Niemowlę, szósty miesiąc

W 6. miesiącu w życiu dziecka sporo się dzieje. Niemowlę może już poznawać nowe smaki, uczyć się jeść z łyżeczki, podejmować pierwsze próby siadania. Ważne, żeby go w tych pionierskich wyczynach nie poganiać.

Czy należy martwić się tym, że półroczne dziecko nie siada, tylko siedzi podparte poduszkami?Po pierwsze, nie należy się tym przejmować. Czas, kiedy większość dzieci zdobywa tę umiejętność (tzw. okno rozwojowe), to okres między 6. a 10. miesiącem życia. Po drugie, nie należy malucha popędzać poprzez sadzanie go z podparciem. Narzucanie dziecku pozycji, na które jego ciało nie jest gotowe - a nie jest, skoro malec nie potrafi sam tej pozycji przyjąć - raczej przeszkadza, niż pomaga w rozwoju. Podobnie nie należy niemowlęcia przedwcześnie stawiać na nogi i "uczyć chodzić".

Jak się upewnić, że malec, który spadł z kanapy, nic sobie nie zrobił?

Trzeba go obserwować. Gdyby zaczął wymiotować, stał się nadmiernie senny, miał znacznie zwolnione tętno lub inne niepokojące dolegliwości - należy jechać z nim do lekarza. Na szczęście większość upadków z kanapy (a zaliczają je prawie wszystkie niemowlęta) nie ma groźnych konsekwencji. Po chwili płaczu dziecko zwykle zachowuje się normalnie.

Czy można jakoś ulżyć ząbkującemu dziecku?

Trzeba próbować. Krok pierwszy to gryzaki - najlepiej sięgnąć po takie z żelowym wypełnieniem, które można schłodzić w lodówce. Krok drugi to żel do smarowania dziąseł (można go kupić bez recepty) łagodzący ból i swędzenie. Krok trzeci (gdy dziecko gorączkuje i cierpi z bólu) to doraźne zastosowanie paracetamolu (w dawce dostosowanej do wagi). Niektórzy rodzice chwalą też homeopatyczne środki na ząbkowanie.

Co robić, jeśli dziecko nie chce jeść z łyżeczki (wypycha jedzenie językiem)? Podawać przeciery w butelce?

Opanowanie umiejętności jedzenia z łyżeczki wymaga trochę czasu. Na początku malec porusza językiem tak jak przy ssaniu - dlatego wypycha jedzenie. Można delikatnie ucisnąć łyżeczką przednią część języka, aby łatwiej mu było przesunąć pokarm w głąb jamy ustnej. Łyżka powinna być nieduża i dość płaska, bo z takiej łatwiej ściągnąć pokarm górną wargą (ważne, by maluch sam to robił - nie trzeba mu w tym pomagać, ocierając łyżeczką o górną wargę).Lepiej nie podawać przecierów w butelce. Nauka jedzenia łyżeczką to ważny etap rozwoju dziecka, trenuje bowiem aparat mowy. I o te ćwiczenia chodzi teraz bardziej niż o "najedzenie się" marchewką.

To już umiem!

Wiele półrocznych maluchów potrafi:

przewrócić się z pleców na brzuch... i poturlać w nieznane;

zawołać "ma-ma", "ta-ta", ale na razie bez zrozumienia;

przemieścić się nieco, leżąc na brzuchu (głównie do tyłu lub wokół własnej osi).

Czy to prawda, że przeciwciała i inne cenne składniki są obecne w mleku matki do 6. miesiąca życia dziecka, a później karmienie piersią to już raczej pojenie i przytulanie?

Odpowiada Malwina Okrzesik, konsultantka laktacyjna

Składniki wspomagające układ odpornościowy dziecka nie znikają z mleka matki po sześciu miesiącach. Nadal w nim są, działają przeciwzapalnie i walczą z drobnoustrojami. Co ciekawe, im mniej jest karmień (np. pod koniec pierwszego roku i później), tym więcej jest przeciwciał w pokarmie. Poza tym przewód pokarmowy niemowlęcia karmionego piersią ma korzystną mikroflorę bakteryjną i jest dobrze chroniony, gdy w menu pojawiają się nowe smaki. Wprowadzenie stałych posiłków w drugim półroczu jest konieczne, bo dziecko potrzebuje więcej kalorii i składników mineralnych. Ale mleko mamy wciąż jest dla malca podstawowym pokarmem białkowym o idealnym składzie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca karmienie piersią do dwóch lat albo dłużej, bo dostarczanie odpowiednich składników pokarmowych w pierwszych latach życia dziecka ma istotny wpływ na jego zdrowie w przyszłości.

Więcej o: