Przewijak - na łóżeczko, na komodę i na wanienkę. Zobacz, co oferują producenci

Przewijak to rzecz, którą docenia każda świeżo upieczona mama. Ten niepozorny i nie kosztowny element wyposażenia wyprawki dla dziecka - ułatwia świeżo upieczonym rodzicom pielęgnacje noworodka. Jaki wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Przewijak - co to takiego?

Przewijak to usztywniona podstawka, wykonana zazwyczaj z plastiku i pokryta specjalną wodoodporną, dobrą do czyszczenia ceratą. W miejscu, na którym kładzie się dziecko, powinien być miękki i wygodny. Musi być także bezpieczny, odpowiednio dopasowany np. do łóżeczka, jeśli na taki model się zdecydujemy. Przewijak jest ważnym, niezwykle pomocnym elementem wyprawki, ponieważ dzięki niemu przewijanie dziecka jest bezpieczne i bardziej higieniczne.

Na rynku jest szeroki wybór różnych modeli przewijaków. Rodzice mogą wybierać wśród tych mocowanych na łóżeczko, stawianych na komodę lub z wanienką. Jaki model najlepiej wybrać i czym one się od siebie różnią?

Przewijak dla dziecka i jego zastosowanie

Jeśli podczas przewijania dziecko postanowi zrobić siku, dobrze jest mieć zabezpieczoną strefę, a przewijak jest do tego idealny. Jeśli dziecko zrobi siku podczas przewijania na łóżku rodziców, to mokra będzie nie tylko pościel, ale również i materac (a ten nie wyschnie zbyt szybko). Zatem przewijak to istotny element wyprawki dla noworodka. Przewijanie dziecka będzie często powtarzaną czynnością podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. To nieunikniona czynność i warto się do niej dobrze przygotować. Szczególnie, że przewijak przydaje się nie tylko do przewijania; jest równie dobry wykonywania czynności pielęgnacyjnych, jak przemywanie pupy noworodka, przecieranie chusteczkami, smarowania kremem i przebieranie.

Z tego powodu zaleca się, by przemyśleć zawczasu miejsce na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Takie, które będzie nie tylko bezpieczne dla dziecka (nie spadnie z dużej wysokości), ale dające łatwość czyszczenia w razie nagłych sytuacji.

Klasyczny przewijak na łóżeczko

Jednym z popularniejszych modeli przewijaków jest właśnie ten na łóżeczko. Jest to rodzaj nakładki montowanej u szczytu łóżeczka. Jest to model sztywny, wykonany z plastiku, dzięki czemu dziecko ma zapewnione stabilne podparcie. Podłoże, na którym kładzie się dziecko, jest miękkie (pokrycie z wypełnieniem). Zewnętrzna część tego pokrycia jest pokryta gładką ceratą, odporną na zamoczenia, bardzo łatwa do czyszczenia i osuszania. Przewijak nie jest całkowicie płaski - posiada podwyższone, odpowiednio wyprofilowane boki, zabezpieczające dziecko przed wypadnięciem. Jednak nigdy nie wolno zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki.

Ten rodzaj przewijaka cieszy się dużym powodzeniem ze względu na kilka elementów. Koszt zakupu tego modelu jest niski - od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zajmuje mało miejsca, jest polecany w przypadku małych mieszkań i niewielkich pokoi dziecięcych. Jeśli w małym pokoiku nie ma miejsca na komodę, przewijak na łóżeczko będzie idealnym rozwiązaniem. Zapewnia on wygodną pozycję rodzica podczas pielęgnacji dziecka - nie musi się pochylać czy kucać - może zmieniać dziecku pieluszkę w pozycji stojącej. Po wykonaniu wszystkich czynności przewijak można schować za lub pod łóżeczko. Inna korzyścią tego przewijaka jest jego mobilność - można go używać również w innych częściach mieszkania i położyć np. na kanapie, łóżku czy dywanie.

Zobacz video i dowiedz się jakich pieluch używać

Zobacz wideo

Przewijak na łóżeczko - jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar przewijaka powinno dopasować się do wymiarów łóżeczka. Do wyboru są przewijaki o wymiarach 120x60 cm lub 140x70 cm. Do każdego wymiaru producenci oferują specjalne prześcieradełka i pokrowce.

Rozmiar dopasowany do łóżeczka zapewni bezpieczeństwo. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że taki przewijak sprawdza się jedynie w przypadku dzieci, które nie potrafią same siadać i przekręcać się na boki.

Drewniany przewijak

Dla osób, które znajdą nieco więcej miejsca w mieszkaniu, a szczególnie w pokoju dziecka, dobrym rozwiązaniem jest zakup drewnianego przewijaka. Jeżeli w pokoju obecna jest komoda dla dziecka, można do niej dokupić specjalnie dopasowany przewijak. W przypadku takiego rozwiązania atutem jest to, że pod przewijakiem są dostępne wszystkie niezbędne do pielęgnacji akcesoria.

Więcej o: