Pielęgnacja skóry dziecka dla średniozaawansowanych

Wrażliwość skóry niemowlaka nie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po pierwszych urodzinach dziecka. Cera roczniaka i dwulatka wciąż wymaga delikatnego traktowania.

Do pielęgnacji małego dziecka najlepiej używać preparatów dla dzieci

Są one delikatniejsze niż kosmetyki dla dorosłych, które zawierają związki chemiczne w zbyt dużych stężeniach dla niedojrzałej skóry malca. Mogą to być preparaty dla niemowląt lub dla dzieci powyżej 1. roku życia. Kosmetyki dla starszaków można zacząć stosować, gdy maluch skończy 3 lata.

W przypadku alergików nie należy spieszyć się ze zmianą kosmetyków

Nawet te przeznaczone dla dzieci o wrażliwej skórze, mogą zawierać składnik, który wywoła reakcję alergiczną. Jeśli więc udało nam się znaleźć odpowiednią dla malca serię kosmetyków, warto się jej trzymać. To samo dotyczy pieluszek, nawilżanych chusteczek i środka do prania.

Gdy dziecko ma skórę skłonną do podrażnień, warto wypróbować preparaty dla dzieci zawierające emolienty

Przy ich produkcji unika się znanych alergenów i składników podejrzanych o toksyczne działanie. Stosowane są za to emolienty, które natłuszczają i nawilżają skórę, zmniejszają świąd, działają odkażająco i przeciwzapalnie.

W czasie treningu czystości warto używać nawilżanego papieru toaletowego dla dzieci

Można nim oczyścić pupę nie tylko skutecznie, ale też delikatnie i szybko. Jeśli zdecydujemy się na zwykły papier, wybierzmy miły w dotyku i miękki. Raczej nieperfumowany i biały. Barwniki i sztuczne dodatki zapachowe mogą uczulać, zwłaszcza jeśli malec jest alergikiem.

Do mycia głowy malucha najbardziej odpowiedni jest szampon dla dzieci

Szampon dla dorosłych może podrażnić skórę głowy, powodując pieczenie, świąd lub łupież, więc lepiej nie spieszyć się z jego stosowaniem. Szampon dla dzieci zawiera substancje myjące odpowiednie dla wrażliwej skóry i delikatnych włosów malca. Rzadko wywołuje więc niepożądane reakcje. I, co ważne, nie szczypie w oczy.

Warto zachować ostrożność w stosowaniu kosmetycznych gadżetów do kąpieli

Tabletki farbujące wodę, musujące kule lub kolorowe, strzelające perełki mogą umilić dziecku kąpiel, ale też, niestety, działać drażniąco. Zwłaszcza jeśli malec jest alergikiem lub ma wyjątkowo wrażliwą skórę. Wtedy lepiej nie stosować tego typu produktów. Zresztą większość kosmetycznych umilaczy kąpieli przeznaczonych jest dla dzieci powyżej 3 lat.

Co na blizny, ślady po strupkach?

Kiedy dziecko zacznie chodzić każdy rodzic musi liczyć się z tym, że maluch zaliczy niejeden upadek ukoronowany zdartym kolanem. Różowe przebarwienia na skórze, a nawet blizny mogą też pozostać po przebytej przez dziecko ospie. Delikatną skórę dziecka można wspomagać w gojeniu np. stosując oliwki z witaminą E, które mają działanie nawilżające i kojące.

Więcej o: