Czas na kąpiel

Niektóre niemowlęta od początku uwielbiają kąpiele. Inne głośno protestują. Ale jest kilka sposobów, by codzienną kąpiel nawet w ich przypadku zmienić w kojący rytuał.

W czym kąpać?

Jeśli nie macie wprawy w kąpaniu noworodka, warto zdecydować się na zakup specjalnie wyprofilowanej wanienki. Można w niej bezpiecznie ułożyć dziecko i nie trzeba go cały czas podtrzymywać. Można także rozważyć kąpiel dziecka w "dorosłej" wannie z pomocą specjalnego, wyprofilowanego leżaczka lub w specjalnym wiaderku kąpielowym. Wiele dzieci je lubi.

Co dodać?

Niemowlę, które ma trądzik niemowlęcy, potówki lub odparzoną pupę, można wykąpać w krochmalu. Łyżkę mąki ziemniaczanej dodajemy do niewielkiej ilości wody, mieszamy i wlewamy zawiesinę do litra wrzątku. Po zagotowaniu studzimy i wlewamy krochmal do kąpieli. Można też po prostu wsypać garść mąki ziemniaczanej do wanienki z ciepłą wodą i zamieszać.

Nie za ciepła? Nie za zimna?

Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała (37°C). Są dzieci, które wolą chłodniejszą wodę, inne preferują cieplejszą. Jak jest w przypadku waszego dziecka, odkryjecie metodą prób i błędów. Ważne, by w pomieszczeniu, w którym kąpiecie dziecko, było ciepło, by po wyjęciu z wody nie zmarzło.

Co z pępkiem?

Nawet gdy pępek nie jest wygojony, dziecko można kąpać. Trzeba tylko uważać, by nie moczyć kikuta. Do wanienki nalejcie niewiele wody, żeby nie zakrywała całego brzucha dziecka. Nic się nie stanie, jeśli parę kropli spadnie na niewygojony pępek. Wystarczy wtedy dobrze osuszyć kikut czystym gazikiem i nie zakrywać szczelnie pieluszką.

Jak wkładać?

Dziecko będzie spokojniejsze, jeśli uda się wam je pewnie, stabilnie podtrzymywać. Tak, by głowa nie leciała do tyłu, ręce i nóżki miały podparcie. Czasem łatwiej jest przenieść dziecko do wanienki w ręczniku i w nim włożyć je do wody (a potem rozluźnić ręcznik).

W trosce o własny komfort

Wanienka wypełniona wodą to spory ciężar. Najwygodniej będzie więc zorganizować kąpiel w łazience lub w jej pobliżu. Warto zainstalować wanienkę na wygodnej dla was wysokości - na stelażu mocowanym na wannie lub takim, który można rozstawić w dowolnym miejscu mieszkania. Płyn do mycia (najlepiej z dozownikiem), czystą pieluszkę i ręcznik musicie mieć w zasięgu ręki. Przygotujcie je przed kąpielą.

Więcej o: