Niemowlę bez pieluch? To możliwe

Tak zwana naturalna higiena niemowląt to wciąż gorąco dyskutowany wśród rodziców temat. Spróbujmy spojrzeć na niego bez emocji.

Zwolennicy wychowywania bez pieluch przekonują, że ma ono wiele zalet. Nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze i jest ekologiczne, ale też uwrażliwia na potrzeby niemowlęcia, pozwala je bliżej poznać i nawiązać z nim kontakt. W jaki sposób? Rodzice stosujący naturalną higienę niemowląt starają się uważnie obserwować swoje dziecko, zwracać uwagę na język jego ciała i odpowiadać na jego potrzeby. Mały człowiek bowiem od pierwszych dni życia - jak uważają - sygnalizuje potrzebę oddania moczu czy wypróżnienia (ma specyficzną minę, wykonuje określane ruchy, postękuje). Widząc to, można podsunąć mu nocnik i nie zmuszać malca do "leżenia w ekskrementach". Stosujący metodę naturalnej higieny niemowląt twierdzą też, że dzieci wcześnie zapoznane z nocnikiem szybciej uczą się korzystać z niego świadomie. Po prostu z załatwianiem potrzeb fizjologicznych kojarzy im się nocnik, a nie pieluszka.

Metoda mieszana

Rodzice przekonani do naturalnej higieny niemowląt zwykle polegają nie tylko na obserwacji dziecka, ale też podsuwają mu nocnik regularnie, w pewnych odstępach czasu (co 2-3 godziny) lub w określonych momentach doby (rano po przebudzeniu, po spacerze lub po drzemce). Wysadzają dziecko także przy okazji przewijania. Większość rodziców nie rezygnuje bowiem z pieluch całkowicie. Starają się jedynie w strategicznych momentach zdejmować je niemowlęciu. Niektórzy wybierają pieluchy wielorazowe - dziecko czuje w nich, kiedy ma mokro.

Naturalna higiena w praktyce

Nie ma co z tego robić wielkiej sprawy - piszecie na forum edziecko.pl:

"Zaczęłam stosować naturalną higienę niemowląt, gdy synek miał cztery miesiące. Dopiero wtedy częstotliwość kup spadła do takiego poziomu, że chciało mi się to robić. Młody był wtedy od miesiąca na pieluchach wielorazówkach (wcześniej przeciekały). Zaczęłam od wysadzania go, gdy wydawało mi się, że chce zrobić kupę. Ale zazwyczaj było już za późno albo za wcześnie. Po trzech tygodniach stwierdziłam, że to bez sensu, i zaczęłam wysadzać dziecko regularnie - po każdym spaniu, przed spacerem i po spacerze, przy każdej zmianie pieluchy. No i wtedy, kiedy wydawało mi się, że coś idzie. Na początku, wysadzając synka, odkręcałam trochę kran - wtedy robił siusiu. Po tygodniu czy dwóch już to nie było potrzebne. Pierwsze efekty zaczęły być widoczne po dwóch miesiącach. Synek zaczął robić siusiu i kupkę wtedy, kiedy go wysadzałam, nawet jeśli bardzo mu się jeszcze nie chciało. Miesiąc później zauważyłam, że mały potrafi też chwilę wstrzymać załatwianie się, aż znajdzie się nad kibelkiem. Obecnie wpadki z kupą zdarzają nam się sporadycznie. Siusiu ląduje zarówno w pieluszce, jak i w kibelku (...). To na początku wydaje się skomplikowane, ale potem tak wchodzi w krew, że aż głupio zmienić pieluchę i nie wysadzić dziecka. A i dziecko dostosowuje się do tego rytmu. Po pierwszych 3-4 tygodniach jest już z górki." @KJUT

Kontrowersje

Przeciwnicy wychowania bez pieluch przekonują, że do korzystania z nocnika maluch musi dorosnąć. Niemowlę nie dojrzałe do tego ani fizycznie, ani psychicznie nie jest po prostu w stanie kontrolować zwieraczy. Większość dzieci jest gotowa do rozpoczęcia treningu czystości około 18. miesiąca życia. Dla dziecka wczesne wysadzanie może być stresujące i niekorzystne dla zdrowia. Sama pozycja siedząca jest dla małego niemowlęcia męcząca. I dopóki maluch sam jej nie opanuje, niezdrowa dla jego kręgosłupa. Niemowlę, które samo nie siedzi, nie może być sadzane na nocniku.

Zdaniem psychologa

Magdalena Polaszewska-Nicke, psycholożka, prezeska Fundacji na Rzecz Zdrowia Psychicznego Małych Dzieci ZERO-PIĘĆ: -Większość dzieci dopiero około 18. miesiąca życia zaczyna orientować się, na czym polega kontrola zwieraczy. To ważny moment w życiu, dotyczy bowiem niezmiernie wrażliwej sfery. Dlatego wszelkie związane z nią działania dorosłych powinny uwzględniać przede wszystkim gotowość dziecka i jego chęć do zaspokajania potrzeb w określony sposób. Warto zastanowić się, jak maluch odnajduje się wobec danego rozwiązania kwestii pieluszkowej. Czy je akceptuje? Czy nadszedł na nie odpowiedni moment w życiu dziecka? Warto też zapytać siebie, dlaczego wybieram taką, a nie inną metodę. Odpowiedzi na te pytania powinny uwzględniać indywidualność dziecka i jego rodziców. Samo stawianie pytań często okazuje się dobrym sposobem na poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Także w tej kwestii.

Więcej o: