Potówki u niemowlaka. Czym są i jak sobie z nimi radzić?
Czym są potówki u niemowlaka?
Czym są potówki? Jak sama nazwa wskazuje, są efektem gromadzenia się potu z powodu zatkanych ujść gruczołów potowych. Objawiają się drobną wysypką, pojawiającą się najczęściej na buzi, szyi, pod pachami, na plecach i na brzuchu. Przyczyną ich występowania jest przegrzanie ciała niemowlaka. Tzw. potówka czerwona może być spowodowana stosowaniem oliwek do ciała dla dzieci. Kosmetyk zatyka gruczoły potowe i powoduje pojawienie się czerwonych grudek z pęcherzykiem na szczycie. Najczęściej pojawiają się one na szyi, skórze głowy oraz tułowiu. Mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu, co wymaga leczenia antybiotykowego.
Czy potówki są groźne?
Czy potówki u noworodków i niemowlaków są groźne? W większości przypadków nie są one groźne, jednak powodują dyskomfort u dziecka. Staje się ono wówczas drażliwe, płacze i trudno jest je uspokoić. Jeśli wysypka nie ustępuje, pojawiły się krosty lub zaczerwienione swędzące miejsca warto skonsultować się z pediatrą, który może zalecić konsultację dermatologiczną, gdyż takie objawy mogą oznaczać infekcję bakteryjną lub grzybicę. Jeśli więc zaobserwujesz u dziecka potówkę - nie lekceważ jej. Obserwuj ciało dziecka i w razie niepokojących zmian zasięgnij opinii lekarza.
Potówki u noworodka: dlaczego się pojawiają?
W przypadku noworodków potówki w zdecydowanej większości są efektem działań rodziców. Noworodki w Polsce zwyczajowo są przegrzewane - bez względu na porę roku i temperaturę otoczenia są ubrane zbyt grubo, a do tego szczelnie okryte kocem. To powoduje nadmierne pocenie, a w konsekwencji pojawienie się wysypki.
U noworodków tzw. potówka zwykła pojawia się zazwyczaj między szóstą a siódmą dobą życia. Jest ona bardzo drobna, krostki są czerwone lub białawe - nie mają cech stanu zapalnego.
Co na potówki u niemowlaka?
Co na potówki u niemowlaka będzie najlepsze? Na tę przypadłość nie ma leku. Wysypka zawsze ustępuje samoistnie w przeciągu tygodnia. Można jednak łagodzić podrażnienie, stosując kąpiele w ciepłej wodzie, bez dodatku kosmetyków, pudrów itp., które dodatkowo zatykają gruczoły potowe.
Potówki: leczenie schorzenia
Aby przyspieszyć proces leczenia potówki u dziecka, konieczna jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz tych dotyczących ubierania dziecka. Najlepszym sposobem na to będzie rezygnacja z kosmetyków dziecięcych na rzecz czystej wody oraz ścisły dobór garderoby do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Kojąco może zadziałać także kąpiel w krochmalu lub z dodatkiem kryształków nadmanganianu potasu.
Potówki u niemowlaka: zapobieganie
Jak już wspomniano wyżej potówki u niemowlaka w zdecydowanej większości przypadków są efektem rodzicielskiej "opiekuńczości". Niestety przegrzewanie dziecka nie jest odpowiednim sposobem na zadbanie o jego zdrowie. Dlatego też w celu zapobiegania występowania potówek należy przede wszystkim zweryfikować swoje zasady odnośnie pielęgnacji i ubioru dziecka. Przede wszystkim:
- strój dziecka musi być odpowiednio dobrany do temperatury; noworodkowi wkładamy dwie warstwy ubrań więcej niż sobie, a niemowlakowi - tylko jedną więcej; w środku upalnego lata nie wkładamy dziecku czapki, skarpet i nie przykrywamy go kocem
- strój dziecka powinien być wykonany z naturalnych przewiewnych materiałów, które zapewnią odpowiedni dopływ powietrza
- ubranko nie może być zbyt ciasne - powoduje to, że maluchowi jest niewygodnie i mogą powstać bolesne otarcia
- nie stosujemy do pielęgnacji oliwek, pudrów i innych kosmetyków, które zatykają gruczoły potowe i wzmagają wysypki.
-
Joanna Krupa jest w drugiej ciąży? Widać zaokrąglony brzuszek
-
Małgorzata Socha pokazała zdjęcie z synem. Ale wyrósł! Fanka pyta: To chłopczyk czy dziewczynka?
-
Monika Mrozowska pozuje w całej okazałości. Fanka: Jak można tak wyglądać chwilę po ciąży?
-
Imiona dla dziewczynek 2021. W rankingach królują dwa z długą tradycją
-
Komunia 2021- czy się odbędzie? Minister zdrowia podał orientacyjną datę
- Anna Lewandowska zdradziła, dlaczego nazwała córkę Klara. Ma wyjątkowe znaczenie
- Potrafisz podać antonim wyrazu? Jesteśmy załamani wynikami, średnia to zaledwie 7/15
- Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci. Przełomowe badania
- Program "Mama 4 plus". Można dostać ponad tysiąc złotych, jeżeli się spełni określone warunki
- Nauczycielka krzyczała podczas lekcji. "Niedobrze mi, gdy słyszę rodziców, którzy mówią, jak mamy pracować"