Na basenie

Zabawy w wodzie podobają się niemowlęciu i wychodzą mu na zdrowie. Są też dobrą okazją do zdobycia nowych fascynujących doświadczeń.

Chociaż niektóre baseny zapraszają na zajęcia już dwumiesięczne niemowlęta, zdaniem pediatrów najlepiej oswajać dziecko z wielką wodą w 5.-6. miesiącu życia. Przed debiutem na pływalni dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który zna malca i zaopiniuje, czy ta forma aktywności jest w tym momencie dla dziecka wskazana.

Rozpoznanie terenu

Zanim pójdziecie z niemowlęciem na basen, wybierzcie się tam sami. Sprawdźcie, jaka jest temperatura wody - optymalna dla malucha to 31-33°C. Dowiedzcie się też, w jaki sposób jest uzdatniana - najlepsza jest oczyszczana filtrami przepływowymi, ozonowana i dodatkowo chlorowana.

Sprawdźcie również, czy w hali basenowej jest ciepło, czy zejście do wody jest wygodne. Obejrzyjcie szatnię: czy nie ma przeciągów, czy są w niej przewijaki? A może na basenie są wygodne rodzinne kabiny?

Jeśli to możliwe, na początek zapiszcie się na zajęcia przeznaczone dla rodziców z niemowlętami. Poczujecie się na nich pewniej. Instruktor powie, jak trzymać malucha, by był bezpieczny i czuł się komfortowo, i jak bawić się z nim w wodzie. Obecność innych dzieci też będzie dla małego człowieka atrakcją.

Jeśli będziecie pływać tylko w rodzinnym gronie, pójdźcie na basen wtedy, gdy nie ma tam zbyt wielu ludzi.

Na basenie

Na tę wyprawę, weźcie ze sobą koniecznie fotelik samochodowy-nosidełko. Położycie w nim malucha, a sami będziecie mogli się spokojnie przebierać.

Dla dziecka zapakujcie: przynajmniej dwa ręczniki, delikatne kosmetyki do mycia ciała i do natłuszczenia skóry. Zaopatrzcie się też w specjalne pieluszki do pływania oraz czepek (jeśli na wybranym przez was basenie jest wymagany). Wrzućcie też do torby coś do picia i drobną przekąskę.

Powoli oswajajcie dziecko z wodą. Na razie chodzi przede wszystkim o to, by malec poczuł swoje ciało w wodzie i dobrze się bawił. Pilnujcie, by przez cały czas był zanurzony po ramiona, inaczej zmarznie. Na początek wystarczy 20 minut zabawy.

Po wyjściu z wody:

Otulcie dziecko dużym ręcznikiem, by nie zmarzło. Możecie też założyć maluchowi frotową pelerynkę z kapturem.

Umyjcie malca pod prysznicem płynem do kąpieli dla niemowląt. Mydło z dozownika nie nadaje się dla jego wrażliwej skóry.

Po kąpieli delikatnie, ale dokładnie, osuszcie dziecko ręcznikiem. Do osuszenia uszu nie używajcie wacików na patyczku, tylko mocno skręconej zwyczajnej watki.

Posmarujcie ciało malucha oliwką albo delikatnym kremem. Woda basenowa (zarówno chlorowana, jak i ozonowana) bardzo wysusza skórę.

W szatni załóżcie niemowlęciu tylko body i bawełniany pajacyk. Zwykle jest tam bardzo ciepło.

Nie spieszcie się z wyjściem. Niech maluch dobrze wyschnie i ochłonie.

Więcej o: