Niemowlę, jedenasty miesiąc

Czeka was teraz przegląd rodzinnego dobytku. Maluch opróżnia każdą dostępną szufladę, szafkę... a potem wkłada zawartość z powrotem. Coraz pewniej stoi, przesuwa się przy meblach, ciekawią go wyższe półki...

Czy zakładać buty dziecku, które zaczyna chodzić?

Nie! Maluch powinien jak najwięcej dreptać boso (lub w antypoślizgowych skarpetach, gdy w domu jest zimno). W bezpośrednim kontakcie z podłożem stopy najintensywniej ćwiczą, a przez to się doskonalą. Dlatego buty wkładamy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, czyli na spacery. Wybierajmy takie, które jak najmniej unieruchamiają stopę: z miękką, elastyczną podeszwą, raczej niskie, a jeśli z wyższą cholewką, to koniecznie miękką.

Co robić, gdy dziecko w czasie karmienia boleśnie miętosi pierś?

Nie pozwalać mu na to. Odsunąć rączkę dziecka, z poważną miną mówiąc: "Nie wolno". Przerywać karmienie, ilekroć malec zadaje mamie ból. Dziecko musi wiedzieć, że jeśli szczypie lub tarmosi pierś, traci możliwość ssania. Niektóre maluchy zdają się sięgać ręką do piersi odruchowo - dobrze jest, by miały obcięte paznokcie. Można też podczas karmienia delikatnie trzymać dziecko za rączkę.

Czy to dobry moment, by wybrać się z dzieckiem na zajęcia dla maluchów, by mogło pobawić się z rówieśnikami?

Zajęcia dla maluchów (np. muzyczne) mogą być bardzo fajne i rozwijające, dlatego warto, by dziecko w nich uczestniczyło, jeśli sprawia mu to przyjemność. Jednak o wspólnej zabawie w tym wieku trudno jeszcze mówić. Każdy maluch jest trochę w swoim świecie, bawi się raczej "obok" innych dzieci, a nie z nimi. Tak naprawdę szuka i potrzebuje głównie kontaktu z opiekunem. Jednak dzięki takim zajęciom ma szansę oswoić się z nowym otoczeniem, sytuacją etc. Jedynie pora roku zgromadzeniom nie sprzyja - wiadomo, w grupie większe ryzyko złapania infekcji.

Czy to normalne, że malec nie chce jeść żadnych nowości?

Owszem, niektóre dzieci są bardzo konserwatywne w kwestiach kulinarnych - uważają np., że ziemniaki, kluski i mleko wystarczą do życia. Warto im wytrwale pokazywać, że na świecie są też inne pyszności.

To, że dziecko raz czy dwa razy odmówi zjedzenia jakiejś potrawy, nie znaczy, że się do niej nie przekona. To po prostu nowy, a więc "dziwny" smak. Zdaniem niektórych mam dopiero po siódmej czy ósmej odmowie (rozłożonych w czasie) można uznać, że dziecko naprawdę danej rzeczy nie lubi.

To już umiem!

Wiele jedenastomiesięcznych dzieci potrafi:

dreptać, trzymając się mebli;

wskazać ręką nazwany przez opiekuna przedmiot;

wyraźnie okazać, czego chce lub nie chce (np. kręcąc głową).

Co to są drgawki gorączkowe? Jak się zachować, gdy wystąpią?

Odpowiada dr Tomasz Mazurczak z Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Drgawki gorączkowe wywołane są nagłym wzrostem temperatury ciała. Pojawiają się u 5 proc. dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. W czasie ataku malec nagle sztywnieje, pręży się ku tyłowi, zaczyna drżeć, mogą pojawić się rytmiczne skurcze ciała. Maluch zwykle traci kontakt z otoczeniem (nie reaguje na dotyk, głos), jest blady, siny wokół ust i nosa, oddycha nieregularnie, może pojawić się krótkotrwały bezdech, czasem występuje ślinotok. Napad trwa od 2 do 5 minut i kończy się samoistnie sennością lub snem dziecka. Mimo groźnego wyglądu atak drgawek nie zagraża życiu. Trzeba więc zachować spokój i skoncentrować się na zapewnieniu maluchowi bezpieczeństwa - nawet na chwilę nie zostawiać go samego, usunąć przedmioty, o które mógłby się uderzyć, upewnić się, że nie ma nic w buzi, ułożyć na boku z głową poniżej tułowia i obserwować, gdyż szczegóły napadu (wysokość gorączki, długość ataku, to, czy drgawki obejmowały całe ciało) będą dla lekarza badającego dziecko po napadzie (to konieczne!) cenną informacją.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.