Czas noszenia

Trzymiesięczne niemowlę coraz więcej dostrzega z otaczającego je świata. I często domaga się, by brać je na ręce.

Powoli się z tym oswajacie, że wraz z narodzeniem dziecka w waszym życiu wiele się zmieniło. Jednocześnie próbujecie wśród tych zmian zaprowadzić jakiś ład. I zaczyna się to udawać.

Zgrywanie rytmu

Trzy miesiące to dość czasu, by przyzwyczaić dziecko do stałego rytmu dnia i tym samym sprawić, by stał się on choć trochę przewidywalny. Wiecie już, kiedy maluch będzie głodny, a kiedy śpiący. Trzymanie się stałych godzin kąpieli i spacerów daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a dla rodziców jest wygodne.

Pilnowanie stałego rytmu dnia, cierpliwe wygaszanie aktywności dziecka nocą, a wspomaganie jej w dzień sprawia, że malec dostosowuje się do układu doby. Pewnie udało się wam osiągnąć to, że w nocy dziecko śpi (z przerwami na karmienie), a w dzień jest aktywne (z przerwami na drzemki). Jeśli malec śpi od wieczora do rana, cieszcie się tym. Za parę miesięcy zapewne się to zmieni i noce będą pełne pobudek.

Nagła zmiana

Takie zmiany w zachowaniu niemowlęcia to rzecz normalna. Teraz także możecie się spodziewać czegoś nowego. Trzeci miesiąc życia to czas, gdy niemowlę dostrzega coraz więcej z otaczającej je rzeczywistości. Staje się wyczulone na dźwięki, miganie światła, ciekawie przygląda się twarzom i przedmiotom, chce widzieć więcej, niż może dojrzeć z głębi gondoli wózka czy łóżeczka. Dociera do niego, że jest wiele do zobaczenia i poznania. I złości się, że to bogactwo bodźców jest poza jego zasięgiem. Położone na plecach szybko nudzi się i zaczyna marudzić, płakać, wzywać rodziców. Chce na ręce. Chce być blisko mamy lub taty, a jednocześnie widzieć to, na co i oni patrzą.

Koniecznie na ręce

Czy ulegać? Oczywiście, że tak! Nie ma nic dziwnego w tym, że dziecko pragnie bliskiego kontaktu z rodzicami. To męczące, ale też wspaniałe. Na waszych oczach dokonuje się ogromna zmiana. Mały człowiek poznaje świat, zaczyna potrzebować waszego towarzystwa - rozwija się, nabywa wielu umiejętności. Bierzcie go na ręce lub do chusty. Niemowlę nadal powinno być noszone w pozycjach półpionowych (nie w pionie), ale możliwości jest wiele. W chuście możecie układać malca w pozycji kołyskowej, ale lekko ją zmodyfikować, tak by główka była nieco wyżej niż dotąd. To zapewni mu lepszy widok na świat.

Mity o rozpieszczaniu

Nieraz usłyszycie przestrogę, iż dzieci dużo noszone, potem wciąż domagają się trzymania na rękach. Ale specjaliści są zgodni, że niemowlęcia nie da się "rozpuścić" ani "przyuczyć" do noszenia. Domaganie się bliskości nie jest u dziecka wynikiem manipulacji czy kalkulacji. To, że malec domaga się przytulania i brania w ramiona, jest zakodowane w jego naturze, jest jego potrzebą. Człowiek jest "noszeniakiem" - stworzeniem potrzebującym tego rodzaju bliskości i przez naturę do niego przystosowanym. Spełnienie potrzeby bliskości daje wymierne korzyści. Noszone niemowlę staje się spokojne, lepiej i więcej śpi. Spokojniejsi są także rodzice.

Potrzeba ruchu

To, że warto nosić dzieci, nie znaczy, że maluch ma być na rękach cały dzień. Niemowlę powinno dużo czasu spędzać (w towarzystwie rodziców) na swobodnych zabawach i ćwiczeniu umiejętności ruchowych. Kładźcie się wraz z malcem na kocu rozłożonym na podłodze, pozwalajcie na kopanie nogami i chwytanie rączkami, proponujcie leżenie na brzuchu. I rozmawiajcie z dzieckiem! Będzie z zainteresowaniem słuchać waszych opowieści, uśmiechać się, głużyć, "odpowiadać" wam. Rodzi się w nim chęć komunikowania. I jemu, i wam te pierwsze rozmowy są bardzo potrzebne.

Przejściowe problemy

To was może zaskoczyć

Niemowlę jest wyczulone na bodźce z zewnątrz i może to spowodować przejściowe kłopoty. Oto, czego możecie się teraz spodziewać.

- Kłopoty z karmieniem. Maluch może nerwowo kręcić się podczas ssania piersi, szarpać ją, odwracać co chwila, przerywać posiłek, płakać. Trudno mu się skupić na ssaniu. Zadbajcie o spokój podczas posiłków. Dobrze byłoby zamknąć się z dzieckiem w cichym, zaciemnionym pokoju i odciąć je od wszystkich rozpraszających uwagę bodźców.

 

- Nerwowe spacery. Niemowlę może zacząć protestować przeciwko spacerom w gondoli wózka. Nic w niej nie widzi, czuje się zaniepokojone. Ale na spacerówkę i pozycję półsiedzącą jest za wcześnie (dotyczy to też pozycji półsiedzącej w gondoli). Spacerujcie blisko domu, jeśli malec płacze, bierzcie go na ręce. Wypróbujcie spacery z chustą.

 

- Częste wybudzenia podczas drzemek. Starsze niemowlę zaczyna się łatwo wybudzać. Nie ma co przesadzać i chodzić na palcach, gdy dziecko śpi, ale raczej nie planujcie spotkań towarzyskich ani głośnych prac domowych.

Więcej o: