Ząbkowanie u niemowląt - objawy i sposoby

Ząbkowanie u niemowląt zaczyna się zwykle ok. 5 miesiąca życia i najczęściej jest trudne zarówno dla maluszka, jak i dla jego rodziców. Jak sobie z nim radzić? Co pomoże dziecku? Co powinno zaniepokoić rodzica?

 Ząbkowanie u niemowląt

Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się zwykle około 5. miesiąca. Nie jest to jednak regułą. Niektóre niemowlęta zaczynają ząbkować już w 3. miesiącu życia, a inne dopiero około 10. miesiąca. Zdarzają się także roczne dzieci, które jeszcze nie mają mleczaków. Moment, w którym wyrzynają się pierwsze zęby mleczne, jest uwarunkowany genetycznie. Jeśli wiesz, że u Ciebie lub ojca dziecka zęby pojawiały się bardzo wcześnie lub bardzo późno, możesz się spodziewać, że podobnie będzie u waszego malucha. Nie ma również reguły co do tego, jak niemowlak ząbkuje - u niektórych dzieci proces ten przebiega niemal bezobjawowo, inne fundują rodzicom wiele nieprzespanych nocy. Kolejne ząbki wyrzynają się parami, co ok. 1-2 miesiące, mniej więcej do trzeciego roku życia - wtedy dziecko zwykle ma już komplet 20 zębów. Około 6. roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe - szóstki.

Ząbkowanie - kiedy pojawiają się pierwsze zęby i w jakiej kolejności?

Ząbkowanie - objawy

Do najczęstszych objawów ząbkowania zalicza się:

 • nadmierne ślinienie się;
 • podwyższoną temperaturę;
 • swędzące i obolałe dziąsła - zobaczysz, że są one zaczerwienione i rozpulchnione;
 • rozdrażnienie, płaczliwość;
 • brak apetytu - dziecko nie chce ssać piersi ani smoczka;
 • niespokojny sen, wielokrotne budzenie się w nocy. 

Ząbkowanie a gorączka i katar

Podwyższona temperatura jest naturalnym objawem ząbkowania - wyrzynające się ząbki powodują stan zapalny dziąseł, dlatego niewysoka, krótkotrwała gorączka lub stan podgorączkowy nie powinny niepokoić. Jeśli jednak temperatura utrzymuje się długo i przekracza 38oC, należy zabrać dziecko do lekarza - może być nie tyle reakcją na pojawiające się zęby, ile objawem infekcji. Niekiedy ząbkowaniu towarzyszy również katar i kaszel. Jeśli nie obserwujesz u pociechy wysokiej gorączki, zastosuj leczenie objawowe, ale jeżeli temperatura jest bardzo podwyższona, a objawy nasilają się, udaj się z malcem do lekarza, ponieważ może to znaczyć, że dziecko choruje. 

Bolesne ząbkowanie - sposoby

Ząbkowanie u niemowląt jednak dość rzadko przebiega bezboleśnie i bezstresowo. Co robić, aby pomóc swojemu maluchowi?

 • daj dziecku schłodzony, plastikowy gryzak (trzymaj go w lodówce, ale nie w zamrażalniku - lodowaty gryzaczek może spowodować odmrożenia na rączkach i w ustach dziecka!) albo specjalny gryzaczek wypełniony chłodzącym żelem;
 • masuj dziąsła dziecka umytym palcem lub specjalną silikonową szczoteczką; 
 • kup żel na ząbkowanie i stosuj go zgodnie z zaleceniami z ulotki, możesz go również użyć do masażu;
 • stan zapalny, powstający w miejscu wyrzynających się ząbków, możesz załagodzić, przecierając dziąsełka malucha gazikiem umoczonym w naparze z rumianku;
 • osuszaj buzię malca, by uniknąć podrażnień wokół ust. Smaruj również te okolice tłustym kremem;
 • często i dokładnie myj rączki dziecka, a także jego zabawki;
 • dziecku, które je już stałe pokarmy, podawaj papki - taka konsystencja ułatwi jedzenie i nie podrażni dziąseł;
 • jeśli mimo wszystko twoje dziecko bardzo cierpi, udaj się do lekarza i poproś o receptę na bezpieczny lek, który pomoże maluszkowi przetrwać trudny czas ząbkowania. 

 Sprawdź, kiedy mniej więcej mogą pojawiać się kolejne zęby u twojego dziecka: Kalendarz ząbkowania

Więcej o: