Higiena uszu

Nadgorliwość bywa przyczyną kłopotów. Ta stara prawda sprawdza się przy czyszczeniu uszu. Bo uszu nie należy szorować, tylko oczyszczać delikatnie i z wyczuciem.

Jak często trzeba myć uszy niemowlęcia?

Wystarczy raz dziennie. Najwygodniej jest to zrobić przy okazji wieczornej kąpieli. Jeszcze na przewijaku, zanim włożymy malucha do wody, delikatnie przecieramy małżowinę i widoczne wejście do przewodu słuchowego każdego uszka zwilżonym letnią wodą i skręconym palcami miękkim wacikiem. Nie zapominajmy też o umyciu zagłębienia za uszami.

Dlaczego nie można czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi?

Manipulując w uchu wacikiem na patyczku, można uszkodzić przewód słuchowy, a nawet przebić błonę bębenkową. Poza tym zamiast usuwać woskowinę, wciskamy ją z powrotem do przewodu słuchowego. Wacików na patyczku można używać jedynie do oczyszczania zagłębień w małżowinie zewnętrznej i za uszami. I tylko tam!

Dlaczego czasem wydzieliny jest bardzo dużo?

Przyczyną nadmiernego wytwarzania woskowiny zwykle jest jej zbyt częste usuwanie. Zaleganie wydzieliny może być też fizjologiczne. Tak niekiedy jest u małych dzieci, które mają wyjątkowo wąski przewód słuchowy. Zdarza się też, że mechanizmy samooczyszczenia ucha nie działają tak dobrze, jak powinny.

Czy to prawda, że nie powinno się usuwać woskowiny?

Woskowina chroni przewód słuchowy i ucho wewnętrzne przed ciałami obcymi. Dlatego nie należy jej usuwać. Zawiera też składniki, które hamują rozwój grzybów i bakterii. Poza tym nawilża i natłuszcza skórę przewodu słuchowego. Dzięki temu staje się on bardziej odporny na urazy i wodę.

Co zrobić, gdy nadmiar woskowiny zatyka uszy?

Warto wtedy poradzić się pediatry. Lekarze zwykle zalecają w takiej sytuacji sięgnięcie po środek do czyszczenia uszu, który delikatnie rozpuszcza lub rozmiękcza woskowinę (do kupienia w aptece bez recepty, trzeba upewnić się, czy produkt nadaje się dla dzieci). Zwykle są one zrobione na bazie parafiny, oliwy, olejów lub roztworu wody morskiej.

Czy zalanie wodą w czasie kąpieli może spowodować problemy?

Nie - przewód słuchowy i ucho wewnętrzne chroni błona bębenkowa. Po wyjęciu dziecka z wanienki warto tylko delikatnie przetrzeć uszka miękkim wacikiem. Nie ma potrzeby zakładać maluchowi w domu czapeczki.

Niektóre dzieci często chorują na zapalenie ucha. Czy przyczyną może być niewłaściwa higiena?

Nieprawidłowa pielęgnacja może stworzyć warunki do rozwinięcia się różnych chorób, ale ich nie wywoła. Zapalenie ucha to bardzo częsta choroba u niemowląt i małych dzieci. Większość maluchów w pierwszych pięciu latach życia dopada przynajmniej raz. Zapalenie ucha zwykle jest wywoływane przez wirusy, rzadziej bakterie. Maluchy są na nie bardziej podatne z powodu innej niż u dorosłych budowy ucha. Ich trąbka słuchowa jest krótka, szeroka i poziomo ułożona, co ułatwia przedostawanie się do ucha zarazków z nosa i gardła. Skłonność do zapaleń ucha często występuje rodzinnie.

Konsultacja: dr hab.Piotr Albrecht

Więcej o: