Pierwsza podróż z niemowlakiem - jak ją przetrwać, co warto mieć pod ręką i jak ukoić maluszka kiedy płacze?

Myśl o rodzinnym wyjeździe na krótki urlop z niemowlakiem onieśmiela wielu rodziców. Nie musi tak być. Podróżowanie z maluszkiem może być sprawne, a nawet przyjemne. Jak się przygotować do wyjazdu, co koniecznie zabrać ze sobą w podróż, aby była dla wszystkich udana?

Wizja dłuższej podróży z niemowlęciem spędza wam sen z powiek? Nie wyobrażacie sobie pakowania, kilkugodzinnej jazdy samochodem, podróży samolotem, nocowania poza domem z kilkumiesięcznym maluchem? Zastanawiacie się jak go w drodze nakarmić, przewinąć, ubrać, żeby nie zmarzł ani się nie spocił? Boicie się, że przez całą drogę będzie płakał? Nie warto martwić się na zapas! Lepiej odpowiednio się do wyprawy przygotować.

Sztuka pakowania walizki niemowlaka

Nawet jeśli wybieracie się z dzieckiem tylko na kilka dni, lista rzeczy do wzięcia będzie całkiem długa. Co powinno się znaleźć w walizce niemowlaka?

- ubranka : przynajmniej 3 body z długim rękawem, 2-3 bluzy, 2 pary spodni, , piżamka, ciepłe rajstopki, kombinezon, rękawiczki, ciepła czapka - jeśli podróżujecie zimą lub wczesną wiosną,

- kosmetyki: płyn do mycia, jeśli wybieracie się do ciepłych krajów koniecznie ochronny krem z filtrem,

- przewijanie: zapas pieluszek (15-20 sztuk), wilgotne chusteczki, maść do pupy i podkładka.

- akcesoria do karmienia: butelka, smoczek, mleczna mieszanka - jeśli mama karmi butelką, słoiczki, soczki, łyżeczka i kubek - dla starszego niemowlęcia

- apteczka: czopki przeciwgorączkowe i termometr lepiej mieć pod ręką, nawet podczas weekendowego wyjazdu.

- jeśli podróżujecie samolotem nie zapomnijcie dokumentów najmłodszego pasażera. Zabierzcie dowód osobisty dziecka lub paszport

Pierwsza podróż z niemowlakiemPierwsza podróż z niemowlakiem fot: archwium Edziecko

Pakując się pamiętajcie, aby rzeczy, które będą potrzebne zaraz po przyjeździe (zazwyczaj są to przybory do mycia, spania i jedzenia) były na wierzchu walizki. Zmęczeni podróżą możecie nie mieć siły na rozpakowywanie całego bagażu.

Ważne! Spakuj bagaż podręczny dla dziecka

Podróżując z małym dzieckiem, są rzeczy, które zawsze musicie mieć pod ręką lub – jeśli podróżujecie samolotem jako bagaż podręczny. W torbie najmłodszego podróżnika powinny się znaleźć:

- zapasowe ubranie (dziecko może się zmoczyć lub ulać),

- kurteczka, czapka, bluza jeśli planujecie dłuższe przerwy w podróży na spacery lub obiad,

- kocyk do przykrycia dziecka w czasie snu,

- pieluchę z tetry (przyda się zwłaszcza do wycierania buzi śliniącemu się maluchowi w fazie ząbkowania),

- zestaw do przewijania (podkładkę, kilka pieluszek, chusteczki i maść do pupy),

- foliowe torebki na zużyte pieluchy i brudne chusteczki,

- smoczek uspokajacz (jeśli dziecko używa) oraz ulubioną przytulankę i kilka zabawek.

Przewijanie w podróży – to nie takie trudne!

Pierwsza podróżPierwsza podróż Niektóre torby na akcesoria niemowlęce są wyposażone w matę do przewijania, a także kieszonki na "mokre wpadki". Latem polecamy tę, która po rozłożeniu zamienia się w piknikowy koc. Fot: archiwum Edziecko.pl

Prócz pieluch, kremu i środka na odparzenia, spakuj podkładkę do podłożenia pod pupę oraz opakowanie wilgotnych chusteczek.

Pora dnia ma znaczenie
Jeśli macie do przejechania lub przelecenia niewielki dystans najlepiej zaplanować podróż w porze codziennej drzemki malucha. Jeśli jednak czeka was dłuższa droga, warto się zastanowić nad podrożą późnym wieczorem lub wcześnie rano. Są szanse, że o takich porach dziecko prześpi całą podróż.

Jak ubrać dziecko w podróż?
Maluszkowi nie powinno być, ani za ciepło, ani za gorąco. Ubranie na cebulkę (pod warunkiem, że nie ma upału) sprawdza się najlepiej. Warto pamiętać, że ubranie na podróż musi być przede wszystkim swobodne: lepiej nie wkładać dziecku bluzy z kapturem, spodenek ze zbyt ścisłą gumką i skarpetek ze zbyt mocnym ściągaczem.

Ważne! Przed podróżą nakarmić, ale nie przekarmić
Pół godziny przed planowaną podróżą nakarmcie malucha i co ważne poczekajcie, aż mu się odbije. Uwięzione w przewodzie pokarmowym baloniki powietrza mogłyby mu bardzo przeszkadzać, a to skutecznie zatrułoby wam podróż.

Jeśli podróżujecie samochodem
Wkładając dziecko do fotelika, sprawdźcie czy jest on odpowiednio zamocowany i czy dziecka nie będzie nic uwierać (drapiąca metka, źle zapięte śpioszki). Jeśli spodziewacie się, że dziecko zaśnie, ustawcie zawczasu fotelik w pozycji leżącej. Jeśli podróżujecie w dzień przymocujcie na szybach osłonki przeciwsłoneczne. Dla wygody malucha zamontujcie na pasach bezpieczeństwa specjalne osłonki z gąbki zabezpieczające delikatną szyję niemowlęcia przed obtarciem.

Próba cierpliwości

Pierwsza podróż z noworodkiemPierwsza podróż z noworodkiem fot: archiwum Edziecko.pl

Rzadko kiedy długa podróż z niemowlęciem przebiega bez zakłóceń. Na początku wszystko idzie w miarę gładko: najedzony przed drogą malec dość szybko zasypia. Jednak po godzinie, dwóch budzi się, rozgląda ciekawie wokół, gaworzy słodko przez chwilę, uśmiechnie się. Najpierw radośnie, potem już tylko z grzeczności. Po chwili zaczyna się kręcić, prężyć, złowrogo prychać. Potem wygina usta w podkówkę i zaczyna kwilić. Najwyższy czas, aby włączyć się do akcji. W przeciwnym razie protest niemowlęcia przybierze bardziej zdecydowaną formę: rozdzierający, niedający się niczym ukoić płacz niemowlęcia w czasie podróży jest bardzo trudny do zniesienia. Postarajcie się zmienić dziecku pozycję. jeśli podróżujecie samolotem i nie ma przeciwwskazań możecie pochodzić z maluszkiem na rękach.

W czasie drogi dzieci się nudzą

Zająć zniecierpliwione niemowlę to nie lada sztuka. Siedzący z dzieckiem dorosły ma niełatwe zadanie: udawanie odgłosów zwierząt lub oglądanie książeczek z obrazkami obłaskawi malucha na krótką chwilkę. W awaryjnych sytuacjach, gdy widzicie, że zły humor nie przechodzi, sięgnijcie po smoczek - powinien ukoić dziecko, a może nawet pomóc mu znów zasnąć? Zdarza się jednak i tak, że mały podróżnik wpada we wściekłość i nic nie jest w stanie go uspokoić. Jeśli podróżujecie samolotem możesz przytulić do siebie dziecko i nakarmić piersią. Czasami jednak nie ma rady. Trzeba uzbroić się w cierpliwość (choć jest to bardzo trudne) i przeczekać, aż zmęczony płaczem maluch zaśnie.

Kiedy dziecko zgłodnieje

Przekąski na drogę powinny być łatwe do podania, pożywne i nie brudzące rąk: wafle ryżowe, owoce. Nie zabieraj soczystych owoców (ich sok brudzi) i słodyczy (wszystko się będzie kleić, a poza tym nie są potrzebne małemu dziecku). W samolocie możesz podać dziecku słoiczek. Na lotnisku są oddzielne przejścia, bramki dla matek z dzieckiem przez które można przenieść żywność i picie dla najmłodszych podróżników.

Do picia najlepsza jest zwykła woda. Jeżeli maluch nie pije z butelki, najlepiej podać mu napój do picia przez słomkę.

Pora na aklimatyzację

Po podróży należy się wam przede wszystkim odpoczynek. Będziecie pewnie głodni, jednak lepiej zjeść coś w domowym zaciszu niż od razu wybierać się do restauracji. Z podręcznej torby wyjmijcie rzeczy niezbędne do karmienia i utulenia dziecka, które nie dość, że jest zmęczone po podróży to jeszcze właśnie znalazło się w zupełnie nowym miejscu. Znajomy kocyk pachnący domem i ukochana przytulanka, a przede wszystkim bliskość rodziców, pomoże maluchowi odzyskać poczucie bezpieczeństwa i przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

O podróżowaniu z dzieckiem przeczytaj też w książkach z serii "Mali Podróżnicy w Wielkim Świecie" >>

Więcej o: