Wygodne jednorazowe, ekologiczne wielorazówki... Jakie pieluchy wybrać?

Pieluchy to podstawowy zakup dla niemowlęcia. Ale jakie wybrać? Można zwykłe jednorazówki, można jednorazówki biodegradowalne, albo nowoczesne pieluchy wielorazowe z wymiennymi wkładami.

Wygodne jednorazówki

Wybór jednorazówek jest spory - przebierać można w rozmiarach, markach, typach pieluch i wielkościach opakowań. Ale i tak dopiero po przetestowaniu kilku rodzajów dowiecie się, które są najlepsze dla waszego dziecka. Przekonacie się, czy pielucha dobrze przylega do ciała, jest chłonna, nie podrażnia skóry.

Chcąc zaoszczędzić, można używać różnych pieluch: tańsze zakładać w ciągu dnia (gdy dziecko częściej jest przewijane), a droższe na noc (gdy skóra jest dłużej narażona na kontakt z brudną pieluszką). W wielu sklepach można kupić tańsze pieluchy tzw. marek własnych. Są rodzice, którzy decydują się na pieluszkowanie mieszane - w domu zakładają dzieciom pieluszki ekologiczne (wielorazowe), poza domem jednorazówki.

Nowoczesna tetra

Współczesne wielorazówki nie mają zbyt wiele wspólnego z tetrą. Uszyte z naturalnych materiałów o różnych właściwościach są szczelne i chłonne tak jak pieluchy jednorazowe, ale obojętne dla skóry niemowląt i przyjazne środowisku. W większości pieluch ekologicznych zapięcia można regulować tak, że będą dobre zarówno dla niemowlaka, jak i dla dwulatka. Część takich pieluch nadaje się do wykorzystania przez kilkoro dzieci, używane pieluszki można sprzedać. Do całkowitych kosztów ich używania trzeba doliczyć koszty prania oraz cenę kubełka na pieluchy ze szczelnym zamknięciem. Przy pieluszkowaniu wielorazówkami nie smarujemy skóry dziecka kremem - nie ma takiej potrzeby, ponieważ nawet bardzo mokra pielucha z materiału przepuszcza powietrze i skóra dziecka nie odparza się; poza tym tłusty krem obniżyłby chłonność materiałowych wkładów.

Ekologia i ekonomia

Warto mieć świadomość, że jedno dziecko przez trzy lata pieluszkowania jednorazówkami pozostawia po sobie około 1,5 tony pieluszki. Pieluszek, które rozkładają się bardzo wolno - może to trwać kilkaset lat i wcale nie musi się zakończyć powodzeniem... Dodatkowo podczas rozkładu powstaje dwutlenek węgla i metan albo siarkowodór, co bezpośrednio przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Stworzono już na szczęście jednorazowe pieluszki biodegradowalne, które rozkładają się znacznie krócej od tradycyjnych pieluszek jednorazowych. To rozwiązanie zdrowsze zarówno dla środowiska, jak i dla skóry malucha, niestety najczęściej nie dla portfela rodziców.

Jeśli patrzymy na sprawę przez pryzmat wydatków, to koszty pieluszkowania wielorazówkami i jednorazówkami mogą okazać się podobne. Jednorazówki to stała konieczność wydawania pieniędzy. Wielorazówki - spory wydatek przy zakupie początkowego zestawu, później już tylko koszt prania. Można kierować się kwestią wygody. O tym, jak sprawdzają się pieluchy wielorazowe mówią rodzice na następnej stronie.

Czasem wybór jest podyktowany wrażliwością skóry dziecka. Składniki pieluch jednorazowych mogą wywoływać uczulenie. Zdarzają się też uporczywe odparzenia przy stosowaniu jednorazówek.

Coraz częściej rodzice mówią także o tym, że chcą ograniczyć ilość chemicznych substancji, z jakimi mają kontakt oni, a przede wszystkim ich dzieci.

Otulacz plus wkład

Generalnie pielucha wielorazowa składa się z części zewnętrznej - otulacza, który wypełniamy chłonnym materiałem, czyli wkładem. Otulacz z wkładem może być połączony na różne sposoby. Wkłady uszyte są z różnych materiałów, mają różne właściwości, można je ze sobą łączyć. Otulacze mają regulowane zapięcia i... zachwycają kolorowymi wzorami.

Wśród różnych typów pieluszek wielorazowych można wyróżnić:

Kieszonki

Wodoodporny otulacz wyposażony jest w kieszeń, do której wsuwa się wkład chłonny. Wkład wyjmuje się do prania. Całość zakłada się dziecku wygodnie jak pieluchę jednorazową.

All In One (AIO)

Otulacz i wkład są ze sobą zszyte. AIO po jednorazowym wykorzystaniu trafia do kosza z brudnymi pieluchami. Ich minusem jest długi czas schnięcia po praniu.

Snap-In-One (SIO)

Bardziej ekonomiczna wersja AIO - do otulacza jest dopinany wkład. Może być wykonany np. z mikropolaru (najlepiej izoluje wilgoć), bawełny (jest bardzo chłonny i neutralny dla skóry) albo z włókna bambusowego (z uwagi na dużą chłonność jest szczególnie polecany na noc, ale - niestety - po wypraniu długo schnie). Atutem SIO jest to, że można wymienić sam wkład, a otulacz używać dalej, jeśli nie jest zabrudzony.

