Miejscowe stosowanie olejków eterycznych może pomóc uspokoić niemowlę. Jakie olejki będą najlepsze dla dzieci?
Naukowe i historyczne podłoże do stosowania olejków eterycznych
Do stosowania olejków eterycznych wiele osób podchodzi sceptycznie. Jednak eksperci przekonują, że właściwie dobrane i odpowiednio aplikowane mają działanie lecznicze, niekiedy równe lub zbliżone do silnych leków. Takie olejki jak kadziło, lawenda czy olejek z drzewa herbacianego są stosowane od tysięcy lat. W leczeniu najróżniejszych dolegliwości używali ich jeszcze Starożytni Grecy, Rzymianie, Persowie czy Egipcjanie.
Działanie olejków eterycznych w pielęgnacji dzieci
O ile niczym nowym nie jest stosowanie olejków do masażu czy w celu łagodzenia silnej migreny, o tyle coraz częściej mówi się o ich cudownych właściwościach w pielęgnacji dzieci:
Związki chemiczne olejku eterycznego stosowanego w sposób aromatyczny mogą wspierać rozwój wzorców neuronalnych dziecka w mózgu. Stosowane miejscowo olejki eteryczne mogą wywoływać efekty terapeutyczne. Dzieje się tak dzięki bezpośredniej interakcji z komórkami poprzez przyłączanie się do receptorów znajdujących się na zewnątrz komórek. Niektóre olejki eteryczne mogą nawet przenikać przez błonę komórkową i wiązać się z enzymami, białkami, a nawet DNA, wspierając organizm w procesie gojenia i prawidłowego funkcjonowania
Najlepsze oleje dla niemowląt i dzieci
Lekarze zgadzają się, że nie wszystkie olejki są sobie równe. Niektóre mają bardzo łagodne właściwości, jak olejek lawendowy, a inne są mocniejsze i wymagają odpowiedniego rozcieńczenia, na przykład olejki cytrusowe, takie jak cytryna i pomarańcza. Olejki cytrusowe mogą nawet poparzyć skórę! Oczywiście jeśli nie zostaną odpowiednio rozcieńczone. Należy więc zachować szczególną ostrożność podczas dodawania ich do kąpieli lub wmasowania w skórę dziecka. Co ważne, woda nie rozcieńcza olejów, należy więc użyć innego oleju, takiego jak migdałowy, kokosowy, a gdy nie ma nic innego pod ręką sprawdzi się nawet oliwa z oliwek .
Jedne z najlepszych olejków dla niemowląt i dzieci to:
- lawenda,
- rumianek,
- eukaliptus
- olejek z drzewa herbacianego (powyżej 6 miesiąca życia).
Należy do 10 kropli olejku (na przykład migdałowego) dodać jedną kroplę czystego olejku eterycznego.
Olejek lawendowy na zasypianie, rumianek na ukojenie
A jakie olejki najlepiej wybrać dla dzieci? To zależy, co chcemy osiągnąć. Olejek lawendowy można nakładać za uszami dziecka oraz na nadgarstki i klatkę piersiową. Taki zabieg ułatwi zasypianie. Rumianek ma również właściwości kojące oraz uspokajające i może być dodawany do kąpieli dziecka. Oprócz ukojenia dodatkowo zmiękczy skórę i zapewni uczucie odprężenia. Rumiankowy pomoże też przy nawracających kolkach. A gdy dziecko ząbkuje pomoże olejek goździkowy.
Warto wiedzieć, że każde dziecko inaczej reaguje na poszczególne olejki. Jedno polubi relaksujące działanie lawendy, inne odczuje jedynie drażniący zapach. Kluczowe jest więc eksperymentowanie.
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
W niezwykły sposób pomógł dziecku ze spektrum autyzmu. "Okazał mu zrozumienie i dał namiastkę poczucia bezpieczeństwa"
-
Kiedy wracamy do szkoły 4-8? Adam Niedzielski: Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach
-
Popularne imiona 2020. Najpopularniejsze i najbardziej nietypowe imiona dla dzieci
-
Joanna Koroniewska pozuje z mężem i córką. "Parcie na szkło wyssała z mlekiem matki"
- Kasia Tusk mówi o macierzyństwie. Fanki dziękują za szczerość i naturalność. "Trafne wnioski"
- Skorzystał z pomocy surogatki i stanął w ogniu krytyki. "To tak, jakby kupić sobie dziecko i wykorzystać ciało kobiety"
- Pięciolatek nie chciał posprzątać pokoju. Takiej reakcji mamy się nie spodziewał
- Zofia Zborowska miała "babski wieczór" z koleżankami z show-biznesu. Wierzą w zabobony o ciąży?
- Lektury obowiązkowe matura 2021. Wymagania egzaminacyjne zostały okrojone. Na liście lektur niewiele pozycji