Ekologiczne pranie

Pranie bez dodatku proszku czy płynu? To możliwe, a na dodatek tanie i dobre dla środowiska, tkanin i dla skóry.

Zakup pralki z programem pozwalającym zaoszczędzić prąd, wodę i ilość detergentów do prania to wybór dobry dla świata i, w dalszej perspektywie, dla domowego budżetu. Nie rozwiązuje jednak, niestety, problemu oddziaływania chemicznych substancji (czyli proszków do prania, płynów do prania i płukania oraz wybielaczy) na środowisko i na skórę.

W czym więc prać, aby nie degradować środowiska i nie narażać skóry na kontakt z często uczulającymi detergentami?

Orzechy do prania

Łupiny orzecha piorącego znanego jako Sapindus mukorossi są w 100 proc. naturalnym, bezzapachowym środkiem piorącym, przetestowanym na skórze wielu pokoleń.

W Indiach i Nepalu, gdzie rośnie ich najwięcej, są wykorzystywane od wieków. Nadają się do prania, ponieważ zawierają saponiny - występujące w roślinach naturalne związki chemiczne o właściwościach myjących, odtłuszczających i oczyszczających. Łupiny tych orzechów są odpowiednie zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce, a także do mycia naczyń w zmywarce oraz czyszczenia srebra i złota. Ugotowany wyciąg z łupin nadaje się do mycia ciała i włosów, może być także stosowany jako uniwersalny płyn do czyszczenia zabrudzonych powierzchni.

Do bębna pralki z praniem wkładamy 5-7 przepołowionych łupin orzechów piorących w bawełnianym woreczku lub skarpetce. Orzechy mają właściwości zmiękczające, dlatego nie ma potrzeby dodawania do prania płynu zmiękczającego. Dla uzyskania zapachu można dodać do przegródki na płyn 2-3 krople naturalnego olejku eterycznego. Do białego prania można wsypać dodatkowo kilka łyżek sody oczyszczonej, żeby zapobiec szarzeniu tkanin. Kilogram łupin orzechów wystarcza na rok (przy dwóch praniach w tygodniu).

W niektórych sklepach internetowych można kupić małą "porcję" orzechów do wypróbowania. 5-7 łupin wystarcza na 4-5 prań w temperaturze nie wyższej niż 60°C. Kilogram orzechów piorących kosztuje ok. 27 zł. Są dostępne w łupinach lub w formie sproszkowanej. Do dużego opakowania dołączany jest zazwyczaj bawełniany woreczek.

Kule piorące

Kula piorąca to niewielki zbiornik wypełniony drobnymi kuleczkami stanowiącymi wkład.

Jej działanie wykorzystuje właściwości fizyczne i chemiczne wody oraz tlenu: aktywuje cząsteczki wody, zmiękcza ją i sprawia, że brud jest skutecznie usuwany z ubrań. Nie ma potrzeby dodawać do prania proszku ani płynu zmiękczającego. Kule są hipoalergiczne, nie zawierają sztucznych barwników, aromatów, wybielaczy ani chloru. Są bezzapachowe i mają działanie antybakteryjne. Wkładamy je bezpośrednio do bębna pralki wypełnionego brudnymi ubraniami. Po praniu wyjmujemy i suszymy. Wkłady w kulach są biodegradowalne, zużywają się po kilkuset praniach (jeden wystarczy na 300 prań w temperaturze nie przekraczającej 60°C.) i można je wymieniać.

Jedna kula kosztuje ok. 45 zł. Kule, podobnie jak orzechy piorące, najłatwiej zamówić przez internet. Są dostępne m.in. w sklepach: ecoshop.com.pl, ecobutik.pl, ecoball.pl, ecoboom.pl.

Z odrobiną sody

Soda oczyszczona, zwana także wodorowęglanem sodu, jest krystaliczną substancją bezpieczną dla człowieka.

Można ją stosować jako naturalny ulepszacz prania, który zmniejsza twardość wody i delikatnie wybiela. Kilogram sody kosztuje ok. 5 zł.

Jeśli pierzecie w klasycznym proszku lub płynie do prania, kilka łyżek sody zmiękczy ubrania, skutecznie zastępując zmiękczający płyn do płukania. Dzięki temu, że soda zmiękcza także wodę, zapotrzebowanie na detergent będzie znacznie mniejsze.

Jeśli pierzecie w orzechach, soda dodana do prania zapobiegnie szarzeniu białych ubrań i wzmocni kolory ciemnych.

Proszki non-bio

To rodzaj niebiologicznych środków do prania, czyli takich, w których nie stosuje się enzymów.

Substancje te powodują u wielu osób alergie i często są wytwarzane przez organizmy genetycznie zmienione, co kłóci się z ideą ekologicznej produkcji.

Ekologiczne proszki non-bio to produkty hipoalergiczne, wykorzystujące myjące właściwości mydeł roślinnych, bez wybielaczy optycznych, fosforanów, sztucznych barwników, chemicznych kompozycji zapachowych i innych szkodliwych dla środowiska związków chemicznych.

źródło: Okazje.info

Więcej o: