Żeby lepiej spało

Dobry sen jest dla dziecka podstawą prawidłowego rozwoju. Zapewnijmy mu jak najlepsze warunki do spania.

Sycąca kolacja

Z pełnym brzuszkiem zasypia się lepiej i śpi się dłużej. Wieczorny posiłek małego niemowlęcia nie różni się od pozostałych. Za to gdy zaczniemy rozszerzać dietę, kolację można wzbogacić sycącą kaszką, ryżem, bananem. Nie można jednak dziecka przekarmiać. Cofający się pokarm mógłby utrudniać sen.

Nie w czasie karmienia

Karmienie "przez sen" nie jest bezpieczne, grozi zakrztuszeniem. Dlatego małemu śpiochowi nie podajemy butelki. Jeśli lekarz zalecił regularne dokarmianie, trzeba dziecko obudzić na posiłek.

Po odbiciu

Bańka powietrza w żołądku połknięta w czasie karmienia może bardzo przeszkadzać w spokojnym śnie. Po każdym karmieniu, także w nocy, małemu niemowlęciu powinno się odbić. Jeśli dziecko zasnęło w czasie karmienia, odbicie może być utrudnione - senny, wiotki maluch wcale się łatwo nie odpowietrza. Potrzymajmy go w pół pionie przez 10-15 minut. Jeśli nie usłyszymy beknięcia, trudno. Wtedy odkładamy malca do łóżeczka, na boku.

Rześkie powietrze

Najlepiej śpi się w chłodnym pomieszczeniu. Wieczorem warto wywietrzyć pokój malucha. Temperatura nie powinna przekraczać 21°C, a wilgotność powietrza powinna być wysoka. Gdy grzeją kaloryfery, rozwieśmy mokre ręczniki, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie.

Bez światła

Mrok jest potrzebny do spania. Światło zaburza wydzielanie hormonu snu - MELATONINY. Niemowlęta i małe dzieci powinny zatem spać przy zgaszonym świetle. Gdy maluch budzi się na karmienie lub trzeba mu zmienić pieluszkę, włączmy lampkę nocną. Nie włączajmy telewizora ani komputera przy śpiącym dziecku - blask ekranu może zakłócać sen.

Sucha pielucha

Na noc załóżmy malcowi chłodną pieluchę, a skórę pod nią posmarujmy kremem. Sennego dziecka nie ma potrzeby przewijać (np. po karmieniu), chyba że zrobi kupkę lub pielucha jest bardzo przemoczona.

W dobrym miejscu

Dla malucha najlepsze jest łóżeczko ze szczebelkami, twardym materacem, za to bez poduszki. Miękkie prześcieradło, ochraniacz na szczebelki i lekka kołderka lub śpiworek zapewnią maluchowi bezpieczeństwo i wygodę.

Wygodne ubranko

Miękkie i przewiewne. Piżamka nie może być za ciepła ani mieć uciskających gumek, szwów czy guzików. Musi się dać łatwo rozpiąć, gdyby trzeba było malca przewinąć. Nie nakładajmy czapeczki ani skarpetek. Przegrzewanie szkodzi zdrowiu.

W bezpiecznej pozycji

W tej kwestii zalecenia są jasne: niemowlęta układamy do spania na plecach. Czasami proponuje się pozycję na boku - jest bezpieczniejsza, gdy odkładamy dziecko do snu po posiłku i niemowlęciu mimo starań nie odbiło się po karmieniu. Istnieje wtedy możliwość, że pokarm się uleje. Gdy dziecko leży na boku, łatwiej się go pozbędzie.