Krótki kurs przewijania

Pierwsza zmiana pieluchy wydaje się nie lada wyzwaniem. Ale to pozory, sprawa jest całkiem prosta...

Odpowiednie przygotowanie

Wybierz stabilne, wygodne i bezpieczne dla dziecka miejsce do przewijania. W tej roli dobrze sprawdzają się stojące przewijaki - wtedy nie trzeba nisko pochylać się nad dzieckiem. Wygodne są także przenośne przewijaki w formie usztywnionych materacyków pokrytych ceratą, które można położyć tam, gdzie jest nam wygodnie.

Połóż w zasięgu ręki: czystą pieluchę, wilgotne chusteczki lub waciki i miseczkę z ciepłą wodą oraz maść albo krem przeciw odparzeniom. Na wszelki wypadek przygotuj też czyste ubranie dla dziecka. Czasami nawet pielucha nie jest w stanie pomieścić tego, co wyprodukuje maluch. Poza tym w trakcie przewijania mogą się zdarzyć dodatkowe niespodzianki i ubranko trzeba zmienić.

Bezpieczny chwyt

Połóż malucha na przewijaku, rozepnij pieluchę. Lewą rękę wsuń pod zgięte prawe kolano dziecka, tak by jego noga opierała się na twoim przedramieniu, a dłonią obejmij lewe udo malca jak najbliżej biodra. Delikatnie przygnij obie nogi dziecka do jego brzuszka - uniesiesz biodra malucha na tyle, by prawą ręką zsunąć brudną pieluchę (nie należy ciągnąć niemowlęcia w górę za stopy ani podudzia, bo to niebezpieczne dla jego stawów biodrowych). Możesz podłożyć jej wierzchnią, czystą część pod pupę malucha, żeby nie ubrudzić podłoża.

Trzymając niemowlę lewą ręką, możesz je również bezpiecznie przeturlać w swoją lewą stronę. Gdy zmienisz rękę, możliwe będzie przetoczenie malucha na drugi bok.

Instrukcję opisanego wyżej bezpiecznego chwytu znajdziesz na youtube.com pod hasłem: "Mamo, Tato, co Ty na to" - zmiana pieluchy.

Dokładne mycie pupy

Dziewczynkę podmywaj zawsze od przodu ku tyłowi. Chłopcu nie ściągaj napletka. Sprawdź, czy malec nie ma zabrudzeń w pachwinach, obejrzyj też plecy - czasem zabrudzenia sięgają aż tam.

Żeby umyć pupę i plecy, przetocz dziecko najpierw na jeden bok, potem na drugi. Możesz też umyć dziecko pod kranem z letnią wodą.

Wietrzenie przed zmianą pieluchy

Zanim założysz dziecku czystą pieluchę, osusz jego skórę i pozwól jej chwilę "pooddychać". W tym czasie pobaw się z maluchem. Możesz mu śpiewać, robić śmieszne miny, mówić do niego. Taka zabawa pomaga dziecku ćwiczyć skupianie wzroku, stymuluje rozwój mowy i przyspiesza nawiązanie więzi z rodzicem.

Kremy na odparzenia

Czystą pupę posmaruj specyfikiem zapobiegającym odparzeniom. Nałóż go na genitalia (tylko zewnętrzne części), pachwiny i okolice odbytu. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, posmaruj ją kosmetykiem leczniczym zawierającym tlenek cynku i składniki o działaniu przeciwzapalnym.

Ubieranie przez obracanie

Rozłóż nową pieluchę, przetocz malucha na bok, wsuń jej spodnią część pod pupę i obróć dziecko na plecy. Następnie przetocz niemowlę na drugi bok, podciągnij wyżej pieluchę, znów przeturlaj malca na plecy i zapnij pieluchę. Teraz trzeba tylko ubrać dziecko. Ubieranie to dobra okazja, by poobracać malca na obie strony (jednakowe stymulowanie obu stron ciała przeciwdziała naturalnej u noworodka tendencji do asymetrycznych pozycji), wykorzystując wcześniej opisany chwyt. Przetaczanie po podłożu pozwala poczuć dziecku ciężar własnego ciała na bokach i plecach. Tempo obrotów dostosuj do reakcji malucha.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.