Wakacyjne wyprawy z dzieckiem

Wycieczka rowerowa z roczniakiem? Weekendowy wypad z niemowlakiem w góry lub do miasta, które zawsze chcieliście zwiedzić? Wszystko się uda, jeśli wybierzecie odpowiedni sposób "transportowania" dziecka.

Wbrew temu, co sądzą niektórzy domatorzy, nawet z niemowlakiem można swobodnie podróżować i spędzać czas aktywnie. Lepiej jednak zostawić w domu ciężki wózek i przesadzić malucha do bardziej mobilnego środka lokomocji, który sprawi, że wszystkim wam będzie wygodniej. Przedszkolak potrafi już sprawnie przemieszczać się na własnych nogach, ale w czasie wakacyjnych, całodziennych wycieczek nie da rady dotrzymać wam kroku. Na szczęście może podróżować w nosidle, przyczepce, foteliku rowerowym lub w lekkim wózku.

...w nosidełku

Obserwowanie świata z góry jest dla dziecka fascynujące. Taki sposób przemieszczania się sprawdza się nie tylko na wakacjach, ale także w czasie zwykłych codziennych aktywności i spacerów.

DLA KOGO: Dla aktywnych rodziców, którzy chcą mieć wolne ręce i mogą dźwigać; dla dzieci, które siedzą samodzielnie, od ok. 9 miesiąca życia. Maksymalne obciążenie to zwykle 22 kg.

GDZIE SIĘ SPRAWDZI: Na pieszych wycieczkach - w górach, ale też nad morzem, w mieście lub na żaglach.

WADY: Niewygodne dla śpiącego dziecka; wymaga siły i wytrzymałości od rodzica, szczególnie gdy nosimy starsze dziecko i używamy torby pod siedziskiem.

CENY: Od ok. 300 zł do ok. 1300 zł. Można skorzystać z oferty wypożyczalni nosideł turystycznych.

...w przyczepce rowerowej

Dziecko jest w niej bezpieczniejsze niż w foteliku rowerowym i może w niej wygodnie spać. W niektórych mieści się dwoje dzieci oraz dodatkowy bagaż. Droższe modele po odczepieniu od roweru można przekształcić w sportowy wózek.

DLA KOGO: Dzieci samodzielnie siedzące, od ok. 6 miesiąca życia, choć w wyposażonej w specjalny hamak lub nosidełko przyczepce można przewozić także młodsze niemowlęta. Maksymalne obciążenie przyczepki to ok. 45 kg.

GDZIE SIĘ SPRAWDZI: Na wyprawach i wycieczkach rowerowych, a po przekształceniu w wózek także na zwykłym spacerze, trekkingu lub w czasie joggingu.

WADY: Wysoka cena przyczepek dobrej jakości.

CENY: Od ok. 400 zł do ok. 5000 zł.

...w foteliku

Idealny do pokonywania razem z dzieckiem krótkich rowerowych dystansów. Można go zamocować z tyłu roweru lub z przodu - tak, że osoba prowadząca rower pozostaje w bliskim kontakcie z dzieckiem.

DLA KOGO: Stabilnie i samodzielnie siedzące dzieci, od ok. 9 miesiąca życia; rodzice jeżdżący na rowerach.

GDZIE SIĘ SPRAWDZI: Na wycieczce rowerowej w dowolnym terenie - zarówno w czasie przemieszczania się po mieście, jak i w lesie czy w górach.

WADY: Nie można podróżować ze śpiącym dzieckiem. Słaba ochrona dziecka w razie kolizji oraz niepogody. Podróżując w foteliku mocowanym z tyłu roweru, maluch ma ograniczoną widoczność.

CENY: Od ok. 110 zł do ok. 600 zł.

...w wózku

Dzięki rozkładanemu oparciu zmęczony kilkulatek może w nim wygodnie odpocząć i zdrzemnąć się w czasie całodniowej wycieczki. Siedząc w wózku może także zjeść obiad, wysłuchać plenerowego koncertu, towarzyszyć rodzicom na wystawie.

DLA KOGO: Dzieci samodzielnie siedzące od ok. 6. miesiąca życia. Maksymalne obciążenie to 20 kg.

GDZIE SIĘ SPRAWDZI: Na równej nawierzchni, w środkach komunikacji miejskiej, w samolocie i w pociągu. Przede wszystkim w czasie miejskich wakacji. No chyba, że wybieracie się do Wenecji - tam wózek się nie sprawdzi, ze względu na ciągłą konieczność pokonywania schodków.

WADY: Trudny do prowadzenia po piasku, na wybojach, kostce brukowej i w górzystym terenie. Zajmuje obie ręce.

CENY: Od ok. 150 zł do ok. 2000 zł.

Więcej o: