Sposoby na odparzenie

Delikatna skóra schowana pod pieluszką jest wyjątkowo narażona na odparzenie. O zaczerwienienie pupy u niemowlaka naprawdę łatwo. Co wtedy dziecku pomoże?

Woda

Jak najczęściej przewijaj dziecko. Nawet jeśli pieluszka wydaje się sucha, bakterie, które szybko mnożą się na pożywce z moczu i mogą dodatkowo podrażniać uszkodzoną skórę. Przy każdej zmianie pieluszki dokładnie umyj pupę i narządy płciowe niemowlęcia. Najlepiej dużym wacikiem zmoczonym ciepłą wodą. Jeśli zaczerwienienie jest silne, zamiast wody z kranu użyj wody przegotowanej albo naparu z nagietka.

Po umyciu starannie osusz pupę miękkim ręcznikiem. Ale nie trzyj nim skóry, tylko przykładaj go do niej i delikatnie oklepuj.

Powietrze

Przy przewijaniu pozwól maluchowi przez kilka minut poleżeć bez pieluszki. Powietrze to najlepsze lekarstwo na podrażnioną skórę, przyspiesza jej gojenie.

Przy uporczywym odparzeniu często odsłaniaj podrażnioną okolicę. Ułóż dziecko na kocyku i w czasie zabawy rozepnij ubranko, rozluźnij pieluchę i odsłoń skórę. Takie "powietrzne kąpiele" stosuj zresztą także przy innych problemach ze skórą. W pomieszczeniu powinno być wtedy około 20-21°C.

Maść

Przed założeniem pieluszki posmaruj okolice pośladków kremem ochronnym lub maścią na odparzenia. Nie nakładaj bardzo grubej warstwy. Lepiej stosować preparat regularnie i często, ale nakładać cienką warstwą, tak by nie tworzyć na niej szczelnej pokrywy.

Wybierz preparat o działaniu kojącym, ochronnym i najlepiej antyseptycznym. Pamiętaj, że dzieci różnie reagują na różne specyfiki, coś, co pomogło dziecku koleżanki, u twojego malca może nie być aż tak skuteczne.

Krochmal

Przez kilka dni kąp malucha w wodzie z dodatkiem mąki (skrobii) ziemniaczanej. Możesz jej garść wsypać do wanienki, a jeszcze lepiej zrób krochmal (robi się go tak, jak kisiel, tylko na wodzie: na wrzątek wlewasz roztwór mąki ziemniaczanej rozrobiony w zimnej wodzie, mieszasz, studzisz). Działa to kojąco na podrażnioną skórę. Rzadkiego krochmalu możesz używać także do przemywania pupy. Stosuj go przy zmianie pieluszki.

Opcje dla opornych

Uporczywe podrażnienie i stan zapalny skóry może bowiem świadczyć o szczególnej wrażliwości dziecka, uczuleniu, nadkażeniu grzybiczym lub innych problemach zdrowotnych.

Niezależnie od konsultacji z lekarzem:

- WYPRÓBUJ INNE PIELUSZKI. Może te, które stosujesz, nie pozwalają skórze oddychać lub uczulają dziecko.

- ZMIEŃ MARKĘ KOSMETYKÓW. Zanim wypróbujesz nowy preparat, zrób test skórny, np. na stopie malucha.

- UNIKAJ WILGOTNYCH CHUSTECZEK. Mogą uczulać dziecko.

- ZRÓB BADANIE MOCZU. Przyczyną uporczywego pieluszkowego zapalenia skóry bywa zakażenie układu moczowego.

- PRZYJRZYJ SIĘ DIECIE MALCA. Częste odparzenia mogą być objawem alergii na jakiś składnik diety dziecka lub mamy, która karmi je piersią.

Jeśli mimo dobrej pielęgnacji odparzenia nie ustępują lub często wracają, warto poradzić się pediatry.

Więcej o:
Copyright © Agora SA