Kiedy najlepiej rezerwować rodzinne wakacje?

Sprawdzamy, kiedy najbardziej opłaca się rezerwować letnie wyjazdy rodzinne: czy oferty w przedsprzedaży są lepsze od last minute i co proponują biura podróży?

Wybór miejsca urlopu wymaga planowania, przedyskutowania z wszystkimi członkami rodziny, co wzbudza sporo emocji. Jeśli decydujemy się na wyjazd organizowany przez biuro podróży, warto wiedzieć, kiedy najbardziej opłaca nam się wykupić wakacje: zimą czy w ostatnim momencie.

Przedsprzedaż, czyli kto pierwszy, ten lepszy!

Oferta przedsprzedażowa to promocja na wyjazdy wakacyjne, która pojawia się w momencie włączenia imprezy do oferty biura podróży. Letnie wyjazdy najczęściej trafiają do przedsprzedaży już w listopadzie i trwają do pierwszych miesięcy roku. Wiele biur przedłuża okres trwania tej promocji do końca lutego, w marcu-kwietniu ceny za wycieczkę są już pełne.

Plusy przedsprzedaży

Niezaprzeczalną korzyścią w przypadku oferty przedsprzedażowej jest duży wybór wycieczek. W tym czasie dopiero trafiają do sprzedaży, jest więc w czym wybierać, jeśli chodzi o miejsce pobytu, hotel, atrakcje i ceny. Możecie znaleźć oferty wypoczynku dokładnie w tych miejscach, które was interesują, z wyjazdem z tego miasta w Polsce, z którego będzie wam najwygodniej rozpocząć podróż. Nie ma też problemu z wyborem odpowiedniego pokoju, widoku, wyżywienia itp.

Biura podróży od pewnego czasu kuszą też tzw. gwarancją najniższej ceny - to oznacza, że taniej danych wczasów nie będzie już można wykupić. W tym wypadku oczekiwanie na last minute - czyli promocyjne oferty tuż przed danym turnusem - nie ma sensu.

W ramach przedsprzedaży biura biura podróży oferują swoim klientom zniżki na dzieci. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla rodzin. Dorośli podróżujący z dziećmi mają też pewność, że wybierając wycieczkę w ramach przedsprzedaży, znajdą odpowiadający im hotel, rodzaj pokoju (np. studio) i wyżywienie.

Minusy przedsprzedaży

Minusem wykupowania wczasów w czasie trwania promocji przedsprzedażowej jest fakt, że trzeba to zrobić już zimą. Wiele osób nie może tak wcześnie zaplanować letniego urlopu, dlatego częściej decydują się na oferty last minute.

Czekając do ostatniego momentu z wyborem wycieczki, musimy jednak liczyć się z tym, że wybór wycieczek będzie dużo mniejszy i najlepsze oferty będą już wykupione. Często zdarza się też tak, że dostępne są tylko pojedyncze miejsca, co nie sprawdza się w przypadku rodzin.

Jaka cena się opłaca?

Korzystna dla naszego portfela promocja zaczyna się od ok. 10 proc. obniżki w stosunku do ceny katalogowej. Ważne, żeby wybierając wycieczkę porównać oferty różnych biur podróży i sprawdzić ubiegłoroczne ceny tych samych wycieczek - wtedy będziemy wiedzieć, czy mamy do czynienia z chwytem marketingowym, czy prawdziwą okazją.

Oferty przedsprzedażowe to często ok. kilkunastu procent zniżki. Najgorszym miesiącem dla znalezienia taniej wycieczki jest maj - przedsprzedaż już nie obowiązuje, a ofert last minute jest jeszcze niewiele.

Jeśli to możliwe, np. wasze dzieci nie chodzą jeszcze do szkoły, rozważcie wyjazd poza sezonem letnim. Wtedy nawet ceny katalogowe są niższe od tych obowiązujących na wyjazdy w lipcu czy sierpniu.