Miejscowe stosowanie olejków eterycznych może pomóc uspokoić niemowlę. Jakie olejki będą najlepsze dla dzieci?

Olejki eteryczne przed laty bardzo popularne, następnie zapomniane, dziś znowu wróciły do łask. Próbujemy leczyć nimi wszystko - od bezsenności, przez grypę czy przeziębienie do łagodnej depresji. Okazuje się, że olejki eteryczne mogą też pomóc uspokoić płaczące i marudne niemowlę.

Naukowe i historyczne podłoże do stosowania olejków eterycznych

Do stosowania olejków eterycznych wiele osób podchodzi sceptycznie. Jednak eksperci przekonują, że właściwie dobrane i odpowiednio aplikowane mają działanie lecznicze, niekiedy równe lub zbliżone do silnych leków. Takie olejki jak kadziło, lawenda czy olejek z drzewa herbacianego są stosowane od tysięcy lat. W leczeniu najróżniejszych dolegliwości używali ich jeszcze Starożytni Grecy, Rzymianie, Persowie czy Egipcjanie.

Działanie olejków eterycznych w pielęgnacji dzieci

O ile niczym nowym nie jest stosowanie olejków do masażu czy w celu łagodzenia silnej migreny, o tyle coraz częściej mówi się o ich cudownych właściwościach w pielęgnacji dzieci:

Związki chemiczne olejku eterycznego stosowanego w sposób aromatyczny mogą wspierać rozwój wzorców neuronalnych dziecka w mózgu. Stosowane miejscowo olejki eteryczne mogą wywoływać efekty terapeutyczne. Dzieje się tak dzięki bezpośredniej interakcji z komórkami poprzez przyłączanie się do receptorów znajdujących się na zewnątrz komórek. Niektóre olejki eteryczne mogą nawet przenikać przez błonę komórkową i wiązać się z enzymami, białkami, a nawet DNA, wspierając organizm w procesie gojenia i prawidłowego funkcjonowania

- przekonuje certyfikowana specjalistka od olejków eterycznych, Brigitte Rossi, która wykorzystuje je w swojej praktyce.

Najlepsze oleje dla niemowląt i dzieci

Lekarze zgadzają się, że nie wszystkie olejki są sobie równe. Niektóre mają bardzo łagodne właściwości, jak olejek lawendowy, a inne są mocniejsze i wymagają odpowiedniego rozcieńczenia, na przykład olejki cytrusowe, takie jak cytryna i pomarańcza. Olejki cytrusowe mogą nawet poparzyć skórę! Oczywiście jeśli nie zostaną odpowiednio rozcieńczone. Należy więc zachować szczególną ostrożność podczas dodawania ich do kąpieli lub wmasowania w skórę dziecka. Co ważne, woda nie rozcieńcza olejów, należy więc użyć innego oleju, takiego jak migdałowy, kokosowy, a gdy nie ma nic innego pod ręką sprawdzi się nawet oliwa z oliwek .

Jedne z najlepszych olejków dla niemowląt i dzieci to:

  • lawenda,
  • rumianek,
  • eukaliptus
  • olejek z drzewa herbacianego (powyżej 6 miesiąca życia).

Należy do 10 kropli olejku (na przykład migdałowego)  dodać jedną kroplę czystego olejku eterycznego.

Zobacz wideo LILI ANTONIAK w "Baby Shower"

Olejek lawendowy na zasypianie, rumianek na ukojenie

A jakie olejki najlepiej wybrać dla dzieci? To zależy, co chcemy osiągnąć. Olejek lawendowy można nakładać za uszami dziecka oraz na nadgarstki i klatkę piersiową. Taki zabieg ułatwi zasypianie. Rumianek ma również właściwości kojące oraz uspokajające i może być dodawany do kąpieli dziecka. Oprócz ukojenia dodatkowo zmiękczy skórę i zapewni uczucie odprężenia. Rumiankowy pomoże też przy nawracających kolkach. A gdy dziecko ząbkuje pomoże olejek goździkowy.

Warto wiedzieć, że każde dziecko inaczej reaguje na poszczególne olejki. Jedno polubi relaksujące działanie lawendy, inne odczuje jedynie drażniący zapach. Kluczowe jest więc eksperymentowanie.

Więcej o: