Tydzień 42

Jeśli maluch odkrył zabawny dźwięk rozpinanej pieluchy, będzie ją rozpinał bez końca. Dla małego ekshibicjonisty, a także niecierpliwego wiercipięty kup pieluszki bez rzepów, wkładane jak majteczki.

Lada chwila może nadejść moment buntu przeciw grzecznemu jeżdżeniu w wózku. Koniecznie przypinaj malca szelkami i obserwuj, czy nie próbuje się z nich jakimś cudem wydostać.

Wydawałoby się, że siadanie to całkiem prosta sztuka, ale to tylko pozory. Dopiero teraz dziecko uczy się siadać z pozycji leżenia na brzuchu. Musi napiąć mocno mięśnie brzucha i dźwignąć ciężki tułów! Niektóre dzieci wolą najpierw wstać, a dopiero z tej pozycji usiąść - to łatwiejsze.

Pewnie z niecierpliwością czekasz na pierwsze kroki dziecka. Niektóre niemowlęta zaczynają chodzić już w wieku 10 miesięcy, inne dopiero po pierwszych urodzinach. Na początku czeka cię etap chodzenia "za rączki". To duże obciążenie dla rodzicielskiego kręgosłupa - dbaj o swoje mięśnie brzucha i grzbietu.

Być może dziecko ma już w buzi cudne jedynki i dwójki. Nie spodziewaj się zbyt szybko kłów, najczęściej wyrastają po trzonowych czwórkach. Już w tym wieku dziecko powinno dwa razy dziennie mieć myte zęby. Maluch pewnie z ochotą gryzie szczoteczkę, uważaj, by nie wepchnął jej sobie za daleko do gardła.

Pamiętaj, że wyrabianie zdrowych nawyków zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Dlatego po każdym spacerze i przed jedzeniem myj dziecku rączki.

Więcej o: