Noworodek: pierwszy miesiąc życia

Noworodek urodzony o czasie jest gotowy, by zacząć uczyć się życia po tej stronie brzucha. Ta nauka potrwa jednak dość długo - trzeba się uzbroić w cierpliwość.

1. miesiąc życia noworodka

Pierwszy miesiąc życia noworodka to wiele zmian, nie tylko w życiu rodziców, ale i dziecka. Zmienia się otoczenie, nie ma tego, do czego noworodek był przyzwyczajony przez czas ciąży. Musi nauczyć się nowych bodźców, tego, jak reaguje na nie jego ciało. Pierwszy miesiąc życia noworodka to dla jego rodziców nauka pielęgnacji, wypracowania rytmu dnia, dla dziecka - przyzwyczajenie się do tego wszystkiego. Noworodek nie wymaga specjalnej instrukcji obsługi (chociaż niektórzy uważają inaczej), pierwszy miesiąc życia to stały rytm: jedzenie, spanie, załatwianie się. Noworodek płacze. W ten sposób kontaktuje się ze światem i liczy na zrozumienie.

Pierwszy miesiąc życia noworodka - to nie powinno cię dziwić:

  • - noworodek je często,
  • - noworodek robi więcej niż jedną kupkę dziennie,
  • - noworodek może spać około 16 godzin na dobę, ale zazwyczaj są to krótkie drzemki,
  • - noworodek płacze, dużo płacze, a płacz ma różne tony,
  • - noworodek ma odruchy noworodkowe - to normalne.

Pierwszy miesiąc życia noworodka, czyli... początek czwartego trymestru

Doktor Harvey Karp, znany pediatra, stworzył pojęcie "czwartego trymestru ciąży" i określił nim trzy miesiące po urodzeniu dziecka, podczas których jego organizm pomału adaptuje się do życia. Coś w tym jest. Maluch przychodzi na świat wyposażony w potrzebne umiejętności, ale musi minąć wiele tygodni, zanim przejdą one "okres próbny".

W brzuchu mamy dziecko nie musiało jeść, trawić, wydalać, oddychać. Miało wokół siebie wodne środowisko o komfortowej temperaturze 37°C, lekki półmrok i powłoki tkanek, które tłumiły zarówno dźwięki, jak i dotyk czegokolwiek poza własnymi rączkami.

Po porodzie zaczyna odczuwać głód, zimno, pracę swoich jelit i przesuwające się w nich pęcherze powietrza. Czuje szorstkie i twarde powierzchnie. Skóra pozbawiona ochrony mazi płodowej czasem swędzi albo piecze. Nie zawsze łatwo mu zasnąć. No i musi znosić niezbyt wprawnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne.

Dziecko może domagać się nieustannej obecności rodziców. To naturalne, a jemu - bardzo potrzebne. W pierwszym miesiącu życia repertuar zajęć dziecka jest dość ograniczony. W zasadzie sprowadza się do kilku czynności.

NOWORODEK:

... JE

Ssania piersi może domagać się nawet kilkanaście razy na dobę. Możesz mieć poczucie, że ledwie kończy się jedno karmienie, zaczyna się drugie. To normalne. Malutki żołądek dziecka mieści na raz mało pokarmu, jest on szybko trawiony i maluch znów chce ssać (robi to na razie mozolnie i szybko się męczy). Ale to dobrze, bo częste ssanie stymuluje laktację.

Są też dzieci, które rzadko domagają się karmień. Takie maluchy trzeba trochę do ssania zachęcać (odkryć malca, poluzować ubranko, troszkę rozbudzić, ułożyć w pozycji do karmienia, a potem delikatnie pogłaskać okolice ust, by sprowokować odruch szukania). Noworodek powinien jeść przynajmniej 8 razy na dobę, najdłuższa przerwa nie powinna przekraczać 4 godzin (jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze i często ssie w dzień, można pozwolić mu pospać w nocy godzinę dłużej, chyba że piersi są bardzo nabrzmiałe).

... MOCZY I BRUDZI PIELUSZKI

Kupki (półpłynne, wsiąkające w pieluszkę u dzieci karmionych piersią) pojawiają się zwykle w czasie lub po karmieniu, nawet kilkanaście razy na dobę. To w pierwszych tygodniach norma. Później układ pokarmowy uczy się trawić mleko tak dobrze, że bywa ono wchłaniane niemal bez reszty i kupki pojawiają się rzadziej. Pieluszkę trzeba zmienić zawsze po kupce, w chłonnej jednorazówce siusiu może poczekać na przewijanie dłużej, ale maksymalnie 3 godziny.

... ŚPI

Noworodki śpią średnio 16 godzin na dobę. Ale to nie znaczy, że maluch daje wam odpocząć. To mogą być krótkie drzemki między częstymi karmieniami przez całą dobę. Czas, kiedy dziecko śpi, wykorzystajcie na regenerację, nie na robienie porządków. Malucha powoli warto przyzwyczajać, czym różni się dzień i noc - podczas nocnych karmień nie zapalać światła i nie robić hałasu. Dziecko potrzebuje zwykle minimum 2-3 miesięcy na wypracowanie rytmu dzień-aktywność, noc-sen.

... PŁACZE

Niedojrzały maluch, którego męczą i zaskakują nowe doświadczenia, może dość często być niezadowolony. Okazuje to w jedyny dostępny mu sposób - płaczem. Jeśli ma dużo do powiedzenia - dużo płacze. Nie znaczy to zwykle, że rodzice czegoś nie dopilnowali, raczej tyle, że dziecko chce im coś zakomunikować i że robi to w zgodzie ze swoim temperamentem: głośno, dobitnie i często lub z rzadka i dyskretnie.

Przyczyny płaczu są różne: głód, niewygoda, zbyt ciepłe lub zbyt lekkie ubranie. Ale najczęstszym jego powodem jest potrzeba bliskości. Dziecko chce każdą chwilę spędzać, czując ciepło i zapach mamy lub taty. Przytulanie i noszenie dziecka zaspokaja tę naturalną potrzebę i wspiera jego rozwój.

Zobacz wideo

To także może cię zainteresować: Jak rozwija się niemowlę? Bez przerwy! Weź mnie na ręce! Czy nosić dziecko na rękach? Noworodek - które zapachy go drażnią?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.