Sposoby na bóle brzuszka

Niektórzy twierdzą, że jedyne, co można zrobić, gdy niemowlę ma kolkę, to... przeczekać problem. Jednak to nieprawda! Cierpiącemu dziecku można i trzeba pomóc.

Przewód pokarmowy u niemowląt jest jeszcze niedojrzały. Uczy się dopiero przemieszczania, trawienia i wchłaniania pokarmu. Zanim osiągnie wprawę, maleńkie dziecko często odczuwa ból i dyskomfort.

RÓŻNE PRZYCZYNY

Najczęściej, patrząc na płaczące niemowlę, podejrzewamy kolkę. Wrzucanie wszystkich uporczywych dolegliwości do jednego worka sprawia jednak, że stajemy się bezradni. Warto z pomocą pediatry rozpoznać przyczynę płaczu. Do najczęstszych należą:

- kolka, czyli efekt bolesnego skurczu mięśniówki jelit. Dziecko płacze przeraźliwie, wręcz histerycznie, a na jego rozpacz nic nie pomaga;

- cofanie się treści pokarmowej do przełyku, ulewanie, chlustanie. Powracający pokarm wymieszany z sokami żołądkowymi silnie drażni śluzówkę przełyku, powodując ból, prężenie, krzyk, płacz;

- gromadzenie się gazów w układzie pokarmowym;

- kłopoty z wypróżnianiem;

- nietolerancja niektórych składników pokarmowych.

NIE TYLKO BÓL

Rzecz w tym, że kolka i inne dolegliwości związane z trawieniem pokarmu i jego przemieszczaniem się przez układ pokarmowy to nie tylko odczucia bólowe. Często to przede wszystkim strach i "przewidywanie bólu".

U niemowląt ból i dyskomfort wywołują poczucie zagrożenia. Jeżeli dziecko nauczy się, że jakaś czynność w konsekwencji prowadzi do bólu, będzie to sygnalizować rozdrażnieniem, niepokojem, płaczem, zanim do tej czynności dojdzie. Jeżeli nawet zaboli tylko trochę i przez chwilę, ale wcześniej bolało strasznie - dziecko będzie sygnalizować: "Boli! I ciągle się to powtarza!".

KOIMY STRES

W momencie silnego bólu nie pomaga zwykle nic. Owszem, trzeba utulić, by dziecko ze swoim cierpieniem nie było samo. Ale prawdziwie pomóc możemy dopiero wtedy, gdy boli mniej. Możemy uspokoić dziecko śpiewem, bujaniem, noszeniem, a nawet tak z pozoru dziwnymi sposobami, jak odgłos odkurzacza i suszarki, szum prysznica. Kojąco działa też dotyk rodziców, noszenie w chuście i masaż.

Jedyny w miarę skuteczny sposób masowania bolącego brzuszka stanowi masaż "globalny", angażujący całe ciało dziecka. Proponujemy różne pomysły na masowanie. Któraś z tych propozycji powinna dziecku pomóc.

Nie zdziwmy się, gdy pomoże tylko na chwilę (wtedy zmieniamy propozycję) - lub gdy raz pomoże jedna, a raz druga technika.

PORUSZAJ BRZUSZKIEM

1. Sadzamy niemowlę w pozycji pół siedzącej na naszych udach (na wewnętrznej stronie jednego z nich, drugim podtrzymujemy plecki).

Jedną ręką otaczamy jego główkę, bark i ramię - od strony, która nie jest wtulona w ciało rodzica.

Drugą naszą dłoń, miękką, ciepłą i spokojną, układamy na brzuszku malca. Przez chwilę dowolnie, ale lekko ugniatamy brzuszek, a następnie nasadą dłoni delikatnie przepychamy masę brzuszka w kierunku od siebie.

2. Nie odrywając dłoni od brzucha malca, zmieniamy jej pozycję i palcami przesuwamy masę brzucha z powrotem do siebie.

Powtarzamy ten manewr po wielekroć, delikatnie, czasem szybciej, czasem wolniej i głębiej. Ucisk nie może być zbyt silny, ale ma być zdecydowany.

Przesuwanie brzuszka na lewo i na prawo powinno być wyraźne, ale bez przesady. Przez cały czas obserwujemy reakcje malucha i w zależności od nich modyfikujemy nasze działania.

Możemy także zacząć się ruszać sami. Kiedy przepychamy brzuszek "od siebie", pochylamy się do przodu, kiedy "do siebie", wracamy do poprzedniej pozycji. Możemy też zmieniać kierunki ruchu i zacząć się kiwać na boki, unosząc na przemian raz jedno, raz drugie udo, co zwiększy zakres i skuteczność masażu.

POBUJAJ NA BOCZKU

Możemy kontynuować masaż brzuszka, układając dziecko tyłem do siebie i bokiem do podłoża.

Jego pupa w dalszym ciągu siedzi na jednym z naszych ud, tułów opiera się bokiem o drugie udo.

Tak jak poprzednio, przesuwamy dłonią masy brzuszka z lewa do prawa i odwrotnie.

Możemy dołączyć do tego skoordynowane ruchy naszych ud do góry i do dołu, zwiększając skuteczność masażu i atrakcyjność naszych działań.

POŁÓŻ NA DŁONI

Z ułożenia bokiem na naszych udach możemy obrócić dziecko do leżenia na klatce piersiowej i brzuchu.

Pierś i ramiona dziecka stabilnie opierają się na jednym z naszych ud. Drugie udo obniżamy maksymalnie, tak by między nim a brzuszkiem dziecka znalazło się miejsce dla dłoni.

Obejmujemy dłonią brzuszek malucha i całą jej powierzchnią delikatnie go ugniatamy.

W takiej pozycji aż prosi się, by rytmicznie, spokojnie i płynnie zmieniać pozycję naszego ciała, unosząc na zmianę jedno i drugie udo, przechylając się na boki lub do tyłu i do przodu. Możemy uzupełnić masaż o miłe dla ucha mruczando.

PRZESUWAJ PUPĘ

1. Dziecko może nie chcieć, żeby ktokolwiek dotykał bolącego brzuszka. Wtedy najlepiej masować go pośrednio. Klatka piersiowa i ramiona malucha leżą na naszym udzie. Jeżeli złączymy oba uda, brzuch dziecka znajdzie się w rynience między nimi. Ręką obejmujemy pupę malca, lekko poklepujemy, przesuwamy.

2. Jeżeli dziecko się nudzi lub chce zmienić ułożenie, możemy usadzić jego pupę na piętach.

Udo leżące pod ramionami dziecka musi być zdecydowanie wyżej, tak by cały ciężar malucha nie spoczywał na jego nóżkach. W takiej pozycji lekkie przesuwanie pupy jest szczególnie skuteczne i szybko koi niepokoje niemowlęcia.

Gdy dziecko jest ułożone w ten sposób, możemy poruszać swoim ciałem, dodać wibracje lub delikatne klepanie i potrząsanie.

Więcej o: