Sposoby na odparzenie

Ze świecą szukać dziecka, które przez cały okres używania pieluch nie miało odparzonej pupy. Rumień pieluszkowy może pojawić się całkiem nagle. Warto wiedzieć, jak równie szybko się go pozbyć.

Niemowlęca skóra jest cienka, delikatna i podatna na podrażnienia. Szczególnie pod pieluszką, gdzie działają na nią mocz i kał. Choć producenci pieluch prześcigają się w rozwiązaniach, które pozwalają chłonąć i zatrzymywać wilgoć z dala od naskórka, czasem jednak wystarczy jedna dłuższa przerwa w przewijaniu albo inne czynniki i zaczerwienienie skóry na pupie i w okolicach genitaliów gotowe. Choć samo zaczerwienienie nie jest groźne, nie na-leży go lekceważyć. Może się bowiem przerodzić w poważniejsze pieluszkowe zapalenie skóry, na której pojawiają się skupiska krosteczek lub szorstkie czerwone plamy. Towarzyszy im często obrzęk, a czasem nawet bolesne nadżerki. Im więc szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.

Zaczerwieniona pupa

Jak najczęściej przewijaj dziecko. Nawet jeśli pieluszka wydaje się jeszcze prawie sucha, bakterie, które szybko mnożą się na pożywce z moczu, mogą dodatkowo podrażniać uszkodzoną skórę. Zmieniaj pieluchę zawsze, gdy maluch zrobi kupkę, i najdalej co trzy godziny, jeśli jest jedynie zmoczona.

Przy każdej zmianie pieluszki dokładnie umyj pupę i narządy płciowe niemowlęcia. Najlepiej to zrobić dużym wacikiem zmoczonym ciepłą wodą. Jeśli zaczerwienienie jest silne, zamiast wody z kranu użyj wody przegotowanej (możesz dorzucić do niej nieco mąki ziemniaczanej) lub naparu z nagietka. Po umyciu dokładnie osusz dziecku pupę miękkim ręcznikiem. Nie trzyj nim jednak skóry, tylko przykładaj go do niej i delikatnie oklepuj.

Pozwól maluchowi przez kilka minut poleżeć bez pieluszki. Powietrze to najlepsze lekarstwo na jego podrażnioną skórę. Pamiętaj tylko, żeby w pomieszczeniu było ciepło. Przed założeniem pieluszki posmaruj okolice pośladków kremem lub maścią na odparzenia. Warstwa nie powinna być zbyt gruba, ważne, żeby smarować skórę dokładnie i regularnie. Przez kilka dni kąp malucha w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej (wystarczy wsypać garść do wanienki, nie trzeba przygotowywać specjalnie krochmalu). Działa to kojąco na podrażnioną skórę.

Kiedy stan skóry się poprawi, bądź ostrożna z sięganiem po kosmetyczne nowości. Trzymaj się raczej wypróbowanej marki pieluch, mydła, kremu, proszku do prania.

Nawracające odparzenia

Czasami mimo starannej pielęgnacji odparzenia się powtarzają, a stan skóry się pogarsza. Może to świadczyć o szczególnej wrażliwości dziecka, uczuleniu, nadkażeniu grzybiczym lub innych problemach zdrowotnych.

Zacznij od wypróbowania innej marki pieluszek. Być może te, których używasz, nie pozwalają skórze dostatecznie oddychać. Pamiętaj, że im bardziej zewnętrzna warstwa pieluchy przypomina plastik, tym mniejszy przewiew i tym łatwiej o odparzenie. Zdarza się też, że jakiś rodzaj pieluszek uczula dziecko. Reakcję alergiczną może wywołać np. stosowany przy ich produkcji wybielacz. Jeśli maluch ma bardzo wrażliwą skórę, jej po-drażnienie mogą spowodować chusteczki nawilżane - np. zawarte w nich substancje myjące i zapachowe. Lepiej wtedy myć dziecko pod kranem z ciepłą wodą lub za pomocą wacików nasączonych czystą wodą. Zastanów się nad zmianą marki kosmetyków. Być może przyczyna kłopotów tkwi w uczuleniu na któryś ze składników używanego dotąd mydła, pudru czy kremu. Zanim jednak wypróbujesz nowy kosmetyk, zrób test skórny. Wieczorem niewielką ilość rozetrzyj na stopie dziecka. Jeśli rano w tym miejscu nie pojawi się wysypka ani zaczerwienienie, to znaczy, że wszystko jest w porządku i możesz stosować nowość.

Inne przyczyny odparzeń

Gdy i te działania nie poprawiają sytuacji, trzeba dalej szukać przyczyny. Jedną z możliwości jest alergia pokarmowa. Odparzenie rzadko bywa jej jedynym objawem, ale jeśli dołączy się drugi (kolka, wzdęcia, ulewanie, suchość skóry, wysypka, ślady śluzu albo krwi w stolcu, biegunka, zaparcia, plastelinowe lub zielone kupki), trzeba się przyjrzeć diecie malucha bądź jego mamy (jeżeli jest karmiony piersią). Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, skonsultuj się z lekarzem w sprawie zmiany mieszanki, a wprowadzając do jadłospisu nowe produkty, rób to szczególnie ostrożnie i bez pośpiechu. O problemie porozmawiaj z pediatrą. Poproś o skierowanie na badanie moczu, by sprawdzić, czy przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry nie jest zakażenie układu moczowego.

Nie przegrzewaj

Zwykle sądzi się, że rumień pieluszkowy to problem upalnych letnich dni. Ale może się przytrafić także zimą, szczególnie jeśli dziecko jest ciepło ubrane, rzadziej przewijane i wietrzone albo spędzi kilka godzin w kombinezonie i foteliku samochodowym lub nosidle. Dlatego równie często jak ciepłą porą roku zmieniaj mu pieluszki, nie dopuszczaj do przegrzania, przepocenia ani długiego unieruchomienia.

Więcej o: