Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

O tym, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo, świadczą nie suche liczby, ale kształt wykresu i proporcje wyników dotyczących wzrostu i wagi. Dlatego nawet jeśli twoje dziecko jest w górnych lub dolnych granicach centylowej normy, ale wykres przebiega regularnie i nie ma dużej rozbieżności pomiędzy wykresem wagi a wzrostu, możesz spać spokojnie. Niemniej jednak, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady medycznej.

Moje dziecko nie jest w 50 centylu. Czy wszystko jest w porządku?

Jeśli Twoje dziecko nie należy do 50. centyla, to nie znaczy, że coś nie jest w porządku. Ludzie są różni - grubi i chudzi, wysocy i niscy - tak samo jest z dziećmi. Za szeroką normę uważa się wartości od 10. do 90. centyla, za wąską normę - rozwój prawidłowy, ale wymagający obserwacji - wartości pomiędzy 25 a 75 centylem. Jeśli wartość nie mieści się w tych granicach, istnieje duża rozbieżność między wzrostem a wagą (np. wzrost 10. centyl, waga 90.) lub masz wątpliwości - zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Dziecko stale jest w 50 centylu. Czy mogę zrezygnować z wizyty u pediatry?

Lepiej nie opuszczać zaleconych wizyt, nawet gdy ich celem jest tylko wykonanie pomiaru. Lekarze najlepiej zinterpretują wyniki pomiarów.

Moje dziecko jest w 10 centylu. Czy wszystko jest w porządku?

Ważne jest nie tyle, jak maluch przedstawia się na tle innych dzieci, ale przede wszystkim, czy jego waga jest odpowiednia do wzrostu i czy nie dochodzi do nagłego zachwiania rozwoju. Dlatego jeśli dziecko jest drobne, ale rozwija się prawidłowo, nie musisz się niepokoić. Ale zachowaj czujność.

Co powinno mnie zaniepokoić?

Twoją czujność powinny wzbudzić: różnica pozycji centylowych wzrostu i wagi większa niż 2 pasma centylowe, gwałtowny przeskok do innego centyla, zahamowanie wzrostu, gwałtowny wzrost lub spadek wagi.

Więcej o: