Akcesoria przydatne podczas karmienia butelką

Karmienie piersią to zdecydowanie najlepszy i zalecany przez lekarzy sposób żywienia niemowlęcia przez pierwsze pół roku życia. Czasami z różnych powodów decydujemy się na mleko modyfikowane. Przyda się wówczas kilka pożytecznych akcesoriów.

Choć karmienie piersią jest najkorzystniejszym dla dziecka sposobem żywienia, zdarza się, że przechodzimy na karmienie butelką. Są takie akcesoria, które okażą się pomocne lub wręcz niezbędne.

Należą do nich niewątpliwie butelki i smoczki. Dostępne na rynku firmy oferują najróżniejsze modele butelek. Różnią się kształtem, funkcją, pojemnością, a także kolorystyką. Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka zdecydowanie poręczniejsza jest butelka o pojemności około 150 ml. Później będziesz mogła używać jej do podawania picia, a mleko będziesz przygotowywać w większej butelce o pojemności około 220 ml.

Smoczki do butelek są podzielone według wieku dziecka. W butelkach najczęściej znajduje się smoczek 0+, co oznacza, że jest przeznaczony od pierwszego dnia życia. Już po miesiącu należy go wymienić na smoczek 1+. Kolejna zmiana następuje w trzecim i szóstym miesiącu życia. Konieczność kupienia nowego smoczka do butelki wraz ze wzrostem dziecka jest uwarunkowana zwiększającą się możliwością ssania maluszka.

Aż do szóstego miesiąca życia "zastawę" brzdąca należy wyparzać. Można to oczywiście robić gotując butelki w wodzie przez około 10 minut. Nie jest to jednak zbyt wygodny sposób. Najłatwiej jest zaopatrzyć się w sterylizator. Możesz kupić wyparzacz, który wstawia się do kuchenki mikrofalowej lub nieco droższą wersję podłączaną do prądu.

Drugim może nie niezbędnym, ale niesamowicie ułatwiającym życie urządzeniem jest podgrzewacz do butelek. Mleko można podgrzewać w miseczce z gorącą wodą, ale wówczas bardzo trudno jest uchwycić moment, gdy ma idealną dla dziecka temperaturę. Ustawiony na określoną ilość stopni podgrzewacz utrzymuje stałą temperaturę picia i pokarmów.

Gdy już nakarmimy niemowlę, musimy umyć wszystkie butelki i smoczki. Możesz to zrobić w zmywarce wkładając je do odpowiedniego pojemniczka. Wiele mam woli myć rzeczy dziecka w tradycyjny sposób. Suszenie ich ułatwiają specjalne suszarki dla dzieci, które mają najczęściej wiele uchwytów lub małych wieszaczków, na których można ułożyć butelki oraz smoczki.

Dzięki akcesoriom dostępnym w sklepach, karmienie butelką stało się zupełnie bezproblemowe. Nie musisz wyparzać rzeczy w wodzie, pilnować czasu podgrzewania pokarmów ani samodzielnie robić dziurek w smoczkach licząc na to, że nie będzie za duża ani zbyt mała. Większość sprzętów posłuży Ci aż do końca okresu niemowlęcego, dlatego warto przynajmniej w część z nich zainwestować. Włożone środki zwrócą się w postaci większej ilości czasu dla siebie i oczywiście dla dziecka.