Przygotowania do przewijania

Jeśli dziecko będzie używać pieluch jednorazowych:

Nie kupuj na zapas pieluch w najmniejszym rozmiarze - dziecko bardzo szybko z nich wyrasta.

Pieluchę z kupą przed wyrzuceniem do śmieci zapakuj w foliowy woreczek.

Zaopatrz się w chusteczki nawilżane lub myjki i małą miseczkę z ciepłą wodą do mycia pupy przy przewijaniu.

Potrzebny będzie krem lub maść do smarowania pupy dziecka przy każdym przewijaniu, by delikatną skórę okolic intymnych chronić przed bolesnym odparzeniem.

Jeśli dziecko będzie używać pieluch wielorazowych:

Znajdź osobę, która pomoże ci rozeznać się w ofercie ekopieluszek. Pokaże ci różne modele i doradzi, jak je prawidłowo zapinać (dobrze zapięta pieluszka to połowa sukcesu!). Może to być sprzedawca w sklepie z pieluszkami lub rodzic.

Przetestuj kilka modeli produkowanych przez różne firmy - w ten sposób znajdziesz rodzaj pieluszki odpowiedni do wagi, budowy, wreszcie potrzeb twojego dziecka i twoich.

Przygotuj się na częste pranie. Pieluch nie trzeba moczyć przed praniem. Można je prać w zwykłym proszku do prania dla niemowląt (połowa zwykle używanej porcji) lub w orzechach piorących. Przydadzą się olejki: lawendowy lub z drzewa herbacianego. Oba mają działanie antybakteryjne. Niektórych pieluch nie można suszyć w suszarce ani na kaloryferze - mogą się zdeformować i utracić właściwości wodoodporne.

Niezbędny będzie szczelny pojemnik na zabrudzone pieluchy.

Przyda się torba na pieluchy zmieniane poza domem oraz myjki do mycia pupy.

Ile można?

Rodzice zwykle wyczekują momentu, gdy z pieluchami będzie się już można całkiem rozstać.

I próbują jakoś skrócić kłopotliwy czas pieluszkowania. Jednak to, kiedy dziecko dorośnie do używania nocnika, jest sprawą indywidualną i nie da się tego w żaden sposób przyspieszyć. Większość maluchów zaczyna rozumieć, o co chodzi w robieniu siusiu i kupki do nocnika, mniej więcej w wieku dwóch lat. Są takie jednostki, które parę miesięcy wcześniej zaczynają sygnalizować potrzeby fizjologiczne. Warto tę gotowość dostrzec i wykorzystać. Ale jeśli dziecko po drugich urodzinach wyraźnie nie rozumie, czego od niego oczekujemy, wysadzając je na nocnik, nie warto na maluchu wywierać presji, bo to jeszcze opóźni naukę. Nawet jeśli dziecko w dzień zacznie już chodzić bez pieluchy, na noc dobrze jest mu ją jeszcze zakładać. Gdy przez parę tygodni rano pieluchy są suche, wtedy można z nich zrezygnować.

Rodzice o pieluchach:

Każdy ma swoje powody, dla których wybiera sposób pielęgnowania dziecka. Ważne, by rodzice i maluch byli zadowoleni.

Krzysztof:

Zacząłem zgłębiać skład pieluszek jednorazowych. Jak tylko zobaczyłem, z czego się je robi, przeraziłem się. Uświadomiłem sobie, że dziecko, które ma to na pupie, jest jak włożone w plastikowy worek. Nie chcieliśmy tego fundować naszemu synkowi.

Malwina:

Na początku trudno mi było ogarnąć temat - przeglądając w internecie oferty ekosklepów, pomyślałam, że rodzajów pieluch wielorazowych jest tak dużo! W końcu doszłam do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem będą otulacze z kieszonką. Jeszcze przed porodem kupiłam 10 otulaczy i 20 wkładów. Z czasem uzupełniałam ten początkowy zestaw.

Agnieszka:

Do wielorazowych pieluch zniechęciło mnie pranie. Niby pierze pralka, ale rozwieszanie, składanie, wpinanie wkładów - to wszystko zajmuje dużo czasu. Były jednak momenty w życiu naszej córeczki, kiedy wielorazówki sprawdzały nam się znakomicie: w czasie wakacji i kiedy odzwyczajaliśmy młodą od pieluszek. Na wakacjach z ograniczonym dostępem do sklepów, wkłady i otulacze zajmują w plecaku znacznie mniej miejsca niż jednorazówki, a po praniu (ręcznym) szybko schną. W czasie odpieluszkowywania używaliśmy ich jak majtek.

Magda:

Młoda ma dopiero dwa tygodnie, na razie używamy pieluszek jednorazowych, ale ekologicznych, biodegradowalnych bambusowych. Przymierzam się do pieluch wielorazowych - na początek chcę kupić 2 otulacze i kilkanaście zwykłych wkładów do przetestowania w domu w ciągu dnia. Na spacerach, w nocy i w podróży będziemy nadal zakładali córeczce jednorazówki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA