Trzydniówka - najpierw wysoka gorączka, potem wysypka. Dziecko może zachorować dwa razy. Jak może się zarazić?

Trzydniówka to choroba wirusowa, którą większość dzieci przechodzi przed ukończeniem 4. roku życia. Pierwszym objawem trzydniówki, nazywanej inaczej rumieniem nagłym, jest bardzo wysoka gorączka. Utrzymuje się ona - jak nietrudno się domyślić - trzy dni. Dopiero później pojawia się wysypka. Co jeszcze trzeba wiedzieć o trzydniówce? Jak leczyć trzydniówkę?

Trzydniówka – co to za choroba i jak można się zarazić?

Trzydniówka w większości przypadków zaczyna się gwałtownie. Radosne i zupełnie zdrowe dziecko nagle dostaje bardzo wysokiej gorączki. Temperatura możne wzrosnąć nawet do 40ºC. Rodzice panikują i szukają pomocy lekarskiej. Na szczęście łagodna choroba, która nie niesie za sobą żadnych powikłań.

Trzydniówką można zarazić się przez wirusy HHV6 lub HHV7. Rumień nagły – tak brzmi medyczna nazwa choroby – dotyka tylko dzieci, najczęściej w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. Chorują przede wszystkim niemowlęta, rzadziej dzieci starsze. Po 4. roku życia choroba właściwie nie występuje. Do zakażenia dochodzi za pośrednictwem samych dzieci lub ich bliskich, którzy przeszli tę chorobę w dzieciństwie. Po ustąpieniu objawów, wirusy pozostają bowiem w organizmie w formie utajonej.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Jak mierzyć temperaturę u dziecka? O czym powinniśmy pamiętać?

Zakazić można się przez bliski kontakt i drogą kropelkową.  Na dodatek osoba, która zaraża, zazwyczaj  nie ma żadnych dolegliwości. Ale wystarczy polizać łyżeczkę dziecka, pocałować dziecko w czoło i można przekazać chorobę.

Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Trzydniówka – ile razy można chorować?

Co ciekawe na trzydniówką można chorować dwa razy. Za każdym razem odpowiedzialny będzie inny wirus – raz HHV-6, później HHV-7. Niestety przechorowanie trzydniówki wywołanej jednym wirusem nie chroni przed zakażeniem drugim. Od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija najczęściej od 5 do 15 dni.

Trzydniówka – objawy

Objawy trzydniówki pojawiają się nagle. Pierwszym jest wysoka gorączka, która utrzymuje się 3-4 dni. Następnie pojawia się wysypka. Podwyższona temperatura może jeszcze powrócić, ale nie musi. Zazwyczaj po ustaniu gorączki dziecko zachowuje się zupełnie normalnie – ma apetyt, chce się bawić.

Trzydniówka – leczenie

Najważniejsze w leczeniu trzydniówki jest zbicie wysokiej temperatury i podawanie płynów. Choroba nie wymaga konsultacji lekarskiej ani tym bardziej podania antybiotyków. Podczas wizyty pediatra poinformuje rodziców, jakimi lekami skutecznie obniżą temperaturę i uczuli na ewentualnie objawy towarzyszące. Jest nim przede wszystkim czerwona wysypka, która pojawia się zazwyczaj po 3-4 dniach. To najlepszy dowód na to, że dziecko miało gorączkę z powodu rumienia nagłego. Wysypka przypomina małe, białe lub lekko różowe plamki. Zazwyczaj pojawia się na tułowiu, karku i plecach. Rzadziej na udach czy pupie. Co ważne, wysypka nie swędzi, nie boli. Nie trzeba smarować jej żadnymi maściami. Znika po mniej więcej dwóch dniach i tak kończy się choroba.

Więcej o: