Lalki przedstawiające bohaterów "Breaking Bad" w sklepie z zabawkami. Metamfetamina w komplecie

Amerykańskie sklepy sieci Toys R Us sprzedają lalki przedstawiające bohaterów serialu "Breaking Bad". W zestawie z dealerem narkotyków Walterem White'm kupimy też woreczek zabawkowej metamfetaminy i broń. Firma odrzuca zarzuty, że takie rzeczy nie powinny trafiać na półki sklepów z zabawkami.

Dealerzy metamfetaminy - Jessie Pinkman i Walter White - główni bohaterowie bijącego rekordy popularności serialu "Breaking Bad" - doczekali się własnych figurek akcji. Zabawki wyprodukowała firma Mezco, a kupić je można między innymi w amerykańskich sklepach z zabawkami należących do sieci Toys R Us. Odkryciem podzieliła się z mediami mieszkanka Florydy, Susan Schrivjer, która natknęła się na lalki podczas poszukiwania prezentów dla dzieci.

Breaking BadBreaking Bad East News

fot. East News

15-centymetrową figurkę głównego bohatera, Waltera, można kupić za 17,99 $ w komplecie z woreczkiem zabawkowej metamfetaminy, torbą pieniędzy i bronią. Jesse, ubrany w kombinezon ochronny zakładany podczas wytwarzania narkotyków, znajduje się w pudełku w zestawie z maską przeciwgazową. Bezpieczeństwo przed wszystkim - drwi Jeffrey Kluger, redaktor magazynu "Time".

Chwała dealerom?

Breaking BadBreaking Bad East News

fot. East News

Susan Schrivjer z Fort Myers (Floryda, USA) była tak zniesmaczona swoim odkryciem, że postanowiła napisać petycję do Toys R Us z żądaniem usunięcia lalek z oferty sieci. W kilka dni pod petycją podpisało się ponad 6 tysięcy internautów. W liście możemy przeczytać, że rodzicom i dziadkom podczas zakupów w Toys R Us często towarzyszą dzieci i w związku z tym nie powinni oni stawać wobec konieczności tłumaczenia, dlaczego niektóre zabawki sprzedawane są w komplecie z niebezpiecznymi i nielegalnymi narkotykami oraz dlaczego ktoś, kto zajmuje się sprzedażą takich substancji, zasłużył na to, by uwiecznić go jako kolekcjonerską figurkę.

Lalki Pinkmana i White'a można też kupić w innych sklepach, m.in. w sieciowych Barnes&Noble i Walmart, jednak głównym problemem, zdaniem Schrivjer i osób podpisujących się pod petycją do Toys R Us, jest to, że sklep z zabawkami powinien dołożyć szczególnych starań, żeby promować właściwe postawy i wartości, zamiast gloryfikować osoby produkujące narkotyki i handlujące nimi.

Tylko dla dorosłych w sklepie dla dzieci

Breaking BadBreaking Bad East News

fot. East News

Przedstawiciel Toys R Us tłumaczył w wypowiedzi dla NBC News: "Te produkty przeznaczone są dla dzieci powyżej piętnastego roku życia i umieszczone są w części sklepu poświęconej kolekcjonerskim figurkom dla dorosłych". Niektóre sklepy należące do sieci, niezależnie od stanowiska firmy, w obawie przed utratą klientów zdecydowały się jednak wycofać kontrowersyjne lalki ze swojej oferty.

Skandal skwitował też sam Bryan Cranston, aktor wcielający się w serialu w postać Waltera White'a. W komentarzu na Twitterze napisał: "Mamusia z Florydy napisała petycję przeciwko figurkom Breaking Bad w Toys R Us. Jestem taki wściekły, że w akcie protestu spalę moją figurkę Mamusi z Florydy".

Z biura prasowego polskiej filii firmy otrzymaliśmy informację, że Toys R US w Polsce nie ma w swojej ofercie zabawek "Breaking Bad" i nie planuje ich wprowadzenia. Dorosłym fanom serialu pozostają więc aukcje internetowe lub zakupy w amerykańskich sklepach.

Więcej o: