Podróż na wesoło

Przed wyjazdem na rodzinny urlop warto przygotować kilka zabawek i wiele pomysłów na zabawy, które dzieciom umilą podróż.

Monotonne kołysanie samochodu czy pociągu działa na niemowlę uspokajająco i usypiająco. Po kilkunastu minutach jazdy maluch zwykle zapada w błogi sen i... budzi się dopiero na małe co nieco. Gorzej jest ze starszymi dziećmi. Najpóźniej po kwadransie po raz pierwszy pada pytanie: "Kiedy dojedziemy?". I możemy być pewni, że usłyszymy je w czasie podróży jeszcze niejeden raz. Na szczęście nudzie można zaradzić. Podpowiadamy, jak zająć małego podróżnika.

Maluchy 1-2 lata

KSIĄŻECZKI Z OBRAZKAMI

W podróży sprawdzą się te z dużymi ilustracjami (np. ze zwierzętami), z otwieranymi okienkami lub przesuwanymi obrazkami. Oglądaj je razem z dzieckiem i opowiadaj mu o nich.

KSIĄŻECZKI DO CZYTANIA

Przygotuj książeczki z prostymi opowiadaniami (np. o Kamyczku) lub wierszami (np. klasykę Tuwima i Brzechwy). W podróż warto zabrać ze sobą książki nowe, ale również te ulubione, do których maluch często wraca.

RYSUNKI

Weź notes, flamastry i pokaż dziecku, jak na papierze pojawia się domek, piesek czy krówka. Świetnie sprawdzi się znikopis lub minitablica.

NAZWY CZĘŚCI CIAŁA

Ucz dziecko, jak nazywają się części ciała. A gdy już pierwszą lekcję ma za sobą, zapytaj np. "Czy to jest język?", wskazując na palec. Dziecko może tylko odpowiadać albo jeśli potrafi, także poprawiać twoje błędy.

MIŚ MARUDA

Wraz z maluchem zaopiekuj się marudzącym misiem. Pluszowego pasażera można przytulać, bo płacze, kołysać do snu, karmić.

ZABAWY PALUSZKOWE

Pokaż maluchowi, jak "Idzie kominiarz po drabinie", "Idzie rak, nieborak" albo gdzie "Sroczka kaszkę warzyła".

FESTIWAL PIOSENKI

Dzieci bardzo lubią popisy wokalne rodziców. Śpiewaj wesołe, rytmiczne piosenki.

TEATR NA TYLNYM SIEDZENIU

Za pomocą dwóch pluszaków, a jeszcze lepiej pacynek, zrób małemu pasażerowi małe przedstawienie.

POJEDYNEK NA MINY

Zrób śmieszną minę i poproś dziecko, by zrobiło to samo. Czy potrafi cię naśladować? A ty, czy zrobisz dokładnie to, co ono? To będzie świetna zabawa nie tylko dla was, ale też dla obserwatorów.

KRAJOBRAZ ZA OKNEM

Pokazuj dziecku mijane krajobrazy. Ponieważ pejzaż za oknem zmienia się zbyt szybko, mów o tym, co widać przez dłuższy czas - np. niebo, chmury, las.

Przedszkolaki 3-5 lat

WSPÓLNE RYSOWANIE

Weź kartkę papieru i ołówek i zacznij rysować (np. dom). Po kilku kreskach przerwij i poproś malucha, by kontynuował dzieło, za chwilę znów ty przejmiesz pałeczkę. Wspólne dzieło pewnie zadziwi i ciebie, i dziecko.

KSIĄŻKI DO SŁUCHANIA

Weź dobrą książkę lub słuchowisko dla dzieci - na płycie lub mp3. Jeśli wybierzesz ciekawą lekturę, jest szansa, że wszyscy zapomnicie o nudzie w podróży.

ZIELONE, CZERWONE

Rozejrzyj się dookoła, wypatrz jakiś przedmiot np. w zielonym kolorze i powiedz: "Widzę coś zielonego". Ciekawe, czy maluch od razu zgadnie, o co chodziło. A może znajdzie wokół wiele zielonych rzeczy? Potem oczywiście powinna nastąpić zmiana zgadujących. Możecie szukać rzeczy w różnych kolorach, ale także okrągłych, kwadratowych, metalowych, drewnianych, papierowych, twardych, miękkich itd.

WŁASNA HISTORIA

Zabaw się z dzieckiem w wymyślanie historyjki. Co zrobicie, jeśli nagle zabraknie benzyny, a w pobliżu nie będzie stacji benzynowej? Albo kiedy na drodze będzie stało stado krów?

SZUKAJ, AŻ ZNAJDZIESZ

Weź kolorowe czasopismo (im bardziej ilustrowane, tym lepiej), otwórz na stronie z dużym zdjęciem i poproś malucha, by znalazł na nim np. torbę. Udało się? A więc zmiana.

MARKI SAMOCHODÓW

Zabawcie się w rozpoznawanie marek samochodów. Jeśli twój trzylatek zna ich już sporo, możesz z nim stanąć w zawody: kto pierwszy zobaczy fiata albo renówkę. Możecie też liczyć samochody w wybranym kolorze.

LITERY I WYRAZY

Razem z dzieckiem postarajcie się wymyślić jak najwięcej słów na literę "A". Pomysły wyczerpane? To teraz "B".

CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ?

Poproś dziecko, by przyjrzało ci się, a potem zamknęło oczy i odpowiedziało na kilka pytań. Jakiego koloru jest twoja bluzka? Czy masz przy sobie plecak, czy torbę? Jakie masz buty na sobie?

GRA W SKOJARZENIA

Powiedz jakieś słowo (np. zima) i poproś malucha, by powiedział, z czym mu się ono kojarzy (zakład, że to będzie śnieg?). Teraz kolej na twoje skojarzenie (narty?), a potem - znów dziecka. To świetna zabawa i dla dużych, i dla małych.

NAKLEJANKI

Weź książeczki z naklejkami np. o zwierzętach z różnych zakątków świata, dinozaurach, pojazdach. Szukanie odpowiedniego kształtu i miejsca na naklejkę, odklejanie i przyklejanie zajmie malucha przez długi czas.

SAMOTNIK CZY WARCABY?

W podróży sprawdzą się także specjalne magnetyczne gry podróżne. Ważne, żeby nie były zbyt skomplikowane i nie miały za dużo drobnych elementów.

ZNAKI DROGOWE

Ucz dziecko znaków drogowych. Pokazuj mu znaki i tłumacz, co oznaczają. Potem możesz prosić, żeby mówiło, kiedy zobaczy konkretny znak, na przykład przejście dla pieszych albo "Uwaga, pociąg".

ZGADNIJ, CO TO

Poproś malucha, żeby zamknął oczy, a następnie wyjmij jakiś przedmiot ze swojej torebki (np. wizytówkę, szminkę, paczkę chusteczek, długopis), włóż mu do rączki i poproś, by spróbował zgadnąć, co to takiego. Udało się? To teraz kolejny przedmiot.

KTO PIERWSZY.

Zobaczy krowę albo ciężarówkę, albo też rowerzystę? Ta zabawa sprawdza się, zwłaszcza gdy można się w nią bawić z siostrą lub z bratem.

USTA MÓWIĄ

Poproś malucha, by spojrzał na ciebie uważnie i powiedz coś do niego, poruszając bezgłośnie ustami. Czy uda mu się odczytać słowo jedynie z ruchu twych warg? A teraz twoja kolej. Możesz przy okazji powiedzieć maluchowi, że to sposób na komunikację, który często stosują osoby niesłyszące. Trzeba wtedy starać się mówić bardzo wyraźnie. Jeśli maluch ma problem z odczytaniem wyrazu z ruchu ust, dołączcie do zabawy gestykulację.

PODRÓŻ BEZ PILOTA

Nieco trudniej zająć malucha, kiedy z dzieckiem podróżuje jedynie kierowca. Wtedy mogą przyjść z pomocą zarówno rozwiązania sprawdzone od lat, jak i nowoczesne technologie.

Pozwól małemu kierowcy prowadzić na niby. Zabierz w podróż jego plastikową kierownicę. Tylko nie zapomnij wyjąć z niej baterii, bo głośne i przenikliwe dźwięki przeszkadzałyby ci w kierowaniu samochodem.

Ukochana lalka lub przytulanka pomoże przetrwać dziecku najtrudniejsze momenty. Małe pluszowe lub plastikowe zwierzaki przydadzą się do stworzenia miniteatru - dziecko może samo tworzyć opowieści z ich udziałem.

Zachęć dziecko do przebrania misia lub lalki (miśkowi zrobiło się przecież zimno, potrzebuje swetra, a lala idzie spać i trzeba założyć jej piżamę). Przebieranie zabawek niewprawnymi rączkami powinno je zająć na jakiś czas.

Audiobooki i płyty z piosenkami to także dobre rozwiązanie w takiej sytuacji. Jeśli podróżnik w wieku przedszkolnym ma swoje ulubione bajki, których wy nie macie ochoty słuchać po raz kolejny, dobrym rozwiązaniem będzie zakup dziecięcego odtwarzacza mp3. Niektóre z nich to jednocześnie przytulanki.

Książki z naklejkami. Umieszczanie naklejek w odpowiednich miejscach także sprawia dzieciom frajdę (stopień trudności zgadywanek musisz jednak dostosować do możliwości dziecka).

Znikopis pozwala na rysowanie i zmazywanie malunków, aż do znudzenia.

Przenośny odtwarzacz DVD, który można zainstalować w wygodnym miejscu samochodu, to awaryjne rozwiązanie na naprawdę długą podróż.

Możesz zaproponować, by dziecko recytowało znane sobie wierszyki. Zacznijcie od tych najprostszych ("Ślimak, ślimak pokaż rogi", "Biedroneczko, leć do nieba").

Możecie też razem śpiewać i. rozmawiać. Przecież w ciągu roku nie macie na to zbyt wiele czasu, prawda?

Więcej o: