Rumień pieluszkowy

Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna i dlatego też bardzo podatna na podrażnienia, zwłaszcza w okolicach ukrytych pod pieluszką.

Kiedy przewijając malucha dostrzegacie zaczerwienioną skórę pośladków i okolic genitaliów, zastanawiacie się zapewne, co zrobiliście nie tak. I rzeczywiście najczęściej przyczyna podrażnień wynika z pewnych zaniedbań lub błędów rodziców.

Im szybciej znajdziecie przyczynę i zaczniecie działać, tym lepiej. Zwykły rumień pieluszkowy ustępuje szybko, zazwyczaj w ciągu doby. Jednak zaniedbany może przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Wówczas na skórze pojawiają się skupiska krosteczek lub szorstkie czerwone plamy. Często towarzyszy im obrzęk, a czasem nawet bolesne nadżerki.

Co robić, by załagodzić skórę dziecka i nie dopuścić do pogorszenia sytuacji?

1. Częściej zmieniaj pieluszkę

Choć producenci pieluch prześcigają się w rozwiązaniach, które pozwalają chłonąć i zatrzymywać wilgoć z dala od naskórka, jednak czasem wystarczy jedna dłuższa przerwa w przewijaniu, aby skóra pod pieluszką została podrażniona przez substancje powstające w czasie rozkładu moczu i kału. Dlatego nie tylko wtedy, gdy zauważysz podrażnienie, ale i przy zdrowej skórze często przewijaj dziecko. Zmieniaj pieluchę zawsze, gdy maluch zrobi kupkę, i najdalej co trzy godziny, jeśli jest jedynie zmoczona. Nawet jeśli pieluszka wydaje się jeszcze prawie sucha, bakterie, które szybko mnożą się na pożywce z moczu, mogą dodatkowo podrażniać skórę, tym bardziej już uszkodzoną.

2. Dokładnie myj pupę i narządy płciowe

Przy każdej zmianie pieluszki myj dziecku pupę dużym wacikiem zmoczonym ciepłą wodą. Jeśli zaczerwienienie jest silne, zamiast wody z kranu lepiej użyć wody przegotowanej (można dorzucić do niej nieco mąki ziemniaczanej) lub naparu z nagietka. Czystą skórę trzeba dokładnie osuszyć, najlepiej miękkim ręcznikiem, nie trąc nim jednak skóry, lecz przykładając go do niej i delikatnie oklepując.

3. Jak najczęściej wietrz skórę

Pozwól maluchowi przez kilka minut poleżeć bez pieluszki. Powietrze to najlepsze lekarstwo na jego podrażnioną skórę. Pamiętaj tylko, żeby w pomieszczeniu było wystarczająco ciepło.

4. Zabezpieczaj skórę maścią na odparzenia

Przed założeniem pieluszki posmaruj okolice pośladków kremem lub maścią na odparzenia. Warstwa nie powinna być zbyt gruba, ważne, żeby smarować skórę dokładnie i regularnie.

5. Stosuj łagodzące kąpiele

Przez kilka dni kąp malucha w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej (wystarczy wsypać garść do wanienki, nie trzeba przygotowywać specjalnie krochmalu). Takie kąpiele działają kojąco na podrażnioną skórę.

6. Używaj sprawdzonych kosmetyków

Kiedy stan skóry się poprawi, bądź ostrożna z sięganiem po kosmetyczne nowości. Trzymaj się raczej wypróbowanej marki płynu, mydła, kremu czy proszku do prania. Być może przyczyna kłopotów tkwi w uczuleniu na któryś ze składników używanego dotąd mydła, pudru lub kremu. Jeśli dziecko ma wrażliwą skórę, najlepiej używać kosmetyków o jak najprostszym składzie. Zanim jednak wypróbujesz nowy kosmetyk, zrób test skórny. Wieczorem niewielką ilość rozetrzyj na przedramieniu dziecka. Jeśli rano w tym miejscu nie pojawi się wysypka ani zaczerwienienie, to znaczy, że wszystko jest w porządku i możesz stosować nowość.

7. Wypróbuj inną markę pieluszek

Być może te, których używasz, nie pozwalają skórze dostatecznie oddychać? Pamiętaj, że im bardziej zewnętrzna warstwa pieluchy przypomina plastik, tym mniejszy przewiew i tym łatwiej o odparzenie. Zdarza się też, że jakiś rodzaj pieluszek uczula dziecko. Reakcję alergiczną może wywołać np. stosowany przy ich produkcji wybielacz lub wkład pochłaniający.

8. Zmień sposób pielęgnacji

Jeśli maluch ma bardzo wrażliwą skórę, jej podrażnienie mogą spowodować także chusteczki nawilżane - np. zawarte w nich substancje myjące i zapachowe. Lepiej wtedy myć dziecko pod kranem z ciepłą wodą lub wacikami nasączonymi czystą wodą.

Zbyt ciepło!

Rumień pieluszkowy to częsty problem upalnych dni, ale może się przytrafić także w chłodnej porze roku, jeśli dziecko jest ciepło ubrane, rzadko przewijane i wietrzone. Dlatego przez cały rok równie często zmieniaj mu pieluszki i nie przegrzewaj.

GDY RUMIEŃ NIE USTĘPUJE

Jeśli rumień utrzymuje się, poszukaj innej przyczyny. Zdarza się, że mimo starannej pielęgnacji stan skóry się pogarsza. Może to świadczyć o szczególnej wrażliwości dziecka, uczuleniu, nadkażeniu grzybiczym lub innych schorzeniach.

A może to alergia pokarmowa... Odparzenie rzadko bywa jej jedynym objawem, ale jeśli dołączy się inny (kolka, wzdęcia, ulewanie, suchość i szorstkość skóry, wysypka, zmiany w stolcu), przyjrzyj się diecie dziecka i swojej (jeżeli karmisz piersią). Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, skonsultuj się z lekarzem w sprawie zmiany mieszanki, a wprowadzając do jadłospisu malca nowości, rób to ostrożnie i bez pośpiechu.

...albo infekcja dróg moczowych? Poproś pediatrę o skierowanie na badanie moczu, by sprawdzić, czy przyczyną uporczywego pieluszkowego zapalenia skóry nie jest zakażenie układu moczowego.

Więcej o: