Pielęgnacja niemowlęcia - to nic trudnego!

Zobacz, jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo niemowlęcia, pielęgnując je na co dzień.

Mówiąc o bezpieczeństwie małego dziecka, zwykle myślimy o sytuacjach szczególnych: przewożeniu autem, cho- robach, zagranicznych podróżach. Zwykłe czynności wydają nam się banalne. A przecież to one głównie składają się na życie i jego jakość. Dla niemowlęcia codzienne zabiegi pielęgnacyjne, zabawa, jedzenie są najważniejsze. To one kształtu- ją poczucie bezpieczeństwa, wpływają na zdrowie i samopoczucie.

PRZEWIJANIE. Staraj się nie podnosić malca za nóżki.

Zmieniamy niemowlęciu pieluchę kilkanaście razy na dobę. Za- troszczmy się przy tej czynności o stawy biodrowe malca.

TEGO DOPILNUJ

- Podczas przewijania nie ciągnij za nóżki dziecka. To niebezpieczne dla jego niedojrzałych stawów biodrowych. Lewe przedramię wsuń pod prawą nóżkę dziecka pod kolanami. Dłonią lewej ręki chwyć lewe udo malca. Delikatnie przetocz nóżki w kierunku brzucha, nie dociskając ich. W ten sposób pupa nieco się uniesie, a ty drugą ręką zrobisz wszystko, co trzeba. Możesz też delikatnie przetaczać dziecko na boki (nie pociągając za nóżki!). Wtedy oczyścisz pupę i zmienisz pieluchę "na raty", raz działając pod lewym, raz pod prawym pośladkiem.

- Dokładnie oczyść okolice intymne dziecka. U dziewczynki przemywaj skórę od ujścia cewki moczowej w stronę odbytu (z góry na dół), by nie przenieść bakterii, które mogą wywołać zapalenie dróg moczowych.

NOSZENIE. Unikaj noszenia w pozycji pionowej.

Na rękach u rodziców niemowlę czuje się bezpieczne. Ale bezpieczne powinny być też jego stawy, mięśnie i kręgosłup.

TEGO DOPILNUJ

- Noworodka i małego niemowlęcia nie noś w pozycji pionowej. Jego kręgosłup, stawy, mięśnie nie są na to gotowe. Znacznie lepsza jest dla niego pozycja "pod kątem do podłoża" (malec opiera się brzuchem i klatką piersiową na barku dorosłego, głowę ma w linii jego pleców, a pupa i nóżki opierają się na górnej części torsu rodzica).

- Nosząc dziecko na ręku lub w chuście - zmieniaj strony i sposoby jego ułożenia. Noszenie stale w jednej pozycji sprzyja utrwalaniu niekorzystnej asymetrii u dziecka.

- W chuście lub nosidle noś malca przodem do siebie, a nie do świata - tak jest lepiej dla jego kręgosłupa.

ZABAWA. Najlepsze są proste zabawki.

To podstawowe zajęcie dziecka i jego sposób na zdobywanie nowych umiejętności.

TEGO DOPILNUJ

- Jak najczęściej układaj malca na kocu położonym na podłodze. To dla niemowlęcia najbezpieczniejszy "plac zabaw". Nie spadnie, nie sturla się, nie uderzy. Może za to próbować obrotów, unoszenia tułowia na rękach i przemieszczania się.

- Zadbaj, by otoczenie malca było bezpieczne: umieść poza zasięgiem małych rąk drobiazgi (koraliki, guziki, okruszki, orzechy, spinace), przedmioty chwiejne (wywrotne meble), mobilne (wózek, sterta książek), łamliwe, ostre itp.

- Nie dawaj dziecku do zabawy zabawek przeznaczonych dla starszych dzieci ani przedmiotów "dorosłych" (telefon komórkowy, klucze, okulary przeciwsłoneczne).

- Podczas zabawy nie zostawiaj malca samego. Nawet dla niewinnej zabawki dziecko potrafi znaleźć zastosowanie niewskazane.

SPACER. Nie przegrzewaj.

To dla dziecka codzienna porcja zdrowia i przyjemności.

TEGO DOPILNUJ

- Ubieraj dziecko adekwatnie do pogody. Spoconemu, zgrzanemu malcowi bardziej zagrażają infekcje, potówki i dyskomfort.

- W upalne dni na dwór wychodźcie wcześnie rano i pod wieczór, omijając czas największego nasłonecznienia i gorąca.

- Chroń malca przed bezpośrednim działaniem słońca. Nigdy nie "opalaj" dziecka! W słoneczne dni chroń jego głowę kapeluszem.

- W bardzo wietrzne dni zrezygnuj ze spaceru. Silny wiatr to nieprzewidywalny żywioł.

- W spacerówce zawsze przypinaj dziecko szelkami. Kupując wózek, wybierz model z barierką przed siedzącym malcem.

- Gdy maluch uczy się chodzić, pilnuj go. Nie pozwalaj mu zrywać żadnych jagód z krzewów ani dotykać grzybów. Przypatruj się zabawom kamykami i patyczkami.

KĄPIEL. Jeśli czujesz się niepewnie, użyj leżaczka kąpielowego.

Jeśli zadbamy o komfortowe warunki, kąpiel stanie się dla dziecka miłym rytuałem zwiastującym spokojny, nocny sen.

TEGO DOPILNUJ

- Sprawdź temperaturę wody tuż przed włożeniem do niej dziecka. Nie może być za gorąca, by nie oparzyła delikatnej skóry niemowlęcia. Zbyt zimna grozi nie tyle przeziębieniem, ile dużym stresem dla malca, który odtąd może protestować przeciwko myciu.

- Dno wanienki wyłóż antypoślizgową matą. Szczególnie uważaj, gdy używasz płynu z oliwką.

- Malca trzymaj pewnym ruchem, podpierając jego plecki, kark i tył główki swoim przedramieniem, a dłonią obejmując ramię dziecka pod pachą tej ręki, która jest od ciebie dalej. Możesz też przetoczyć dziecko tak, by w wodzie zanurzało się brzuszkiem, a pupą było skierowane do góry. Wtedy kciukiem dłoni podpieraj brodę malca, by nie zachłysnął się wodą z wanienki.

- Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli. Nawet gdy malec już pewnie siedzi bez podparcia, bądź cały czas przy nim. Nawet płytka woda to ryzyko utonięcia.

Więcej o: