• Link został skopiowany

Sposoby na rumień pieluszkowy

Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna i skłonna do podrażnień. Mimo że starannie o nią dbacie, nie zawsze uda wam się zapobiec kłopotom. Ale dość łatwo jest im zaradzić.
SHUTTERSTOCK.COM

Zaczerwienienie skóry na pupie i w okolicach genitaliów spowodowane jest prawdopodobnie długim kontaktem z mokrą pieluszką i drażniącym działaniem moczu i kału. Choć nie jest groźne, nie należy go lekceważyć. Łagodne zaczerwienienie może się bowiem przerodzić w poważniejsze pieluszkowe zapalenie skóry, na której pojawiają się skupiska krosteczek lub szorstkie czerwone plamy. Towarzyszy im często obrzęk, a czasem nawet bolesne nadżerki. Im więc szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.

Częste przewijanie

Nawet jeśli pieluszka wydaje się jeszcze prawie sucha, bakterie, które szybko mnożą się na pożywce z moczu, mogą dodatkowo podrażniać uszkodzoną skórę.

Dokładne mycie

Najlepiej to zrobić dużym wacikiem zmoczonym ciepłą wodą. Jeśli zaczerwienienie jest silne, użyj wody przegotowanej, naparu z nagietka lub wody z mąką ziemniaczaną.

Wietrzenie

Pozwól maluchowi przez chwilę poleżeć bez pieluszki. Powietrze to najlepsze lekarstwo
na podrażnioną skórę. Pamiętaj, by w pomieszczeniu było ciepło – co najmniej 19 stopni C.

Krem

Smaruj okolice pośladków kremem ochronnym. Jeżeli skóra jest już mocno podrażniona, użyj silniej działającej maści leczniczej.

Mąka ziemniaczana

Dodana do kąpieli działa kojąco na podrażnioną skórę. Nie musisz przygotowywać w tym celu specjalnie krochmalu. Wystarczy, że wsypiesz do wanienki garść mąki ziemniaczanej.

Inne pieluszki

Być może te, których używasz, nie pozwalają skórze dostatecznie oddychać. Im bardziej zewnętrzna warstwa pieluchy przypomina plastik, tym mniejszy przewiew i tym łatwiej o odparzenie. Zdarza się też, że jakiś rodzaj pieluszek uczula dziecko. A może przerzuć się na wielorazówki?

Kosmetyki z umiarem

Być może przyczyna kłopotów tkwi w uczuleniu na któryś ze składników
używanego dotąd kremu lub mydła. Jeżeli używasz kremu – wystarczy naprawdę cienka warstwa. Zanim zastosujesz nowy kosmetyk, zrób test. Wieczorem niewielką ilość rozetrzyj na stopie dziecka. Jeśli rano w tym miejscu nie pojawi się wysypka ani zaczerwienienie, to znaczy, że wszystko jest w porządku.Unikaj wilgotnych chusteczek. Mogą powodować podrażnienie. Zdarza się, że niemowlę reaguje uczuleniem na substancje myjące i zapachowe, którymi nasączone są chusteczki.

Uwaga, alergia

Gdyby zaczerwienienie pojawiało się nie tylko na pupie, ale także na policzkach, tułowiu, w zgięciach łokci i kolan – zgłoś się do alergologa. Prawdopodobnie dziecko ma atopowe zapalenie skóry spowodowane uczuleniem (niekoniecznie na kosmetyk czy pieluszkę, ale może np. na jakiś składnik diety własnej lub karmiącej go mamy). Podrażniona skóra swędzi, niemowlę jest więc niespokojne i marudne. Lekarz przepisze mu środki łagodzące objawy i razem z tobą spróbuje dociec, co jest przyczyną kłopotów.

Zdarza się, że przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest zakażenie układu moczowego.

To także może cię zainteresować:

Dzieci mówią o zdrowym jedzeniu. "Wszystko jest zdrowe dla mnie, nawet słodycze"

Więcej o: