Ubieramy niemowlę

Malutkie dziecko niemal nieustająco ulewa, siusia i wypróżnia się. W związku z tym często trzeba je przebierać. Radzimy, jak zrobić to bez stresu.

Ułatwisz sobie życie, odpowiednio dobierając garderobę dziecka. Warto wiedzieć, że najlepsze dla niemowlęcia są ubranka o rozmiar za duże. Po pierwsze, znacznie łatwiej je założyć, a po drugie, wystarczą maluchowi na dłużej. Dobrze, by były uszyte z delikatnej, rozciągliwej bawełny (dzianina ma tę przewagę nad płócienkiem, że nie trzeba jej prasować; z kolei tkanina wełniana bezpośrednio stykająca się ze skórą może wywołać podrażnienia). Rękawy powinny być szerokie pod pachami, tak aby włożenie tam małej rączki nie graniczyło z cudem. Bluzki i body muszą mieć duże dekolty, najlepiej dodatkowo rozpinane na ramieniu (główka noworodka jest stosunkowo duża), a czapeczki - cienkie, miękkie troczki, żeby łatwo je było zawiązać. Pamiętaj jednak, że w domu niemowlę (ani nawet urodzony o czasie noworodek) nie musi nosić czapki. Przewiewna, cienka chustka lub czapeczka przyda się natomiast na dworze w gorące dni do osłony buzi przed słońcem.

Gdy maluch nie trzyma jeszcze dobrze główki, najlepiej wkładać mu body i pajacyki rozpinane na całej długości. To wygodne rozwiązanie zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Przebierając noworodka, a później niemowlę, staraj się unikać gwałtownych ruchów. Nie ma żadnego powodu do pośpiechu. Jeśli wyjdziecie na spacer kilka minut później, nic się nie stanie, a gwałtowne ruchy mogą przestraszyć dziecko. Staraj się robić wszystko powoli i delikatnie, przemawiaj do malucha łagodnie, uśmiechaj się do niego i patrz mu w oczy. Pamiętaj, że przebieranie to dla dziecka znakomita okazja do kontaktu z tobą. Może obserwować twoją twarz, podziwiać gesty i miny. Pozwól mu na to.

Krok po kroku

RĘCE W PRZÓD

Jedną ręką podtrzymaj łokieć dziecka, a drugą włóż rękaw bluzeczki. Chwyt całą dłonią jest bardzo delikatny i pozwala na utrzymanie rączki wyciągniętej do przodu. Po przetoczeniu malucha na bok załóż drugi rękaw i w końcu całą bluzeczkę.

NOGI W GÓRĘ

Ubierając noworodka, staraj się jedną ręką tak podtrzymywać jego nóżki, by były cały czas uniesione i odwiedzione na boki (ale nigdy nie ciągnij nóżek za stópki do góry!). W tej pozycji stawy biodrowe będą bezpieczne, a tobie łatwiej będzie włożyć mu śpioszki. Maluch z ciekawością obserwuje ciebie, śpioszki i... własne stópki.

ŚPIOSZKI NA PUPĘ...

Wciąż trzymając maluszka za udo, delikatnie przekręć go na bok i dopiero wtedy naciągnij śpioszki na pupę. Staraj się cały czas patrzyć dziecku w oczy. To dobry moment na rozmowę. Przemawiaj do maleństwa cichym, łagodnym głosem, uśmiechaj się.

...I NA BRZUSZEK

Gdy naciągniesz śpioszki na plecki malucha, obróć go delikatnie ku sobie chwytając za pupę. Następnie podciągnij śpioszki z przodu i zapnij guziczki na ramionach. Obracanie dziecka nie tylko ma ci ułatwić zadanie, ale też zachęcić malca, by sam próbował zmieniać pozycję.

MALUCH NA KOLANA

Ubieranie noworodka na kolanach jest bardzo wygodne. Dzięki ruchom ud możesz obracać dziecko swobodnie z boku na bok, a ono, czując twoją bliskość, jest spokojne i zrelaksowane. To idealna pozycja nie tylko do przebierania, ale też do rozmowy z dzieckiem i zabawy.

CZAPKA I GOTOWE

A jak założyć dziecku czapkę przed wyjściem na dwór? Nie podnoś główki dziecka. Jeśli leży na twoich udach, unieś jedno z nich, a szkrab obróci się na bok. Naciągnij mu czapeczkę na główkę z jednej strony. Unieś drugie udo, przetaczając dziecko na drugi bok, i załóż czapeczkę z drugiej strony. Troczki zawiąż z boku, a nie pod bródką (nie będą drażniły).

CO JEST POTRZEBNE DO PRZEWIJANIA?

Żeby nie wszczynać w ostatniej chwili gwałtownych poszukiwań, warto przygotować zawczasu niezbędne akcesoria. Przydadzą się:

kocyk albo ręcznik oraz pieluchy na zmianę;

nawilżone chusteczki do przecierania (jeśli maluch ma bardzo wrażliwą skórę, lepiej użyć wacików i wody);

krem, maść albo oliwka (a do odparzonej pupy - specjalny preparat leczniczy, np. sudocrem);

pojemnik na śmieci.

Po umyciu dziecka można po prostu poczekać, aż pupa wyschnie. Można też wytrzeć ją ręcznikiem papierowym albo tym, na którym maluch leży (nie trąc skóry, tylko łagodnie ją dotykając). Dziewczynce przeciera się wargi sromowe z góry na dół (nigdy odwrotnie), a chłopcu nie odciąga się napletka. Jeśli pupa się odparzy, warto przewijać dziecko częściej, a przy każdym przewijaniu pupę wietrzyć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA