Bezpieczny kosmetyk dla dziecka

Jak spośród mnóstwa preparatów wybrać dla dziecka kosmetyk bezpieczny i skuteczny?

Skóra małych dzieci jest znacznie cieńsza niż dorosłych i bardziej przepuszczalna. Łatwiej się wysusza, łatwiej też wchłania substancje z otoczenia. Jest podatna na podrażnienia. Co to więc znaczy - dobry kosmetyk dla malucha?

O PROSTYM SKŁADZIE

Każda substancja może uczulać. Być może wiecie już, na co jesteście uczuleni sami lub wasze dziecko - tych składników trzeba unikać. Jeśli wahacie się co do wyboru jednego z kilku specyfików o podobnym działaniu, wybierzcie ten, który ma najkrótszą listę składników.

DOBRANY DO WIEKU

Wybierajcie kosmetyki, na których jest napisane, że nadają się dla niemowląt i dzieci. Sprawdźcie na opakowaniu, czy preparat jest zalecany "od 1. dnia życia", czy może "od 6. miesiąca życia".

BEZZAPACHOWY

Jak to rozpoznać? Wtedy na liście składników nie figuruje "Parfum" (z reguły jest na końcu).

Z JEDNEJ LINII

Prawdopodobnie używacie do pielęgnacji dziecka kilku specyfików. Wybierajcie kosmetyki z jednej linii - nie ma wtedy ryzyka, że pomiędzy preparatami dojdzie do niekorzystnych interakcji.

Z POZYTYWNĄ OPINIĄ

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka to dodatkowy atut preparatu (choć wiele renomowanych firm nie stara się o to, ponieważ związane jest to z dodatkowymi opłatami).

O CO CHODZI Z TYMI SKŁADNIKAMI?

W internecie krąży wiele niepokojących informacji o różnych składnikach obecnych w kosmetykach. Czy faktycznie trzeba ich unikać?

TE NIE SZKODZĄ:

OLEJE MINERALNE

OLEJ PARAFINOWY I WAZELINA to pochodne ropy naftowej, stosowane od lat i dobrze przebadane. Chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Używane w nadmiarze mogą zatykać pory.

TYCH LEPIEJ UNIKAĆ:

SLS i SLES SODIUM LAURYL SULFATE I SODIUM LAURETH SULFATE to detergenty. Powodują lepsze pienienie się szamponów czy płynów do kąpieli. Mogą podrażniać skórę. W internecie można znaleźć też inne zarzuty pod ich adresem. Jednak tego rodzaju preparaty szybko zmywamy, są one krótko w kontakcie ze skórą.

PARABENY METHYL, ETHYL, PROPYL I BUTYL PARABEN to konserwanty, które przedłużają trwałość kosmetyków. Mogą powodować np. alergiczne stany zapalne skóry.

PEG Tym skrótem określa się GLIKOLE POLIETYLOWANE. Stosuje się je w celu nadania kremom i balsamom właściwej konsystencji. Mogą rozpulchniać i osłabiać skórę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.