Jak masować brzuch niemowlaka?

Bąble gazów wędrujące w jelitach potrafią dokuczyć niemowlęciu. Pomoże wtedy delikatny masaż brzuszka.

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Niemowlętom zdarzają się bóle brzuszka, zwykle spowodowane wzdęciami.
Taki maluch może nałykać się powietrza podczas jedzenia, a jego jelita nie mają jeszcze dużego doświadczenia w pracy. Nic dziwnego, że brzuch czasem się napina. W rozluźnieniu pomaga ciepło (np. ciepłe żelowe okłady) i dotyk.

Ciepło i spokojnie

Zanim zaczniesz masować dziecko, zdejmij z rąk biżuterię, wycisz się, odłóż telefon. W pokoju powinno być ciepło i niezbyt jasno. Masujemy dziecko, gdy jest spokojne, nie podczas napadu kolki i płaczu. Podczas masażu rozmawiaj z malcem, uśmiechaj się do niego.Obok podajemy wskazówki, jak można masować brzuch, by pozbyć się z niego gazów. Ale nie musisz koncentrować się na dokładnym liczeniu powtórzeń i trzymaniu kolejności. Masowanie, dotykanie ciała dziecka i obserwowanie jego reakcji to jedna z piękniejszych okazji do tego, by lepiej się poznać. Dziecko podpowie nam, co mu sprawia przyjemność, czego nie lubi, jaki ruch jest miły, a jaki już za mocny.

Krok po kroku

Rozbierz niemowlę i zdejmij mu pieluszkę. Następnie posmaruj swoje dłonie oliwką i rozgrzej je.

Koło wodne

Ciepłe dłonie ułóż w poprzek brzuszka malucha (jedna nad drugą) i powoli przesuwaj je na przemian od góry do dołu. Powtórz ten ruch 6 razy (każda dłoń po 3 razy).

Nóżki do brzuszka

Zgięte nóżki malucha przyciśnij lekko do brzuszka i przytrzymaj mniej więcej przez sześć sekund. Jeśli nóżki są napięte i stawiają opór, nie dociskaj ich na siłę, tylko połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuszek i delikatnie uciskaj.

Rozluźnienie nóżek

Delikatnie chwyć stópki lub łydki niemowlęcia i leciutko potrząśnij nóżkami (tak, jakby chodziło o to, by coś z nich strzepnąć).

Księżyc i słońce

Jedną ręką kreślisz na brzuszku księżyc (półokrąg), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od godziny 12 do 6. Drugą ręką kreślisz słońce (pełny okrąg) od godziny 6 do 6, także zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu poszczególnych ruchów nie odrywaj rąk od brzuszka niemowlęcia. Powtórz wszystkie ruchy 6 razy.

A na koniec

Po masażu załóż dziecku pieluszkę i ubranko. Możesz teraz delikatnie przetoczyć je
na brzuszek. Często pomaga to w naturalny sposób pozbyć się gazów zgromadzonych w jelitach. Możesz położyć przed maluchem zabawkę – jeśli podniesie główkę i będzie próbowało ją złapać, uruchomi „tłocznię brzuszną”, co pomaga wypchnąć gazy z brzucha.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.