Z dzieckiem do hotelu. Jak wybrać ten najciekawszy

Dla rodzin z dziećmi, w pytaniu "dokąd pojedziemy na wakacje?" kryje się nie tylko dylemat: jaki kierunek, klimat, kraj, kulturę, zabytki czy przyrodę chcemy tym razem eksplorować, ale także bardziej praktyczne zagadnienie: "jaki hotel będzie dla nas odpowiedni?".

Warto poświęcić sporo uwagi na dokładne przejrzenie ofert turystycznych oraz zastanowienie się nad oczekiwaniami naszymi i naszych najbliższych. Wakacje to czas wypoczynku, zabawy i przygód - to oczywiste, ale gdy przechodzimy do konkretów okazuje się, że wypoczynek dla rodziców i dla dzieci to całkiem różne sprawy. Spokój i cisza mogą dla najmłodszych oznaczać zwyczajną nudę a wtedy dorośli mogą tylko pomarzyć o odpoczynku. Zabawa dla przedszkolaków to nie to samo co dla entuzjastów nocnych klubów a już na pewno niektórych przygód wolimy uniknąć jak np. gorączkowych poszukiwań w obcym mieście całodobowego sklepu z jedzeniem dla niemowląt.

Hotele dla rodzin

Jako klienci przyzwyczailiśmy się oczekiwać, że nasze dzieci będą traktowane z dużą atencją. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, dobrze jest wybierać hotele, których oferta wyraźnie jest kierowana do rodzin. Możemy wówczas liczyć na to, że obsługa hotelu będzie umiała odpowiadać na życzenia rodziców a także zatroszczyć się o komfort i dobre samopoczucie najmłodszych. Nie powinniśmy też spotkać się z brakiem zrozumienia ze strony innych gości, szukających w tym samym miejscu wyciszenia lub romantycznych uniesień a nie dziecięcych wrzasków i skoków do basenu.

Zastanówmy się nad standardem hotelu i budżetem jakim dysponujemy - to oczywiście kluczowe kwestie. Ważna jest też lokalizacja hotelu: w przyjemnej, spokojniejszej okolicy, najlepiej nie przy ruchliwych ulicach, dalej od hałasu lotnisk ale nie za daleko aby dojazd autokarem nie był zbyt wyczerpujący, za to blisko plaży. Dużym udogodnieniem jest także ogrodzony, bezpiecznie urządzony teren ośrodka oraz całodobowa recepcja i pomoc dla gości w nieplanowanych sytuacjach.

Sprawdźmy szczegóły pakietów rodzinnych - jak wyglądają zniżki dla dzieci:

Brak opłat za pobyt dla młodszych dzieci (najczęściej do 3 lat) - upewnijmy się, czy nie dotyczy to tylko dziecka śpiącego w łóżku z rodzicami, czy za darmo może zostać zakwaterowane więcej niż 1 dziecko w rodzinie i jak wyglądają opłaty dla osób podróżujących z dzieckiem samotnie.

Zniżki dla starszych dzieci - do jakiego wieku obowiązują, czy dotyczą tylko śpiących na dostawkach i jaka jest opłata za wyżywienie dla dziecka

Rodzinne pokoje

W czasie naszego pobytu w hotelu oczekujemy sporo komfortu. Upewnijmy się, że wielkość pokoju zapewni go naszej rodzinie, czy po wstawieniu dziecięcych łóżeczek zostanie jeszcze minimum przestrzeni. Nie bez znaczenia jest też wielkość łazienki, aby dawała pole manewru dorosłemu myjącemu dziecko. Wiele hoteli zapewnia także dodatkowe sprzęty ułatwiające codzienne czynności jak wanienki niemowlęce, przewijaki czy foteliki do karmienia. Rodzice maluchów mogą też potrzebować lodówki i czajnika elektrycznego.

Dla niejadków i dla smakoszy

Wyżywienie to ważna kwestia. Cześć rodziców uważa, że dzieci i tak skupiają się na atrakcjach zupełnie innych niż wiktuały, więc nie warto decydować się na opcje all inclusive czy generalnie na korzystanie z hotelowej kuchni. Inni nie lubią tracić czasu i energii na szukanie dobrych restauracji w okolicy albo samodzielne szykowanie posiłków a aneksie kuchennym. Wśród wakacyjnych ofert znajdą się propozycje dla każdego. Typowo rodzinne hotele często oferują specjalne menu dostosowane to upodobań najmłodszych. Jeśli dziecko wymaga specjalnej diety, warto upewnić się, że hotelowa kuchnia sprosta temu wymogowi. W dobrze dostosowanej restauracji możemy spodziewać się krzesełek do karmienia i bezpiecznej zastawy stołowej.

Chlup do basenu

Oczywiście największą atrakcją dla małych turystów jest zazwyczaj basen. Szczególnie jeśli będzie przy nim specjalny brodzik dla najmłodszych i dodatkowe atrakcje dla różnych grup wiekowych, jak choćby zjeżdżalnie - gwarancja wakacyjnej frajdy. Wodne atrakcje, które można znaleźć w niektórych hotelach to, na nasze standardy, prawdziwe aqua parki.

Morze atrakcji

Oprócz wodnych szaleństw na basenie, czy na plaży na gości rodzinnych hoteli czeka wiele innych atrakcji. Mogą włączyć się do z zabaw z animatorami (dzieci bardzo sobie cenią opiekunów mówiących po polsku), korzystać z placów, sal zabaw i oczywiście zawierać wakacyjne przyjaźnie, gdyż w takich miejscach towarzyszy do zabaw na pewno im nie zabraknie.

Opieka nad dziećmi

Dobrze jest, jeśli w czasie rodzinnych wakacji dorośli mogą też nieco odpocząć od dzieci. Rodzice, którzy chcieliby mieć trochę czasu dla siebie, mogą skorzystać z pomocy opiekunów. Za dodatkową opłatą, rodzinne hotele proponują im często możliwość pozostawienia dziecka pod fachową opieką animatorów w klubie malucha albo zorganizują zaufaną nianię, która zostanie z dziećmi w pokoju gości.