Włosy dziecka

Jedne mają bujną czuprynkę od urodzenia, inne kilka włosków na krzyż w wieku dwóch lat. Czy jest to powód do zmartwienia?

Mieszki włosowe tworzą się, gdy płód ma mniej więcej 60 dni. Pod koniec 7. miesiąca ciąży skóra malca w łonie mamy pokrywa się gęstym meszkiem. Noworodki pojawiają się na świecie zazwyczaj z główką pokrytą delikatnymi włoskami. Większość jednak szybko się wyciera. Wkrótce potem na głowie pojawią się właściwe włosy. Jasne lub ciemne, grube lub cienkie, proste lub kręcone. Czy mamy na to jakikolwiek wpływ?

Geny

Kolor, struktura, gęstość włosów - to wszystko zawdzięczamy przodkom. Niekoniecznie jednak rodzicom. Czasem decyduje o tym dominujący gen, który występował u dziadków lub krewnych z bocznej linii rodziny. Kolor włosów określa eumelanina, jedna z form melaniny - barwnik o odcieniu od brązowego do czarnego. Jej duże ilości powodują, że włosy są ciemne. Często też zdarza się, że z wiekiem poziom tej substancji rośnie, dlatego włosy dzieci stopniowo ciemnieją w miarę dorastania.

Włosy w liczbach

Człowiek ma na głowie średnio 100 tysięcy włosów. Najwięcej włosów mają blondyni (nawet do 140 tysięcy), najmniej rudzi (około 90 tysięcy). Jednak, jak to w życiu bywa, coś za coś. Jasne włosy są cienkie i delikatne, podczas gdy włosy rudzielców - grube i mocne. Włosy rosną najszybciej w dzieciństwie - około 0,41 milimetra dziennie. Później to tempo maleje. Dorosłym w ciągu roku włosy urosną mniej więcej o 12 cm. Zależy to oczywiście od wielu czynników, a przede wszystkim od stanu zdrowia i odżywiania.

Kształt włosa

Mogą być proste, falowane, kręcone, kędzierzawe... Kształt włosa zależy od formy mieszka włosowego. Długie proste mieszki włosowe produkują grube gładkie włosy o... okrągłych łodygach - tak profesjonaliści nazywają to, co wyrasta nam z głowy. Płasko skręcone mieszki wytwarzają włosy kędzierzawe typowe dla Afroamerykanów. Włos wyrasta z mieszka włosowego, popularnie zwanego cebulką włosa, osadzonego w warstwie właściwej skóry głowy. Towarzyszy mu gruczoł łojowy i mięsień przywłośny. Mieszek jest żywą częścią włosa, a łodyga martwą, zbudowaną z białek strukturalnych. Kolor włosów zależy od ilości barwnika - melaniny, której składowe eumelanina i feomelanina decydują nie tylko o kolorze włosów (ciemny/jasny), ale również o ich odcieniu (chłodny lub ciepły).

Pielęgnacja włosów

Gdy na głowie dziecka pojawi się już czuprynka, warto ją (przynajmniej od czasu do czasu) uczesać. Najlepiej szczotką z naturalnego włosia - dzięki temu substancje natłuszczające, które produkują gruczoły łojowe, zostaną rozprowadzone na całej długości włosów, chroniąc je przed wysuszeniem. Skórę głowy dziecka można też regularnie masować. Sprawi mu to nie tylko przyjemność, ale również pobudzi krążenie krwi skóry głowy, a w ten sposób zapewni dotlenienie i dostarczenie substancji odżywczych do cebulek włosów. Dobrze odżywione od wewnątrz włosy mają połysk i szybciej rosną.

Ciemieniucha

Pierwszym powodem niepokoju rodziców jest zazwyczaj ciemieniucha - łojotokowe zapalenie skóry, objawiające się żółtymi tłustymi łuskami na głowie. Niezbyt pięknie wygląda, ale wcale nie jest groźna. Co więcej, zazwyczaj dosyć łatwo się jej pozbyć, natłuszczając skórę oliwką lub specjalnymi preparatami na ciemieniuchę.

Łyse placki pojawiające się na skórze niemowlęcia to efekt stopniowej utraty włosków płodowych spowodowanej przez wycieranie. Wymiana meszku płodowego na właściwe włosy może przebiegać stopniowo, ale zdarza się, że większość włosków wypada w krótkim czasie. Brakiem włosów można się zacząć niepokoić, gdy dziecko rodzi się zupełnie łyse i w ciągu pół roku na jego głowie nie pojawia się ani meszek, ani włosy. Wówczas warto skonsultować się z dermatologiem. Gdy starsze dziecko ma słabe suche włosy bez połysku lub zaczerwienioną łuszczącą się skórę głowy, warto wybrać się do dermatologa lub trychologa. Oprócz badań specjalistycznych mogą zlecić też podstawowe, m.in. w kierunku niedokrwistości i chorób tarczycy.

Dziecko u fryzjera

Pierwsze postrzyżyny to - podobnie jak pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek i pierwsze kroki malucha - ważny moment. Nie dla dziecka , lecz dla rodziców. Przycinanie włosów nie wpływa na ich wzmocnienie, ale na wygodę malucha, gdy włoski wchodzą mu do oczu, lub rodzica, gdy nadmiernie się plączą. Najlepiej sprawdzają się krótkie fryzury. Jeśli jednak córeczka (rzadziej synek) koniecznie chce mieć długie włosy, najlepiej na co dzień luźno je wiązać w kucyk, kucyki lub warkoczyki. Jak najczęściej jednak pozwalajmy włosom oddychać. Aby zdrowo i szybko rosły, potrzebują przestrzeni. Nie lubią być zbyt mocno ściśnięte.

Ciągłe zmiany

Włosy, które wyrosną dziecku w miejsce noworodkowego puchu, będą aż do piątego, szóstego roku życia malucha bardzo delikatne. Do tego czasu (choć zdarza się też, że następuje to później, np. w okresie dojrzewania) ustali się ich ostateczny kolor i struktura. Nie zdziwcie się zatem, jeśli z jasnej blondyneczki z kręconymi puklami wyrośnie szatynka o prostych włosach. Jeśli chodzi natomiast o gęstość włosów, dermatolodzy do niedawna mówili zgodnie, że liczba mieszków włosowych jest określona raz na całe życie. Niedawno jednak pojawiły się doniesienia amerykańskich naukowców, że istnieją sposoby, aby pobudzić skórę do tworzenia nowych mieszków włosowych.

Mycie włosów

Delikatne włosy i równie delikatna skóra głowy dziecka wymagają łagodnej pielęgnacji, a więc naturalnych kosmetyków, najlepiej tych przeznaczonych dla dzieci, a jeszcze lepiej bezzapachowych, nie uczulających, mało pieniących się, czyli takich, które nie wysuszają skóry głowy.

Kwestią dyskusyjną jest to, jak często myć włoski malucha. Jedni zalecają myć je codziennie, inni - aby z higieną skóry głowy nie przesadzać. Złoty środek w tym wypadku to zdrowy rozsądek. Jeśli główka bardziej się poci, a włoski robią się nieświeże, trzeba je umyć. Małemu dziecku w czasie kąpieli w wanience, a starszemu pod prysznicem. Pomocne przy myciu włosów, co wiąże się z niekoniecznie lubianym przez dzieci moczeniem głowy, mogą okazać się ronda osłaniające buzię, okularki pływackie lub specjalnie profilowane kubeczki do polewania głowy. Posiadaczkom długich włosów warto na koniec położyć odżywkę, która znacznie ułatwia późniejsze rozczesywanie loków.

Więcej o: