Polskie jaskinie, do których wejdziesz z dzieckiem. Dom nietoperzy to jedna z nich

Jaskinie cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród dorosłych turystów. Takie miejsca szczególne wrażenie robią zwłaszcza na najmłodszych, ponieważ kojarzą się im one z tajemniczymi miejscami z ich ulubionych bajek i legend.

Często w trakcie rodzinnych wyjazdów jesteśmy rozczarowani, gdy dowiadujemy się, że do jaskini, którą bardzo chcielibyśmy zwiedzić całą rodziną, nie mogą wejść dzieci. Aby uniknąć takich sytuacji, warto przygotować się wcześniej. Poznaj pięć popularnych polskich jaskiń, do których wejdą także nasze pociechy.

Smocza Jama - dom słynnego Smoka Wawelskiego

Smocza Jama jest chyba najbardziej znaną jaskinią w Polsce. To obowiązkowy punkt do zwiedzenia, jeśli jesteśmy z dzieckiem na  wycieczce w Krakowie. Ta położona u stóp  Wawelu jaskinia krasowa, zasłynęła przede wszystkim dzięki legendzie o Smoku Wawelskim, który w dawnych czasach miał zamieszkiwać to miejsce. Dlatego, jeśli nasze dziecko nie zna jeszcze tej historii, obowiązkowo przed wizytą w tym miejscu, musimy nadrobić zaległości. To dodatkowo zwiększy atrakcyjność jaskini w oczach naszej pociechy.

Smocza Jama znana jest od dawnych czasów. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XVI wieku. I mimo że słynnego smoka dawno już tam nie ma, miejsce to nie traci na popularności i jest odwiedzane przez kolejne pokolenia turystów przybywających do Krakowa. W 1972 roku przy jaskini postawiono rzeźbę słynnego smoka, przy której dzieci i dorośli chętnie się fotografują.

Trasa turystyczna Smoczej Jamy ma 82 m., a cena biletu wynosi 3 zł. Warto także pamiętać o tym, że w okresie od listopada do marca jaskinia jest nieczynna dla zwiedzających.

Jaskinia Raj - skarb Gór Świętokrzyskich

Jaskinia Raj jest niewątpliwie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów w Górach Świętokrzyskich. Mimo że obecnie to duma województwa świętokrzyskiego, została odkryta dopiero w 1963 roku. Warto wspomnieć, że na jej terenie odnaleziono szczątki organizmów, które zamieszkiwały jaskinię kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Z tej przyczyny obok jaskini powstało Centrum Neandertalczyka. Wizyta w tym miejscu jest interesującym uzupełnieniem wycieczki.

Jaskinia Raj to typowa jaskinia krasowa, która wyróżnia się przede wszystkim niezwykle bogatą szatą naciekową. Dzięki dobremu oświetleniu te skarby natury są bardzo dobrze widoczne dla zwiedzających. Jaskinia ma 180 m., a temperatura w jej wnętrzu jest stała i waha się od 8 do 10 stopni Celsjusza.

W sezonie bilet do jaskini kosztuje 18 zł, a wejście do Centrum Neandertalczyka 14 zł. Możemy jednak zdecydować się na bilet łączny do tych dwóch miejsc, za który zapłacimy 29 zł.

Jaskinia Mroźna - zimna jaskinia w Tatrach

Jaskinia Mroźna to jedyna dostępna dla turystów jaskinia w polskiej części Tatr. Położona jest na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Wyróżnia ją długość – trasa dla zwiedzających ma aż 571 m. Jak wskazuje nazwa, to dosyć chłodne miejsce. Panuje tam stała temperatura 6 stopni Celsjusza, a znajdujące się w niej charakterystyczne białe nacieki zdaniem niektórych przypominają szron. Co ciekawe, w niektórych rejonach jaskini utrzymuje się stały deszcz podziemny.

Ta tatrzańska jaskinia została odkryta w 1934 toku, ale dopiero po II wojnie światowej znaleziono jej najważniejszy korytarz. Dla turystów miejsce to jest dostępne od 1953 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć tam m.in. stalagmity, stalaktyty, mleko wapienne, polewy naciekowe i draperie.

Zwiedzanie jaskini zajmuje około 40 minut. Co ciekawe, dzieci do lat 6 wchodzą do niej za darmo. Bilet wstępu dla pozostałych kosztuje jedynie 4 zł. Warto pamiętać także, że miejsce to jest dostępne dla zwiedzających od początku maja do końca października.

Jaskinia Głęboka - dom nietoperzy

Jaskinia Głęboka to jednak z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Kruczych Skałach na Górze Zborów. Znana jest przede wszystkim jako siedlisko wielu organizmów żywych – m.in. nietoperzy, które w okresie wiosennym, letnim i jesiennym pojawiają się tam w trakcie dnia, a zimą zapadają w hibernację.

Jaskinia została odkryta w trakcie eksploatacji kalcytu jeszcze przed II wojną światową. Jednak dla turystów stała się dostępna dopiero w latach siedemdziesiątych. Obecnie jej trasa turystyczna ma 190 m. W 2013 roku otworzono nowe korytarz dla zwiedzających, co znacznie zwiększyło atrakcyjność tego miejsca. Mimo że trasa jaskini jest oświetlona, zalecane jest jednak zaopatrzenie się przed zwiedzaniem w czołówki. Dzięki temu widoki będą jeszcze lepsze.

Zwiedzanie Jaskini Głębokiej zajmuje około 40 minut. Panująca tam temperatura wynosi około 8 stopni Celsjusza. Miejsce jest dostępne dla turystów od 15 kwietnia do końca października. Musimy jednak pamiętać, że wpuszczane są tam dzieci dopiero powyżej piątego roku życia.

Jaskinia Ciemna - nieoświetlona jaskinia na zboczu Doliny Prądnika

Jaskinia Ciemna to jedna z czołowych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Położona jest na zboczu Doliny Prądnika. Jak wskazuje nazwa jaskini, nadal jest nieoświetlona. To dlatego, że jej oświetlenie elektryczne zostało zniszczone w trakcie I wojny światowej. Od tego czasu turyści zwiedzają jaskinię ze świeczkami.

Jaskinia ma 230 m., a czas jej zwiedzania wynosi zazwyczaj około 15 minut. Panuje tam temperatura od 7 do 8 stopni Celsjusza. Warto także wspomnieć, że posiada ona największą komorę wśród jaskiń znajdujących się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Jaskinia Ciemna jest dostępna dla turystów od 26 kwietnia do 12 października. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł. Ulga ta dotyczy m.in. dzieci i młodzieży szkolnej oraz studentów do 26 roku życia.

Więcej o: