W drogę, czyli dziecko w samochodzie

Idealne wakacje z maluchem możecie spędzić w rodzimych plenerach. Mniejszy dystans najwygodniej będzie pokonać autem. Jak się do tego przygotować?

Podróżowanie z dzieckiem może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, wzbogacającym życie rodziny i pozwalającym zapomnieć o codziennych sprawach. Jeśli tylko maluch dobrze znosi długie trasy, możemy śmiało planować podróże. Oczywiście w planach musimy uwzględnić pory karmienia, czas na odpoczynek i rozruszanie się, a także pewien zapas czasowy, gdy trzeba będzie dziecko przewinąć, pobawić się z nim trochę, zaczerpnąć świeżego powietrza. Dłuższe trasy trzeba więc dzielić na odcinki niewiele dłuższe niż drzemka malucha. Podróż nie może być przecież umęczeniem, a najwięcej wygody i swobody potrzebuje najmniejszy pasażer.

By po drodze ani na miejscu nie wydarzyło się nic, co popsuje przyjemność i odpoczynek, dobrze się do drogi przygotujcie. Oto, o czym warto pamiętać.

Przed podróżą zróbcie podstawowy przegląd auta. Samochód musi być sprawny, koła odpowiednio napompowane, zapasowe koło dobre, bak pełen paliwa. Sprawdźcie, czy poziom oleju jest odpowiedni, czy macie płyn do spryskiwaczy, narzędzia potrzebne do zmiany koła, gaśnicę, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy. Przyda się parę szmatek, ręcznik papierowy, duża butelka wody, a jeśli jedziecie wieczorem - także latarka. Obowiązkowo sprawdźcie apteczkę i przypomnijcie sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dorosłym i dzieciom.

Pakujcie rzeczy tak, by wewnątrz auta nie było żadnych dużych, ciężkich, nieprzymocowanych bagaży (stanowią zagrożenie). Jeśli rzeczy nie mieszczą się w bagażniku, wypożyczcie zamykany bagażnik na dach. Lepiej sprawdzą się miękkie, niewielkie torby niż duże, sztywne walizy. Wiele akcesoriów dla niemowląt i dzieci jest dostępnych w wersji podróżnej (dmuchana lub składana wanienka, krzesełko do karmienia przypinane do normalnego krzesła, łóżeczko turystyczne). Zastanówcie się, czy musicie brać duży wózek. Może sprawdzi się chusta albo lekki wózek-parasolka (dobry dla starszych niemowląt).

Weźcie zapas jedzenia na drogę, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Najwygodniej jest podróżować z niemowlęciem karmionym piersią, bo pokarm zawsze jest dostępny i podgrzany. Jeśli wasze dziecko pije mleko z butelki, weźcie ze sobą zapas wyparzonych butelek, mleko modyfikowane i czystą przegotowaną wodę. Przyda się również podgrzewacz samochodowy zasilany z gniazdka zapalniczki. Dla starszego dziecka przydadzą się dania w słoiczkach i drobne przekąski (chrupki, wafle zbożowe, owoce) oraz woda w małych butelkach. Pamiętajcie, że dziecko karmimy tylko na postoju!

O ile w warunkach domowych lepiej unikać nadmiernego używania preparatów antybakteryjnych, o tyle w podróży jest to uzasadnione. Zabierzcie preparat do mycia rąk bez spłukiwania i chusteczki do przetarcia np. ogólnodostępnego przewijaka czy stołu w restauracji.

Najbardziej potrzebne rzeczy spakujcie do osobnej torby i miejcie pod ręką w samochodzie. Przyda się zestaw do przewijania, zapasowe ubranko, chusteczki do rąk, jedzenie i picie na podróż, ulubiona zabawka.

Do termoizolacyjnej torby zapakujcie wakacyjną apteczkę: termometr, środek obniżający gorączkę (syrop i czopki) z paracetamolem lub ibuprofenem, probiotyk (taki, którego nie trzeba trzymać w lodówce) - pomaga w leczeniu i profilaktyce biegunek i zaparć, a także preparat łagodzący po ukąszeniach komarów, środek odkażający zranienia (wodę utlenioną, eozynę), sól fizjologiczną, jałowe gaziki, plastry i aspirator wydzieliny z nosa.

Zanim wystartujecie, sprawdźcie jeszcze, czy fotelik samochodowy dziecka jest dobrze przymocowany, a pasy utrzymujące malca odpowiednio napięte (nie mogą dać się uszczypnąć, gdy przeciągniecie palcem wskazującym i kciukiem wzdłuż taśm). Pod plecki dziecka możecie podłożyć cienką tetrową pieluchę (maluch z pewnością będzie się pocić). Na podróż ubierzcie dziecko w lekkie, łatwe do zdjęcia ubranko.

Więcej o: