Po co kąpać niemowlę

Kąpiel pozwala oczyścić skórę. Jest też pretekstem do dobrej zabawy. Ale to niejedyne zalety kąpieli.

Kąpiel pomaga przy kolce i bólach brzucha

Ciepła woda działa rozkurczowo na mięśnie. A to właśnie skurcz mięśni gładkich jelit często jest bezpośrednim powodem bólu brzuszka, również przy kolce. Pomóc może dziecku przykładanie na brzuszek ciepłego termoforu albo właśnie kąpiel w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie.

Reguluje rytm dnia

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, musi się dopiero nauczyć, że w dzień można się bawić, chodzić na spacery, poznawać świat, a noc jest do spania.

W tej nauce pomaga stały rytm dnia, jego przewidywalny scenariusz. Ważnym jego elementem, obok spacerów, posiłków, zabawy, jest kąpiel. Jeśli odbywa się wieczorem, maluch z czasem orientuje się, że wkrótce po wyjściu z wanny czeka go sen.

Pozwala się wyciszyć przed snem

Nie tylko małe niemowlę, ale także większe dziecko do zasypiania potrzebuje pewnych rytuałów. Ich wypracowanie pomaga w usypianiu malca. To szczególnie ważne, gdy dziecko przestaje być już karmione piersią i brakuje mu wieczornego usypiającego ssania. Takim wieczornym rytuałem może być właśnie kojąca kąpiel z dodatkiem miło pachnącego płynu, łagodny masaż, czytanie książeczki, przytulanie.

Leczy suchą skórę

Dla dzieci z przesuszoną, skłonną do podrażnień czy atopową skórą kąpiel z dodatkiem emolientu jest ważnym elementem terapii. Specjalny olejek czy emulsja zmiękcza, natłuszcza i nawilża skórę. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie może być zbyt wysoka. Po umyciu skóra jest dobrze przygotowana do dalszej pielęgnacji (kremem lub balsamem).

Łagodzi podrażnienia

Przy nasilonych odparzeniach skóry w okolicy pieluszkowej, ale także przy podrażnieniach naskórka dziecku dobrze robi kąpiel z dodatkiem zrobionego z mąki ziemniaczanej krochmalu. Wystarczy ugotować go tak jak kisiel: 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej rozmieszać w niewielkiej porcji zimnej wody i wlać do gotującej się wody. A potem dodać do wody w wanience (przed włożeniem dziecka do kąpieli koniecznie trzeba sprawdzić temperaturę wody!). Uwaga: maluch od krochmalu robi się śliski, trzeba więc uważać, by nie wypuścić go z rąk.

Obniża gorączkę

Gorączkującemu dziecku w pierwszej kolejności podajemy lek przeciwgorączkowy, ale gdy to nie wystarczy, pomóc może chłodząca kąpiel. Jeśli mimo podania leku temperatura wciąż jest wysoka, ale maluch nie ma już dreszczy, warto wypróbować ten sposób. Nalewamy do wanny wody o temperaturze tylko o 1-2 stopnie niższej niż obecna ciepłota ciała dziecka i wkładamy do niej malucha na chwilę. Po wyjęciu go z wanny delikatnie osuszamy ciało ręcznikiem albo pozwalamy skórze wyschnąć - to powoduje dodatkową utratę ciepła. Ubieramy w lekkie, przewiewne ubranko.

Więcej o: