Problemy skórne u niemowląt

Niemowlę gwałtownie reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne. Podobnie jego skóra - często pojawia się na niej wysypka albo zaczerwienienie. Jak sobie z tym radzić?

"Skóra gładka jak u niemowlęcia" - świeżo upieczeni rodzice szybko orientują się, że to powiedzenie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Początkowo źródłem zmian skórnych są zaburzenia gospodarki hormonalnej nowo narodzonego dziecka. Z czasem "winnego" szukamy gdzie indziej - najczęściej pośród składników pożywienia dostarczanych z mlekiem mamy. W efekcie pełna poczucia winy mama rozpoczyna heroiczną dietę, po kolei wykluczając z menu swoje ulubione potrawy jako źródło wszelkiego zła spotykającego jej maleństwo.

Tymczasem przyczyn alergii jest znacznie więcej, zwłaszcza że delikatna skóra niemowląt jest szczególnie podatna na wszelkie bodźce zewnętrzne. Dlatego poszukując winnego, nie ograniczajmy się tylko do składników pokarmowych, lecz weźmy też pod uwagę tzw. alergię kontaktową (nadwrażliwość skóry na bezpośredni kontakt z substancją uczulającą). Przeanalizujmy, jakich produktów używamy do pielęgnacji i higieny. Na potrzeby śledztwa warto robić notatki, szczegółowo zapisując, czego używaliśmy oraz kiedy pojawiło się podrażnienie. Poniżej przedstawiamy listę głównych podejrzanych:

Proszek lub płyn do prania

Zazwyczaj ubranka dziecka pierzemy oddzielnie, w specjalnym, przeznaczonym dla niemowląt proszku lub płynie. Ale czy nie zdarzyło ci się ostatnio dorzucić dziecięcego kocyka lub ręcznika do prania dorosłych? A może po raz pierwszy dodałaś płyn do płukania? A może przeciwnie - ubrałaś noworodka w nowe ubranko, którego wcześniej nie wyprałaś? To także może wywołać gwałtowny sprzeciw jego skóry.

Środki myjące

Szorowałaś ostatnio wanienkę malca? A może przemywałaś ceratkę na jego przewijaku? Środek myjący, którego użyłaś, mógł pozostać na powierzchni i wywołać u dziecka reakcję alergiczną. Pamiętaj również, aby zawsze dokładnie myć ręce po zakończonym sprzątaniu. Mogą się na nich znajdować drażniące składniki środków czystości, których używałaś.

Chusteczki i pieluchy

Tutaj kluczem do sukcesu jest znalezienie produktu, który w pełni toleruje maluch. Dlatego jeżeli macie ulubione chusteczki i sprawdzoną markę pieluch, starajcie się trzymać tego wyboru. Wszelkie zmiany i innowacje to ryzyko podrażnienia. Dlatego dobrze mieć w domu, na spacerze czy w podróży odpowiednie zapasy - tak, aby potem w pośpiechu nie kupować nie sprawdzonych zamienników. Ważne jest też częste zmienianie pieluszek. W przeciwnym razie malec jest narażony na pieluszkowe zapalenie skóry (patrz ramka).

Kosmetyki dziecka

Płyn do kąpieli, mydło, szampon, balsam, krem, oliwka, zasypka... Z reguły są to kosmetyki niezwykle delikatne, dostosowane do wrażliwej skóry noworodków i niemowląt. Jednak może się zdarzyć, że w składzie któregoś z nich znajdzie się składnik, na który dziecko reaguje alergią. Dlatego, podobnie jak przy chusteczkach i pieluszkach, warto być wiernym sprawdzonym markom, a wszelkie nowości wprowadzać ostrożnie. Przy skórze szczególnie suchej i wrażliwej, doskonale sprawdzają się preparaty apteczne zawierające emolienty.

Kosmetyki mamy i taty

Tutaj gama podejrzanych jest tak duża jak twoja półka w łazience. Począwszy od perfum, po kremy, balsamy, podkłady i pudry, kremy do rąk czy lakier do włosów. Kupiłaś sobie ostatnio coś nowego? Byłaś u fryzjera, który wtarł w twoje włosy pokaźną ilość pianki? A może właśnie wróciłaś do pracy i zaczęłaś się malować mocniej niż dotychczas? Przyjrzyj się też swojemu partnerowi i jego kosmetykom. Reakcję uczuleniową może wywoływać kontakt z płynem po goleniu na policzkach taty, ale i z jego kilkudniowym zarostem. Uważaj również na metale zawarte w biżuterii i zegarkach (np. nikiel, złoto).

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY SKÓRNE

Pieluszkowe zapalenie skóry - zaczerwienienie na pupie i w pachwinach jest zwykle objawem pieluszkowego zapalenia skóry (potocznie zwanego odparzeniem). Spowodowane jest ono zbyt długim kontaktem z zabrudzoną pieluszką.

Łuszcząca się skóra - skóra noworodka musi się przystosować do warunków panujących poza łonem matki. W rezultacie maleństwo czasami wręcz "obłazi" ze skóry, zwłaszcza na rączkach, nóżkach i buzi. Jeżeli jednak zmiany takie pojawiają się nieco później (od 2.-3. miesiąca życia), są szorstkie i swędzą dziecko, może to oznaczać atopowe zapalenie skóry.

Trądzik niemowlęcy - białe krostki lub czerwone pryszcze na buzi (najczęściej w okolicach nosa, na brodzie i policzkach), które przypominają trądzik nastolatków. Wywołują je zmiany w gospodarce hormonalnej nowo narodzonego dziecka - zanikają hormony przekazywane przez matkę w życiu płodowym, a wzrasta poziom tych, które maluch produkuje sam.

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) - może mieć postać zaczerwienienia, obrzęku, grudek lub pęcherzyków. Pojawia się, gdy dziecko ma kontakt z czynnikiem uczulającym (np. składnikiem kremu), i dlatego występuje w miejscach, w których jego skóra stykała się z alergenem.

Pokrzywka - skóra dziecka wygląda jak oparzona pokrzywą, pojawiają się swędzące bąble i zaczerwienienie. Może mieć przyczynę pokarmową (najczęstszymi alergenami są jajka, mleko, cytrusy, truskawki, orzechy, czekolada), ale może ją wywołać także ukąszenie owada, lek, kontakt z sierścią zwierząt lub odzieżą z wełny.

Atopowe zapalenie skóry - zaczerwienione policzki z łuszczącą wysypką, zmiany na rączkach i nóżkach, swędząca skóra. W prawie połowie przypadków u podłoża AZS leży alergia pokarmowa (alergeny znajdują się w mleku, jajkach, rybach, soi, orzechach). Jego przyczyną może być również kontakt z kurzem, pleśnią czy pyłkami roślin.

Więcej o: