliku rowerowym. Fotelik to dobre rozwiązanie dla dziecka przynajmniej półtorarocznego. Decydując się na to rozwiązanie, zwróćcie uwagę, czy ma wygodne podłokietniki, i regulowane podnóżki. Oparcie odchylane do spania może poprawić komfort podróżowania dziecka, jednak z malcem śpiącym w foteliku i tak nie powinniście kontynuować podróży. Lepiej wybrać fotelik montowany bezpośrednio do ramy roweru, a nie do bagażnika - wstrząsy odczuwane przez dziecko będą mniejsze. Fotelik montowany z przodu gwarantuje lepszy kontakt z dzieckiem w czasie jazdy - do takiego rozwiązania najłatwiej będzie się przyzwyczaić dużym i postawnym rowerzystom.

Dla małego dziecka najwygodniejsza będzie przyczepka rowerowa z dobrą amortyzacją. Przeważnie w zestawie z przyczepką rowerową (w tych większych zmieści się nawet dwójka dzieci!) jest komplet odblasków, lampka, chorągiewka, która zwiększa widoczność, osłona przeciwdeszczowa oraz moskitiera. Przyczepka jest praktyczniejsza od fotelika rowerowego, szczególnie podczas długiej wyprawy - przy dużym wietrze albo deszczu dziecko nie zmarznie ani nie zmoknie tak jak w foteliku. Mając zamontowany fotelik z tyłu roweru, nie możemy doczepić dodatkowych toreb rowerowych, za to do przyczepki zmieszczą się dodatkowe bagaże. Dyszel, którym przyczepka jest przymocowana do tylnej ośki roweru, jest na tyle elastyczny, że można położyć rower na ziemi, bez konieczności odczepiania przyczepki. Dzięki temu przyczepka nie podąży w ślad za rowerem, gdyby się przewrócił.

Bezpieczeństwo

Zarówno dziecko podróżujące w foteliku czy przyczepce rowerowej, jak i to, które jeździ samodzielnie, musi mieć na głowie kask i być widoczne na drodze - nie ma od tej zasady żadnych wyjątków. Oprócz odblasków i dobrego oświetlenia roweru (koniecznie z przodu i z tyłu) małemu rowerzyście można dodatkowo zafundować kamizelkę odblaskową, odblaskowe opaski na ręce i nogi, kask z wbudowaną lampką. Dziecku, które potrafi już jeździć samodzielnie, przed rozpoczęciem wyprawy wytłumaczcie obowiązujące na drodze zasady (nie ścigamy się, zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem, nie jedziemy środkiem drogi) i reguły, których będzie musiało przestrzegać w czasie waszej wycieczki (jedno z rodziców pilnuje kierunku i jedzie przodem, dziecko jest w środku, peleton zamyka drugi dorosły).

Junior na wyprawie

Podstawowe wyposażenie początkującego rowerzysty to lekki i odpowiednio dopasowany do wzrostu dziecka rower. Na dłuższej wyprawie mogą się przydać dodatkowe akcesoria. Jeśli zamierzacie bardzo dużo jeździć, warto zaopatrzyć dziecko w rowerowe rękawiczki, specjalistyczne spodenki z pianką na pupie oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajcie, żeby założyć dziecku odpowiednie buty - najlepiej lekkie, przewiewne i elastyczne adidasy, które nie będą krępowały kostki.

Pamiętajcie też, że bidon na wodę po jednym sezonie będzie do wyrzucenia, bo nie da się go dokładnie w środku umyć ani osuszyć. Rodzicom dzieci, które szybko się męczą przyda się sztywny hol rowerowy Trial-Gator, który umożliwia przyczepienie mniejszego roweru do większego i holowanie go.

Niezbędnik rowerzysty

Na każdej, nawet krótkiej wycieczce rowerowej warto mieć ze sobą komplet kluczy rowerowych i pompkę, najlepiej z końcówkami do wentyli różnego typu. Nie zapomnijcie o ochronie przeciwsłonecznej (kremy ochronne i okulary przeciwsłoneczne) i przeciwdeszczowej oraz o zapasie wody do picia.

Więcej o: