Jelitówka u dzieci, jelitówka w ciąży - objawy i leczenie

Grypa jelitowa to choroba, która może mieć poważne konsekwencje dla dziecka, stwarza również pewne niebezpieczeństwo, gdy przechodzi ją kobieta w ciąży. Jelitówka u dzieci, jelitówka w ciąży: jakie są jej objawy? Co powinno wzbudzić największy niepokój? Jak leczyć chorobę?

Grypa jelitowa, grypa żołądkowa, zwana potocznie jelitówką, to choroba, której nazwa może być myląca - dolegliwość nie ma zbyt wiele wspólnego z grypą. Wywołują ją wirusy - najczęściej są to rotawirusy, mogą to być również adenowirusy, norowirusy, kalciwirusy i astrowirusy. Choroba jest bardzo zaraźliwa - przenosi się drogą kropelkową oraz przy kontakcie z kałem, dlatego często stopniowo dotyka wszystkich domowników. Dzieci często "przynoszą" ją z przedszkola, łatwo zarazić się także w szpitalu. Najważniejszym sposobem, by ustrzec się przed chorobą, jest dbanie o higienę (przede wszystkim dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety), unikanie kontaktu z osobami, które chorują, a także szczepienia przed rotawirusami, należące do szczepień zalecanych. Jelitówka u dzieci, jelitówka w ciąży - jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?

Jelitówka - objawy

Do głównych objawów grypy jelitowej należą:

  • nudności oraz wymioty, zdarzające się kilka razy dziennie;
  • wodnista biegunka, którą trudno zahamować;
  • ból brzucha;
  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Choroba zwykle zaczyna się gwałtownie. Zdarza się, że wymienionym wyżej objawom towarzyszy - początkowo - również ból gardła i katar. Wymioty ustępują zwykle po 2-3 dniach, ale grypa jelitowa trwa zwykle około tygodnia. Jeżeli się przedłuża, należy zwrócić się do lekarza, ponieważ może wtedy prowadzić do bardzo niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia. 

Jelitówka u dzieci

Jelitówka u dzieci, zwłaszcza małych, może stwarzać pewne zagrożenie. W wypadku malucha o odwodnienie dużo łatwiej. Dla dorosłego ubytek wagi nie jest tak znaczący, ale u kilkukilogramowego maluszka niebezpieczny już jest spadek, który nastąpi po kilku wodnistych kupkach lub wymiotowaniu. Małe dziecko, które ponadto straci apetyt podczas choroby, znacznie trudniej "upilnować", by piło odpowiednio dużo. Jeśli dziecko nie chce pić, trzeba zgłosić się do lekarza i nie protestować, jeśli zostanie zalecony pobyt w szpitalu. Odżywianie przez kroplówkę pozwoli odpowiednio nawodnić organizm oraz dostarczyć niezbędnych składników odżywczych i zlikwidować zagrożenie.  

Biegunka - jak rozpoznać problem i jak pomóc dziecku?

Jelitówka w ciąży - czy stwarza zagrożenie dla dziecka?

Co jeśli grypa jelitowa dopadnie kobietę, która spodziewa się dziecka? Wirus, który wywołuje chorobę, nie jest niebezpieczny dla dziecka. Zagrożeniem może być odwodnienie oraz gorączka - należy więc szczególną uwagę zwrócić na uzupełnianie płynów, a także zbijanie temperatury. Nie bez znaczenia pozostaje też osłabienie - niebezpieczeństwo stwarza możliwość utraty przytomności, dlatego gdy wystąpią objawy, należy zostać w łóżku. Jeżeli objawy jelitówki nie ustępują lub nasilają się, trzeba skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być potrzebna hospitalizacja. Zareagować należy też niezwłocznie wtedy, gdy zauważymy objawy odwodnienia, do których należą:

  • zmniejszenie napięcia skóry (gdy ujmiesz w dwa palce skórę brzucha i puścisz, nie wraca ona szybko na swoje miejsce);
  • suchy język, suche usta;
  • nieoddawanie moczu przez długi czas lub małe ilości, skoncentrowane i o silnym zapachu;
  • rozdrażnienie, apatia, osłabienie;
  • zapadnięte oczy, brzuch, u młodszych dzieci - ciemiączko;
  • płacz bez łez lub w niewielką ilością.

Jelitówka - leczenie; jelitówka - co jeść?

 Leczenie grypy jelitowej jest bardzo podobne zarówno u dzieci, kobiet w ciąży, jak i w innych wypadkach. Najważniejsze jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody, po to, by nie doszło do odwodnienia. Nie należy w tym celu używać soków ani innych słodkich napojów - cukier może zaostrzać biegunkę. Gdy nastąpi poprawa, warto włączyć do leczenia lekkostrawną dietę (w wypadku dzieci, oczywiście z uwzględnieniem tego, czy dane produkty zaleca się podawać w ich wieku) - delikatne kleiki, rozgotowany ryż, ziemniaki, marchewkę, później chrupki kukurydziane, sucharki, gotowane lub przygotowane na parze chude mięso. W trakcie choroby nie należy raczej podawać nabiału (może pojawić się czasowa nietolerancja laktozy) ani pić kofeiny. 

Jelitówka a karmienie piersią

Wiele mam karmiących zastanawia się, czy jeśli grypa jelitowa je dopadnie, można karmić piersią dziecko. Wirus, który powoduje chorobę, nie przenosi się z pokarmem matki, więc nie należy rezygnować z karmienia piersią. Można również bez obaw pić herbatki ziołowe, które mogą poprawić samopoczucie - nie mają one negatywnego wpływu na pokarm. Mama musi być jednak świadoma, że przeszkodą może być osłabienie organizmu - wtedy łatwo o omdlenie i np. przygniecenie lub upuszczenie dziecka. Warto zatem, aby podczas choroby był przy mamie ktoś, kto w razie czego będzie mógł natychmiast zareagować.

To także może cię zainteresować:

Gronkowiec w ciąży i u niemowląt

Leki w ciąży

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.