Potówki u niemowlaka. Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Potówki u niemowlaka to dość częsta przypadłość, która może przytrafić się bez względu na porę roku, choć najczęściej zdarzają się latem. Jak się przed nimi chronić?

Czym są potówki u niemowlaka?

Czym są potówki? Jak sama nazwa wskazuje, są efektem gromadzenia się potu z powodu zatkanych ujść gruczołów potowych. Objawiają się drobną wysypką, pojawiającą się najczęściej na buzi, szyi, pod pachami, na plecach i na brzuchu. Przyczyną ich występowania jest przegrzanie ciała niemowlaka. Tzw. potówka czerwona może być spowodowana stosowaniem oliwek do ciała dla dzieci. Kosmetyk zatyka gruczoły potowe i powoduje pojawienie się czerwonych grudek z pęcherzykiem na szczycie. Najczęściej pojawiają się one na szyi, skórze głowy oraz tułowiu. Mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu, co wymaga leczenia antybiotykowego.

Czy potówki są groźne?

Czy potówki u noworodków i niemowlaków są groźne? W większości przypadków nie są one groźne, jednak powodują dyskomfort u dziecka. Staje się ono wówczas drażliwe, płacze i trudno jest je uspokoić. Jeśli wysypka nie ustępuje, pojawiły się krosty lub zaczerwienione swędzące miejsca warto skonsultować się z pediatrą, który może zalecić konsultację dermatologiczną, gdyż takie objawy mogą oznaczać infekcję bakteryjną lub grzybicę. Jeśli więc zaobserwujesz u dziecka potówkę - nie lekceważ jej. Obserwuj ciało dziecka i w razie niepokojących zmian zasięgnij opinii lekarza. 

Potówki u noworodka: dlaczego się pojawiają?

W przypadku noworodków potówki w zdecydowanej większości są efektem działań rodziców. Noworodki w Polsce zwyczajowo są przegrzewane - bez względu na porę roku i temperaturę otoczenia są ubrane zbyt grubo, a do tego szczelnie okryte kocem. To powoduje nadmierne pocenie, a w konsekwencji pojawienie się wysypki. 

U noworodków tzw. potówka zwykła pojawia się zazwyczaj między szóstą a siódmą dobą życia. Jest ona bardzo drobna, krostki są czerwone lub białawe - nie mają cech stanu zapalnego. 

Co na potówki u niemowlaka?

Co na potówki u niemowlaka będzie najlepsze? Na tę przypadłość nie ma leku. Wysypka zawsze ustępuje samoistnie w przeciągu tygodnia. Można jednak łagodzić podrażnienie, stosując kąpiele w ciepłej wodzie, bez dodatku kosmetyków, pudrów itp., które dodatkowo zatykają gruczoły potowe. 

Zobacz wideo Pielęgnacja skóry według naszych babć - co polecamy, co odradzamy?

Potówki: leczenie schorzenia

Aby przyspieszyć proces leczenia potówki u dziecka, konieczna jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz tych dotyczących ubierania dziecka. Najlepszym sposobem na to będzie rezygnacja z kosmetyków dziecięcych na rzecz czystej wody oraz ścisły dobór garderoby do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Kojąco może zadziałać także kąpiel w krochmalu lub z dodatkiem kryształków nadmanganianu potasu.

Potówki u niemowlaka: zapobieganie

Jak już wspomniano wyżej potówki u niemowlaka w zdecydowanej większości przypadków są efektem rodzicielskiej "opiekuńczości". Niestety przegrzewanie dziecka nie jest odpowiednim sposobem na zadbanie o jego zdrowie. Dlatego też w celu zapobiegania występowania potówek należy przede wszystkim zweryfikować swoje zasady odnośnie pielęgnacji i ubioru dziecka. Przede wszystkim:

  • strój dziecka musi być odpowiednio dobrany do temperatury; noworodkowi wkładamy dwie warstwy ubrań więcej niż sobie, a niemowlakowi - tylko jedną więcej; w środku upalnego lata nie wkładamy dziecku czapki, skarpet i nie przykrywamy go kocem
  • strój dziecka powinien być wykonany z naturalnych przewiewnych materiałów, które zapewnią odpowiedni dopływ powietrza
  • ubranko nie może być zbyt ciasne - powoduje to, że maluchowi jest niewygodnie i mogą powstać bolesne otarcia
  • nie stosujemy do pielęgnacji oliwek, pudrów i innych kosmetyków, które zatykają gruczoły potowe i wzmagają wysypki.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.