Bułgaria, czyli plaża, delfiny i róże

Bułgaria jest świetnym miejscem na urlop z dzieckiem. Jej atuty to nie tylko przyjazny klimat i ciepłe morze, ale także hotele przystosowane dla najmłodszych, wodne parki rozrywki i... przystępne ceny.

Kiedy pośpiesznie pakowaliśmy walizki, by ruszyć do Bułgarii, nie podejrzewaliśmy, że będziemy chcieli tam wrócić. Decyzja o wyjeździe była spontaniczna, żadne tam planowanie, czytanie i oglądanie map, które z reguły towarzyszy naszym wyprawom. Smyk do pomysłu podszedł z entuzjazmem - interesowało go jedynie, czy będzie leciał samolotem i czy będzie gdzie pływać. Nas interesowało głównie to, iż za tydzień ucieczki od wrześniowej codzienności zapłacimy stosunkowo niewiele.

Bułgaria mile nas zaskoczyła. Przywitała słońcem i uśmiechem. Tydzień okazał się niewystarczający, by poznać ją dogłębnie, jednak pozwolił nam się nią zauroczyć, posmakować lokalnej kuchni, bułgarskiego wina. Smyk wrócił opalony i zachwycony. Z wypiekami na twarzy opowiadał babci o ogromnych zjeżdżalniach, nauce nurkowania, miasteczku z ruinami Podobało mu się nawet lotnisko w Burgas, które u rodziców wywołało uśmiech i skojarzenia z minioną epoką. Jedyne, co naszemu Smykowi nie przypadło do gustu, to plaża. Choć piękna, szeroka i czysta, to jednak mało na niej przestrzeni do biegania ("Te leżanki mi przeszkadzają" - mawiał). Mimo tego nasz sześciolatek z uporem powtarza pytanie - "Kiedy znów pojedziemy do Bułgarii"?

Wybrzeże Morza Czarnego w Bułgarii to doskonałe miejsce do spędzania urlopu, przede wszystkim dzięki czystym piaszczystym plażom i bardzo przyjaznemu klimatowi. W lipcu i sierpniu możemy liczyć na prawie 29°C przy temperaturze wody w morzu 26°C. To idealne warunki do plażowania, opalania się i uprawiania sportów wodnych. Podobne warunki znajdziemy w Grecji i Chorwacji, jednak Bułgaria w rankingu europejskich wakacyjnych miejsc wypada znacznie korzystniej, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości usług. Można wybrać się tu z biurem podróży, można i samemu. Baza noclegowa jest doskonale przygotowana. Amatorzy formuły "all inclusive" znajdą luksusowe hotele, a większe rodziny - możliwość wynajęcia apartamentu. Na nudę - szczególnie w sezonie - narzekać nie będziemy. Pełno jest knajp, restauracji, klubów, wypożyczalni sprzętu sportowego, pól golfowych Mnóstwo też atrakcji dla dzieci.

Dzieci są mile widziane

Hotele i apartamenty są przystosowane dla małych gości. Są tu wydzielone baseny dla maluchów, minizjeżdżalnie, place zabaw. Knajpki i restauracje oferują menu dla najmłodszych oraz krzesełka, a często i specjalne kąciki. Wiele do zaoferowania ma Warna, trzecie co do wielkości miasto kraju, leżące w północnej części wybrzeża. Moc wrażeń wszystkim dzieciakom, a nawet ich rodzicom dostarczy wizyta w Festa Delfinarium (dolphinarium.festa.bg). Pokazy umiejętności delfinów można obserwować przez szklane ściany kawiarni znajdującej się w budynku. Przez czterdzieści minut, bo tyle mniej więcej trwa pokaz, dzieciaki patrzą jak zaczarowane.

W Warnie warto też zabrać dzieci do Muzeum Kukiełek (vnpuppet.com). Znajduje się tam zbiór ponad 130 kukiełek. Na zakończenie wizyty w tym mieście polecamy Muzeum Archeologicznie (archaeo.museumvarna.com). Brzmi nieciekawie? Dzieciaki bawią się tu wyśmienicie, a wszystko za sprawą specjalnej wystawy. Można dotknąć różnych przedmiotów z dawnych czasów (spokojnie, to tylko wierne kopie prawdziwych znalezisk), a także samodzielnie wykonać przeróżne naczynia, a potem ozdobić je. Świetna zabawa połączona z lekcją historii.

Wodne parki rozrywki

W samym Słonecznym Brzegu znajdują się dwa parki wodne. W Action Aquapark atrakcje zaprojektowano głównie z myślą o rodzinach. To właśnie tu znajduje się największa zjeżdżalnia - wysoka na 18 i długa na 120 metrów, którą śmiało mogą testować tatusiowie. Zjeżdża się nią z prędkością ponad 60 km/h. Dobrą zabawę gwarantują również specjalne atrakcje - "Wyspa Przygód", basen z falami, tajemnicza "Czarna Dziura", zapierająca dech w piersiach "Niagara". Strefa dla dzieci jest równie atrakcyjna, a nad bezpieczeństwem czuwa cały sztab ratowników. W Action Aquapark jest też Mini Animal Farm ze świnkami, króliczkami, pawiami. Po wodnych wygłupach dzieciaki chętnie odwiedzają to miejsce, aby przyjrzeć się zwierzakom.

Drugi z parków wodnych Słonecznego Brzegu znajduje się w ogrodach hotelu Kuban. Z kolei Aqua Paradise w okolicach Nessebar to największy i najnowszy park wodny w Bułgarii. Na jego terenie znajduje się aż 20 różnych atrakcji wodnych - zjeżdżalnie, bicze wodne, tunele i baseny. Dla dzieci największą z nich na pewno będzie zamek z wieżami, mostami i labiryntem. Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić przed wyjazdem na stronach internetowych (aquapark.bg, aquaparadise-bg.com).

Miasto czterdziestu cerkwi

Magicznych miejsc w Bułgarii nie brakuje. Jednym z nich jest Nessebar, zwane "miastem 40 cerkwi" lub "bułgarską Rawenną". Znajduje się zaledwie 3 km od Słonecznego Brzegu. Można tu dojechać miejskim autobusem. Leży na skalistej wysepce, a połączone jest ze stałym lądem wąską groblą. To jedno z najstarszych miast europejskich wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Wąskie urokliwe uliczki zadowolą każdego turystę szukającego spokoju i wytchnienia.

Dla dzieciaków atrakcją może być podróż morska wodolotem. Z Nessebar w okresie letnim można w ten sposób dostać się do Sozopola, Burgas, Pomorie, Warny. Szczegółowy rozkład i aktualny cennik znaleźć można na stronie przewoźnika (fastferry.bg).

Dolina Róż

Na bułgarskich straganach znaleźć można muszle, bułgarskie koronki i... różany olejek. Różowe kartoniki różnej wielkości widać już z daleka. Olejek, kremy, toniki, mydełka - oczywiście wszystko różane. Bułgaria jest liderem w produkcji olejku różanego. Jeśli jesteśmy ciekawi, jak on powstaje, możemy odwiedzić Dolinę Róż i miejscowość Kazanłyk. To tam dzieciaki dowiedzą się, dlaczego i jak lokalne róże płaczą, ile potrzeba kwiatków do produkcji grama olejku (aż 1400!) i czy prócz pięknego zapachu olejek ma inne właściwości. Jeżeli traficie do Kazanłyku w pierwszy weekend czerwca, możecie wziąć udział w dorocznym Festiwalu Róż.

Więcej o: