Wybieramy pieluchy

Pieluszki jednorazowe są wygodne w użyciu. Jeśli jednak jest Wam bliska troska o środowisko, zastanówcie się nad wyborem nowoczesnych pieluszek wielorazowych.

Jednorazowa wygoda

Wybór jednorazówek jest spory - przebierać można w rozmiarach, markach, typach pieluch i wielkościach opakowań. Ale i tak dopiero po przetestowaniu kilku rodzajów dowiecie się, które są najlepsze dla waszego dziecka. Przekonacie się, czy pielucha dobrze przylega do ciała, jest chłonna, nie drażni skóry. Dla noworodków stworzono pieluszki w rozmiarach 0+ i 1. Te pierwsze przeznaczone są dla dzieci ważących mniej niż 2,5 kg (m.in. Pampers Premium Care 0+, Bella Baby Háppy Before, WeePee). W najmniejszych pieluchach przydaje się specjalne wycięcie na gojący się pępek.

Chcąc zaoszczędzić, warto używać różnych pieluch: tańsze zakładać w ciągu dnia (gdy dziecko częściej jest przewijane), a droższe na noc (gdy skóra jest dłużej narażona na kontakt z brudną pieluszką). Warto również pamiętać, że w wielu sklepach można kupić tańsze pieluchy tzw. marek własnych. Wielu rodziców chwali sobie pieluszkowanie "mieszane" - w domu pieluszki ekologiczne (wielorazowe), poza domem jednorazówki.

Nowoczesne wielorazówki

Współczesne wielorazówki nie mają zbyt wiele wspólnego z "tetrą". Uszyte z materiałów o różnych właściwościach są szczelne i chłonne tak jak pieluchy jednorazowe, ale obojętne dla skóry niemowląt i przyjazne środowisku. Sceptycy twierdzą, że są drogie. To prawda - komplet pieluch ekologicznych to spory wydatek, ale za pieluchy jednorazowe przez cały okres pieluchowania zapłacimy znacznie więcej. W większości pieluch ekologicznych zapięcia można regulować tak, że będą dobre zarówno dla niemowlaka, jak i dla dwulatka. Do wyboru jest kilka rodzajów pieluch ekologicznych.

Kieszonki

Wodoodporny otulacz wyposażony jest w kieszeń, do której wsuwa się wkład chłonny. Pupy dziecka dotyka zwiększająca chłonność warstwa bawełny lub izolujący od wilgoci mikropolar. Wkład wyjmuje się do prania. Całość zakłada się dziecku wygodnie jak pieluchę jednorazową.

All In One (AIO)

Otulacz i wkład są ze sobą zszyte. AIO po jednorazowym wykorzystaniu trafia do kosza z brudnymi pieluchami. Ich minusem jest długi czas schnięcia po praniu.

Snap-In-One (SIO)

Bardziej ekonomiczna wersja AIO - do otulacza jest dopinany wkład. Może być wykonany z mikropolaru (najlepiej izoluje wilgoć), bawełny (jest bardzo chłonny i neutralny dla skóry) albo z włókna bambusowego (z uwagi na dużą chłonność jest szczególnie polecany na noc, ale niestety po wypraniu długo schnie). Atutem SIO jest to, że można wymienić sam wkład, a otulacz używać dalej, jeśli nie jest zabrudzony.

Składane i formowane

Wykonane są zwykle z bawełny, czasem z włókna bambusowego. Trzeba je włożyć do otulacza uszytego z oddychającego, wodoodpornego i szybko schnącego materiału. Zapobiega on przemoknięciu i przesuwaniu się pieluchy. Jest zapinany na rzepy lub napy. Pieluszki składane różnią się od formowanych tym, że należy je złożyć samodzielnie. Formowane są już złożone i mają kształt pieluszki z zapięciami po bokach. Jedne i drugie są bardziej chłonne z dodatkowymi wkładami. Niektóre otulacze mają rozmiar uniwersalny, z regulowanym zapięciem, więc rosną razem z dzieckiem.

Ekojednorazówki

Jedna pieluszka jednorazowa rozkłada się ponad 300 lat! Jeśli nie jesteście przekonani do wielorazówek z materiału, możecie sięgnąć po jednorazowe pieluszki biodegradowalne, które rozkładają się znacznie krócej od tradycyjnych pieluszek jednorazowych. To rozwiązanie zdrowe i dla środowiska, i dla skóry malucha.

O tym warto pamiętać:

Pieluszki jednorazowe:

Nie kupujcie pieluch w najmniejszym rozmiarze na zapas - dziecko bardzo szybko z nich wyrasta.

Przewijanie i utrzymanie porządku w pokoju ułatwia podajnik pieluch.

Przy przewijaku warto postawić szczelny plastikowy pojemnik na zużyte pieluszki.

Przydadzą się foliowe woreczki do zapakowania pieluch po kupce.

Do mycia pupy dziecka będą potrzebne chusteczki nawilżane lub myjki i mała miseczka z ciepłą wodą.

Pieluszki wielorazowe:

Do pieluszkowania potrzeba ok. 30 pieluch składanych i ok. 4 otulaczy lub 15 sztuk kieszonek + 15 wkładów chłonnych.

Przyda się pojemnik na zabrudzone pieluchy, torba na pieluchy zmieniane poza domem oraz myjki do mycia pupy.

Brudne pieluchy wrzucamy do pojemnika z pokrywką, wcześniej wyrzucając do toalety lub spłukując pod kranem zawartość.

Dno pojemnika z brudnymi pieluchami można pokropić kilkoma kroplami olejku - lawendowego lub z drzewa herbacianego. Oba mają działanie antybakteryjne.

Pieluch nie trzeba moczyć przed praniem. Można je prać w zwykłym proszku do prania dla niemowląt (połowa zwykle używanej porcji), w długim programie, w temperaturze 40-60°C, bez płynu zmiękczającego. Nie dodajemy wybielaczy.

Niektórych pieluch nie suszy się w suszarce ani na kaloryferze - mogą się zdeformować i utracić właściwości wodoodporne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.