Plaster na pomoc

Dziecko na spacerze potrzebuje swobody. Dzięki temu nie tylko dobrze się bawi, ale też zdobywa doświadczenia. Czasem niestety są one bolesne.

Chwila nieuwagi na żwirowej alejce, zadra na drewnianej huśtawce, bitwa na łopatki w piaskownicy. Na placu zabaw nietrudno o mały wypadek.

Często pierwszą reakcją rodziców jest złość. Mama czy tata, zamiast przytulić, krzyczy. Nie popełniajcie tego błędu. To naturalne, że przestraszyliście się i zdenerwowaliście, ale nie odreagowujcie tego na maluchu. Nie oskarżajcie go ("Widzisz? To wszystko przez to, że biegasz jak szalony!") ani nie napominajcie ("Ile razy ci mówiłam, żebyś nie wchodziła na tę dużą drabinkę!"). Raczej przytulcie malca, pocałujcie, podmuchajcie na obolałe miejsce. W ramionach mamy czy taty dziecko łatwiej poradzi sobie z lękiem i bólem. Pozwólcie mu się wypłakać. Płacz, choć jest denerwujący dla rodziców, przynosi dziecku ulgę. Gdy zaś malec trochę się uspokoi, obejrzyjcie dokładnie przyczynę łez i jeśli trzeba, zacznijcie działać.

Rozbite kolano

Latem wywrotka na parkowej alejce czy nierównym chodniku, często kończy się rozbiciem kolana. Co zrobić w takiej sytuacji?

Otarcia i zadrapania są powierzchowne, ale na ogół rozległe, dlatego bolą i pieką. Ponieważ ranka na ogół jest zabrudzona, musisz ją zdezynfekować. Przemyj zranioną skórę czystą wodą (zawsze warto mieć przy sobie dozownik z wodą w sprayu lub małą butelkę wody mineralnej), a potem posmaruj wodą utlenioną w żelu. Jeśli ranka nie krwawi, nie musisz jej zakrywać. Swobodny dostęp powietrza przyspiesza gojenie. Niekiedy jednak maluchowi najszybciej osusza łzy kolorowy plasterek naklejony na rankę, choćby była ona bardzo mała.

Idź do lekarza gdy:

* rana jest mocno zanieczyszczona, bo maluch upadł np. w parku na żwirze czy leśnej zapiaszczonej ścieżce. Lekarz fachowo oczyści skórę i założy opatrunek;

* ranka źle się goi (skóra wokół niej jest zaczerwieniona, pojawił się wysięk ropny). Lekarz może zalecić miejscowe podanie antybiotyku (w maści lub sprayu), a także szczepienie przypominające przeciwko tężcowi.

Skaleczenie

Kawałek szkła w piaskownicy, śruba wystająca z parkowej ławki czy ostra krawędź łańcucha, na którym zawieszona jest huśtawka. Nasze place zabaw niestety pełne są takich pułapek. Jak pomóc maluchowi, który się zrani?

Jeśli skaleczenie nie jest głębokie, zazwyczaj samo zagoi się bez śladu. U zdrowego dziecka krew krzepnie w ciągu kilku minut i na ranie powstaje strup, który ją chroni.

Jeżeli krwawienie jest silne, uciśnij skaleczone miejsce (np. chustką do nosa). Oczyść skórę wodą w sprayu lub z butelki - brzegi rany powinny być czyste. Zdezynfekuj wodą utlenioną w żelu lub... . Następnie naklej plaster tak, by brzegi rany schodziły się ze sobą. Potem pilnuj, żeby w trakcie gojenia rana się nie zanieczyściła i nie zamoczyła.

Idź do lekarza gdy:

* skaleczenie ma ponad 2 centymetry lub jest bardzo głębokie. Lekarz może uznać za konieczne zszycie rany lub sklejenie jej specjalnym plastrem, co przyspieszy gojenie;

* jeżeli pomimo ucisku krew leci dłużej niż 15 minut. Lekarz szybko ja zatamuje i założy dziecku odpowiedni opatrunek.

Guz na głowie

Może się pojawić, gdy maluch uderzy się w głowę, np. spadając z drabinki czy przewracając. Na ogół, choć bolesny, jest niegroźny. Ale ponieważ w wyniku silnego urazu może dość do wstrząśnienia mózgu, po upadku bacznie obserwuj dziecko. Tymczasem jak najszybciej przyłóż maluchowi na stłuczone miejsce coś zimnego. To złagodzi ból i zmniejszy opuchliznę. Możesz użyć gotowego chłodnego kompresu w żelu (do kupienia w aptece) lub po prostu zimnej puszki z napojem czy loda w opakowaniu, kupionego w pobliskim sklepie. Te dwa ostatnie mają jeszcze tę zaletę, że można je potem ze smakiem wypić czy zjeść. A to oczywiście ma dodatkowe działanie kojące. Jeśli na głowie jest rana, postępuj jak przy skaleczeniu.

Idź do lekarza gdy dziecko:

* po upadku straciło przytomność (nawet na chwilę);

* jest dziwnie senne;

* wymiotuje;

* narzeka na silny ból głowy.

Krwawienie z nosa

Najczęściej spowodowane jest pęknięciem naczynia krwionośnego w okolicy przegrody nosowej na skutek uderzenia lub po prostu dłubania w nosie. Jest na ogół niegroźne, ale wyjątkowo nieprzyjemne. Krwawienie z nosa musisz po prostu zatamować.

Pochyl głowę dziecka do przodu. Mocno uciśnij skrzydełka nosa i trzymaj tak przez 10 minut. Na nasadę nosa możesz położyć zimny kompres (np. zimnego loda w opakowaniu).

Idź do lekarza gdy:

* krwawienie trwa dłużej niż 30 minut i nie ustępuje

* krwawienie nastąpiło na skutek bardzo mocnego urazu głowy.

Wbita drzazga

Przytrafia się zwłaszcza na drewnianych placach zabaw. Nie grozi niczym poważnym, ale może sprawić maluchowi trochę bólu. Dlatego jeśli to możliwe, warto ją jak najszybciej usunąć. Możesz to zrobić nawet na placu zabaw. Umyj skórę wokół drzazgi wodą i przetrzyj środkiem dezynfekującym. Jeżeli drzazga wystaje, spróbuj wyciągnąć ją pęsetą (zawsze warto ją mieć przy sobie) wzdłuż śladu wejścia. Jeżeli drzazga jest widoczna, ale znajduje się w całości pod skórą, będziesz mogła pomóc dziecku dopiero w domu. Po powrocie umyj dziecku i sobie ręce, a następnie podważ drzazgę cieniutką jednorazową igłą do zastrzyków i delikatnie wyciągnij.

Idź do lekarza gdy:

* drzazga tkwi bardzo głęboko;

* miejsce wokół drzazgi czerwienieje, puchnie, ropieje.

Paproch w oku

Częsty wynik burzliwych zabaw w piaskownicy. Niby drobiazg, ale bardzo dokuczliwy. Maluch czuje w oku przykre kłucie i pieczenie, a płynące gęsto łzy sprawiają, że niewiele widzi. Jest duża szansa, że paproch wypłynie z oka wraz ze łzami, jeśli jednak tak się nie stanie, musisz go usunąć.

Przepłucz ręce czystą wodą, odwiń dolna powiekę dziecka i postaraj się delikatnie wyjąć intruza rogiem czystej chusteczki. Jeżeli nic nie widać, coś mogło się ukryć pod górną powieką - spróbuj nałożyć górną powiekę na dolną. Gdy to nie pomoże, przepłucz oko solą fizjologiczną (jednorazowy malutki pojemniczek warto mieć zawsze przy sobie).

Idź do lekarza gdy:

* oko wciąż łzawi i jest zaczerwienione;

* dziecko trze oko i skarży się na ból.

Ramka

Spacerowa apteczka

Drobnych kontuzji nie sposób uniknąć, dlatego warto być na nie przygotowanym. Do udzielenia malcowi pierwszej pomocy może przydać się:

woda w sprayu lub mała butelka wody mineralnej

woda utleniona w żelu

kolorowe plasterki

chłodny kompres w żelu

mały pojemniczek soli fizjologicznej

pęseta

paczka chusteczek higienicznych