Niemowlęta najczęściej podróżują w foteliku - nosidełku. Taki fotelik łatwo się przenosi i można go zamocować na stelażu wózka. Przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do przekroczenia przez nie wzrostu 80 cm i wagi 13 kg. Rzadziej wybierane są foteliki przeznaczone dla dzieci od urodzenia do ok. 4. roku życia i osiągnięcia przez nie wagi 18 kg. Dziecko jak najdłużej powinno podróżować w foteliku mocowanym w aucie tyłem do kierunku jazdy.
Noworodek można mieć w takim foteliku zbyt wiele miejsca - dla takiego malucha warto mieć specjalny materacyk redukcyjny, który dodatkowo zabezpiecza główkę dziecka. Wewnętrzne pasy zespolone z fotelikiem zapinamy tak ciasno, jak się da (oczywiście tak, by nie zaburzyć oddychania ani krążenia u dziecka). Pas nie może dawać się "uszczypnąć" palcami, jeśli palec wskazujący i kciuk przesuniemy ku sobie wzdłuż taśmy.
Gdy niemowlę urośnie na tyle, że jego główka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika, pora zmienić model na większy. Uwaga! Fakt, że dziecku wystają poza fotelik nogi, nie wpływa na bezpieczeństwo malca - można go nadal w takim foteliku przewozić. Jeśli macie taką możliwość, dla starszego dziecka również wybierzcie model fotelika montowany w samochodzie tyłem do kierunku jazdy.
Wybierając fotelik, przymierzcie go nie tylko do dziecka lub wózka, ale przede wszystkim do auta. Nie każdy model fotelika będzie pasował do waszego samochodu. Może się okazać, że fotelika wysoko notowanego w testach nie uda wam się stabilnie zamontować na tylnym siedzeniu bez systemu Isofix albo że pasy waszego auta są za krótkie.
Fotelik można zamocować w samochodzie na kilka różnych sposobów. Podstawowy polega na przypięciu fotelika w aucie trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Są także modele, które wpina się bezpośrednio do bazy zamocowanej wcześniej w aucie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Foteliki dostępne z bazą Isofix można mocować wyłącznie w samochodach wyposażonych w system Isofix. Specjalne zaczepy umieszczone w samochodzie stabilizują bazę, do której wpina się fotelik. Inne rodzaje "stabilizatorów" wykorzystywane przez producentów to pas mocujący Top-Tether i noga podpierająca.
Fotelik najbezpieczniej jest zamontować na środkowym miejscu tylnej kanapy. Drugim miejscem pod względem bezpieczeństwa jest siedzenie kanapy za fotelem pasażera, trzecim - za kierowcą. Jeśli przewozimy dwoje dzieci, za kierowcą montujemy fotelik tego dziecka, które w sytuacji zagrożenia jesteśmy w stanie szybciej wydobyć z auta.
Niezależnie od sposoby montażu w samochodzie fotelik musi być stabilny. To ważne ze względu na bezpieczeństwo małego pasażera. Wprowadzane przez producentów fotelików rozmaite czujniki (sygnalizacja świetlna, dźwiękowa lub wskaźniki kolorów) pomagają wykluczyć błędny montaż fotelika lub niewłaściwe zabezpieczenie dziecka w foteliku.
Każdy fotelik powinien mieć homologację potwierdzoną specjalną naklejką. Znajdziecie na niej symbol potwierdzający, że urządzenie spełnia wymogi normy ECE 44/04 (lub starszej - ECE 44/03), określenie modelu siedziska i dopuszczalną wagę dziecka. Od lipca ubiegłego roku trwają prace nad wprowadzeniem nowej europejskiej regulacji UN ECE R129, która ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci podróżujących samochodem i do końca 2017 r. ostatecznie zastąpić starą regulację ECER44/04. Producenci fotelików, chcąc spełnić jej wymogi, będą musieli poddać swoje foteliki dodatkowym, o wiele bardziej wymagającym testom niż dotychczas - m.in. są zobligowani do przeprowadzenia na wszystkich fotelikach testów zderzenia bocznego.
Etykieta z aktualną homologacją gwarantuje, że fotelik jest zgodny z podstawowymi wymogami bezpieczeństwa określonymi daną regulacją. Innym źródłem informacji na temat bezpieczeństwa konkretnych modeli fotelików są wyniki niezależnych testów bezpieczeństwa, które co roku są przeprowadzane przez organizacje konsumenckie i automobilkluby. W testach oceniane jest bezpieczeństwo fotelików, ale także ich funkcjonalność, ergonomia, toksyczność zastosowanych materiałów. Wyniki testów można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizacji, a także w serwisie fotelik.info.