Niemowlę, 4. miesiąc

Dziecko nie leży już bezwolnie, jest coraz bardziej ruchliwe. Zaczyna się obracać. Wszystkiego chce dotknąć, wszystko wkłada do buzi. A to tylko przedsmak tego, jakim ciekawskim wiercipiętą będzie już za chwilę.

Czy to prawda, że dziecko należy układać i nosić w pozycji "żabki", z rozstawionymi nogami?

Narzucanie tej pozycji dziecku podczas leżenia na brzuszku - poprzez rozsuwanie i wyginanie nóżek (lub co gorsza przyciskanie pupy do podłoża) - absolutnie nie służy stawom biodrowym (jak niektórzy sugerują). A może im wręcz zaszkodzić. Nie zaleca się także noszenia malucha unieruchomionego pionowo na brzuchu rodzica z szeroko rozwartymi nogami. Unieruchamianie, ustawianie na siłę kończyn czy narzucanie konkretnej pozycji to pomyłka. Fizjoterapeuci podkreślają, że rozwojowi aparatu ruchu służy... ruch. Należy więc zapewnić dziecku jak największą swobodę. Czteromiesięczny maluch powinien dużo czasu spędzać "w parterze" - na macie lub kocu, w luźnym ubranku, mając możliwość swobodnego poruszania rękami i nogami.

Czy wyprawa na basen z czteromiesięcznym malcem to dobry pomysł?

O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, to jak najbardziej! Po pierwsze, zabawa w ciepłej wodzie sprawia dziecku frajdę. Po drugie, zapewnia fantastyczny trening czucia, równowagi i koordynacji, dzięki któremu dziecko "na lądzie" z większą swobodą się porusza, lepiej siedzi, a potem raczkuje. Chodzenie na pływalnię hartuje, a wczesne oswajanie z wodą ułatwia naukę pływania w przyszłości. Korzyści jest tyle, że warto rozpocząć przygodę z wodą już teraz.

Czy malucha w tym wieku można zostawić na dłużej pod opieką dziadków?

Pozostanie z dziadkami, którzy dziecko często odwiedzają, potrafią uspokoić, nakarmić butelką i utulić do snu, nie powinno być dla malucha problemem. Jeśli jednak pojawiają się u was od święta, może to być trudne doświadczenie dla obu stron. Obcy zapach, głos, dotyk mogą bowiem sprawić, że dziecko poczuje się zagrożone.

Dziecko ostatnio znacznie się zaokrągliło. Czy to znak, że za dużo je?

Jeśli jest karmione piersią, krągłościami nie trzeba się przejmować. Zmniejszą się zapewne, gdy tylko maluch zacznie się więcej ruszać. Jeśli dostaje sztuczny pokarm, warto upewnić się, czy rzeczywiście nie pochłania zbyt dużych porcji. Jeżeli tak nie jest i maluch, choć pulchny, rozwija się harmonijnie, nie ma się czym niepokoić. Dobrze jednak zadbać o to, by dziecko miało jak najwięcej okazji do ruchu.

Dlaczego maluch ciągle ssie dłonie i paluszki? Czy to znak, że potrzebuje smoczka? Czy może się to przerodzić w kłopotliwe ssanie kciuka?

Odpowiada Magdalena Bednarczyk, neurologopedka

Wkładanie dłoni i paluszków do ust jest w tym wieku naturalne. Co więcej - potrzebne. Maluch bada w ten sposób jamę ustną, dowiaduje się, że ma język, dziąsła, wargi... Dostarcza sobie w ten sposób mnóstwa bodźców, przygotowuje się do jedzenia i mówienia oraz zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i rozładowuje napięcie - fizyczne i emocjonalne. Przyjrzyjmy się, w jakich sytuacjach dziecko wkłada rączkę do buzi. Czy ssie "w celach poznawczych" (wtedy nie należy mu w tym przeszkadzać), czy raczej wtedy, gdy jest rozdrażnione i próbuje się ukoić? A może maluch uciska paluszki dziąsłami (od mniej więcej 4.-6. miesiąca), co mogłoby świadczyć o początkach ząbkowania? Tak czy owak, większość dzieci ze ssania paluszków wyrasta. Nie przechodzi ono w kłopotliwe ssanie kciuka (kciuk pionowo wciśnięty w podniebienie). Ten nawyk zwykle trwa dłużej, a wyjście z niego wymaga większego zaangażowania rodziców.

To już umiem!

Trzymiesięczny maluch coraz śmielej sobie poczyna:

leżąc na brzuchu, potrafi unieść głowę pod kątem 90 stopni;

zaczepiany uśmiecha się od ucha do ucha, a nawet śmieje się w głos;

gada jak najęty, czyli ćwiczy wypowiadanie zbitek rozmaitych głosek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA