Zabawy w plenerze

Pogoda zachęca do przebywania na powietrzu. Czym zająć małe dziecko, gdy mu się znudzi robienie babek i nie będzie miało ochoty na setny szus ze zjeżdżalni?

Spędzony na powietrzu czas to mnóstwo korzyści dla rodziców i dla dziecka. Aby spacer był w pełni udany, pamiętajmy o kilku zasadach. Małe dzieci nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, szczególnie między 10 a 15, kiedy świeci ono najmocniej. Malucha należy lekko, przewiewnie ubrać, posmarować kremem z wysokim filtrem UV, a na głowę założyć czapkę. Unikajmy wychodzenia, gdy temperatura przekracza 30°C, i pamiętajmy, by w ciepłe dni dawać dzieciom dużo pić. Nasmarowani, w czapce i z zapasem wody ruszamy na łono przyrody w poszukiwaniu przygody.

Hity:

Wiatrak

Wirujący wiatrak przykuje uwagę nawet małego niemowlaka.

Piłka

To zabawka, której nie może zabraknąć w życiu dziecka. W zależności od wielkości można ją toczyć, rzucać do siebie, do celu, a na gimnastycznej kłaść się i siadać.

Bańki mydlane

Trochę płynu do mycia naczyń, woda, słomka i zabawa gotowa. Jeśli dziecko jest zbyt małe, by samo dmuchało, na razie robimy to za nie i pozwalamy mu cieszyć się pięknymi bańkami.

Co w trawie piszczy?

Las, łąka i park to znakomite miejsce do poznawania świata. Warto zabrać ze sobą koc lub matę oraz kosz piknikowy.

Przejażdżka na kocu

Połóż bądź posadź dziecko na kocyku. Chwyć za róg i pociągnij delikatnie po trawie, tak by dziecko nie straciło równowagi i nie spadło. Zmień kilka razy kierunek podróży. Im starsze dziecko, tym "jazda" może być ostrzejsza.

Podglądanie przez lupę

Zabierz z domu szkło powiększające. Obejrzyjcie pod lupą listki, kwiatki i biedronki. Pamiętaj, by nazywać to, co widzicie. Opowiadaj dziecku o świecie, z którym się właśnie zetknęło. Zastanawiaj się głośno: "Dokąd idzie pani mrówka? Który kwiatek mocniej pachnie: żółty czy niebieski?". Staraj się zaszczepić w dziecku szacunek do najmniejszych nawet przejawów życia, które dostrzeżecie.

Zielnik

A może zrobicie zielnik? Wystarczy zabrać z domu kilka kopert i co ciekawsze listki oraz kwiatki urwać i schować do nich. Po powrocie do domu wysuszcie je, chowając koperty między karty książek. Potem dziecko samo lub z pomocą rodziców wklei trofea do zeszytu.

Odgłosy natury

Przyrodę można oglądać, ale także usłyszeć. Wiatr w gałęziach, ptaki w lesie, pasikonika w trawie, bzyczące muchy. Pomóż maluchowi oswoić ten nowy, fascynujący świat.

Bach w piach

Te zabawy można wykorzystać na plaży albo... w piaskownicy.

Na bosaka

Jeśli pozwolicie swojemu dziecku na zrzucenie butów, zobaczycie, ile to radości. Chodzenie boso po bezpiecznym terenie (plaża, ogród, ogrodzona piaskownica) to też świetne ćwiczenie.

Rysowanie na piasku

Patyk do ręki i rysujemy. Obrazy mogą być kolażami, warto więc zbierać muszelki, kamienie i wodorosty.

Tor przeszkód

Na piasku ustawiamy wiaderka, budujemy wały, rysujemy linie. Piłkę trzeba okrążyć, wiaderko przeskoczyć, po linii idziemy stopa za stopą jak linoskoczek.

Bujając w obłokach

By zabawa nie była zbyt męcząca, zaproponuj maluchowi wariant wypoczynkowy- na kocyku.

Piknik

Słoiczek z obiadkiem czy mus z jabłek pałaszowany pod gołym niebem smakuje. o niebo lepiej. Teraz pora nakarmić misia. Przepada za sałatką z trawy, więc trzeba mu ją przyrządzić. Po obiedzie miś ma pełny brzuch. Poleżakuje trochę, ale trzeba go ułożyć do snu i zanucić mu kołysankę.

Obserwowanie chmur

Jeśli już leżycie na kocyku, popatrzcie na chmury. Wiatr tworzy z nich niezwykłe kształty. Spróbujcie zgadnąć, co przedstawiają puchate cumulusy i malownicze cirrusy. Może, jak Dyzio marzyciel, wymyślicie też smaki chmur?

Rak-nieborak i inne zabawy

Dokąd idzie rak-nieborak? Sięgnijcie do klasyki, ale też wymyślajcie własne zabawy. Dzieci to uwielbiają - kontakt "skóra do skóry", głaskanie, czuły dotyk sprawiają, że w organizmie wydziela się hormon miłości - oksytocyna.

Woda na młyn

Wystarczy Wam basenik dla dzieci lub miednica z wodą. Uwaga! Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w pobliżu nawet małego zbiornika wody!

Nurkowanie, zatapianie

Wkładajcie wspólnie do miski z wodą różne przedmioty. Jedne pływają, inne toną, a jeszcze inne po chwili dryfowania idą na dno. Niektóre przytrzymywane pod wodą wyskakują z niej z dużą siłą. To ciekawa zabawa, koniecznie pod kontrolą dorosłego, bo dziecko gotowe jest sprawdzić, jak zachowa się w wodzie nowy telefon tatusia.

Bąbelki

Wykorzystajcie słomki od soków. Jeśli dziecko nie umie przez nie pić, niech poćwiczy dmuchanie. Gdy zrozumie, w czym rzecz, dmuchajcie do kubka z wodą i róbcie bąble.

Więcej o: