Rodzice bardzo często pytają, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki pływania. Jak brzmi odpowiedź na to pytanie? Zdaniem instruktorów pływania, naukę można zacząć w każdym wieku, można ją nawet rozpocząć już z kilkumiesięcznym niemowlakiem. Inaczej oczywiście wygląda nauka niemowlaka, a inaczej przedszkolaka. Jeśli zatem chcemy zacząć przygodę z pływaniem, warto wiedzieć, jak się do tego zabrać i od czego zacząć?
Zajęcia w wodzie dla młodszych dzieciaków trudno nazwać nauką pływania, ale na pewno są świetnym do niej przygotowaniem. Na zajęcia tego typu można się już wybrać z 3-miesięcznym dzieckiem, ale również z nieco starszym – są różne grupy wiekowe.
Baby swimming, czyli pływanie dla niemowląt, bardzo dobrze wpływa na rozwój fizyczny dzieci w każdym wieku. Ma wiele zalet, które nie koncentrują się tylko wokół nauki pływania. Wskazuje się zwiększanie odporności i oswajanie z wodą. Maluchy, które mają taki początek i od pierwszych miesięcy polubią zabawy w wodzie, w późniejszym życiu nie będą miały żadnych obaw i blokad, by podjąć naukę pływania.
Dzieci, które zaczynają od najmłodszych lat uczęszczać na zajęcia w wodzie, z przyjemnością będą spędzały tam czas w przyszłości, traktując to jako formę zabawy i rozrywki.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści - kontakt z wodą działa na dzieci uspokajająco, relaksująco, a także zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że środowisko wodne kojarzy się maluchom z warunkami, jakie pamiętają z brzucha matki.
Jeśli mamy starsze dziecko, warto pomyśleć o zapisaniu go na lekcje nauki pływania. Takie zajęcia organizuje się w dedykowanych grupach wiekowych. Najmłodsza grupa zazwyczaj przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-5 lat, potem starsza dla 5-8 latków, choć przedziały te mogą być inne - w zależności od ośrodka sportowego.
Zajęcia z nauki pływania mają trzy etapy. Zaczynają się od oswajania z wodą, wykonywania podstawowych ruchów, takich jak utrzymywanie się na wodzie, leżenie na grzebiecie i na klatce piersiowej, skoki do wody (wysokość powinna być dopasowana do możliwości dziecka). Maluch na tym etapie może także zasmakować nurkowania. Podczas zajęć będą zabawy w wodzie z wykorzystaniem takich akcesoriów, jak deski, piłki czy makarony.
W dalszych etapach instruktorzy uczą już dzieci pływania konkretnymi stylami pływackimi. Zwykle naukę zaczyna się od pływania kraulem połączonego z technikami nurkowania, co uczy prawidłowego oddychania. Następnie nauka skupia się wokół synchronizacji ruchów, przy jednoczesnym właściwym oddychaniu. Dopiero po osiągnięciu tych umiejętności nauczyciele przechodzą z dziećmi o krok dalej, czyli do pokonywania dłuższych dystansów.
Dziecko, które lubi kontakt z wodą, można zabrać również na kajaki, czy rowery wodne. Starsze dzieci chętnie pływają z rodzicami łódkami czy motorówkami, jednak do takich aktywności trzeba być w odpowiednim wieku i przede wszystkim przebywać pod nadzorem osoby dorosłej. Takie aktywności wymagają sprzętu oraz odpowiedniej pory roku i pogody. Pójście zaś na basen może odbyć się niezależnie od pogody czy pory roku.
Istotną kwestią jest bezpieczeństwo dziecka. Wiele osób sądzi, że lekcje pływania mogą uchronić niemowlęta i małe dzieci przed ryzykiem utonięcia. Nie ma jednak żadnych badań i dowodów potwierdzających tę zależność. Dzieci poniżej 5 roku życia, które uczęszczały na lekcje pływania, nie mają odpowiednio dużo siły, koordynacji i umiejętności, by samodzielnie unosić się na wodzie lub pływać przez dłuższy czas, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Niektórzy twierdzą nawet, że lekcje pływania mogą dodatkowo zwiększać ryzyko utonięcia, ponieważ dają opiekunom i ich dzieciom fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Mając na uwadze bezpieczeństwo, warto zasięgnąć opinii lekarza przed wybraniem się na zajęcia na basenie. Specjalista powinien wydać oświadczenie w formie pisemnej, które informuje o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do udziału w zajęciach. Bez tego dokumentu część placówek nie zgodzi się przyjąć dziecko do grupy.
Zobacz o czym warto pamiętać, aby dziecko było bezpieczne w wodzie